Szukaj

Zaradzą epidemii nadwagi młodych

Podziel się
Komentarze0

Rosnąca liczba działań promujących zdrowy sposób odżywiania nie przekłada się na spadek liczby osób z nadmierną masą ciała. Powodem może być niewielkie wykorzystanie wiedzy psychologicznej w programach prewencji nadwagi i otyłości młodych ludzi w Polsce.Na temat skutecznych działań profilaktycznych nadwagi i otyłości dzieci oraz młodzieży będą dyskutowali uczestnicy konferencji „Jak zaradzić epidemii nadwagi wśród młodych ludzi?” organizowanej przez wrocławski wydział SWPS.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 21 kwietnia, w godz. 11.00 – 16.00, w siedzibie uczelni przy ul. Ostrowskiego 30. Konferencja jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych tematyką a szczególnie badaczy i praktyków, przedstawicieli instytucji zajmujących się promocją zdrowia i nauczycieli. Udział w konferencji jest bezpłatny. Zapisy: anna.januszewicz@swps.edu.pl.


– Wciąż obserwujemy rosnącą liczbę działań, których celem jest walka z nadwagą i otyłością w Polsce. Rośnie liczba publikacji na ten temat zdrowego stylu życia i poradni zdrowego odżywiania, rosną kwoty wydawane na prewencję nadwagi – opowiada Anna Januszewicz, badaczka i specjalistka ds. psychodietetyki z wrocławskiego wydziału SWPS.– Mimo to na przestrzeni 20 lat zaobserwowano czterokrotny wzrost liczby młodych ludzi z nadwagą i otyłością w Polsce. Taki stan rzeczy każe poszukiwać nowych, skuteczniejszych metod oddziaływania, które pozwolą poradzić sobie z epidemią nadmiernej masy ciała – wyjaśnia.


Celem konferencji jest zaprezentowanie wyników najnowszych badań poświęconych prewencji nadwagi oraz otyłości u dzieci i młodzieży w Polsce przeprowadzonych w ramach międzynarodowego projektu badawczego TEMPEST. Podczas spotkania zaplanowano dyskusje w gronie specjalistów – badaczy, praktyków i przedstawicieli instytucji zajmujących się promocją zdrowia na Dolnym Śląsku.


TEMPEST (Temptations to Eat Moderated by Personal and Environmental Self-regulatory Tools) to projekt badawczy finansowany w ramach VII Programu Ramowego Unii Europejskiej (2009-2013). Koordynatorem badań realizowanych w Polsce jest prof. Aleksandra Łuszczyńska Z Katedry Psychologii Klinicznej, Zdrowia i Rehabilitacji we wrocławskim wydziale SWPS.

Dodatkowe informacje o projekcie TEMPEST: www.tempestproject.eu.

Komentarze do: Zaradzą epidemii nadwagi młodych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz