Szukaj

Samopomoc wzajemna jako sekret na zmniejszenie otyłości wśród dzieci?

Podziel się
Komentarze0

Nie istnieje żadna idealna strategia, aby stracić wagę, jednak który ze sposobów będzie najlepszy w przypadku dzieci? 1/3 dzieci w Stanach Zjednoczonych waży za dużo, zgodnie z ostatnimi statystykami rządowymi, jednak rodzice wciąż nie mają zbyt wiele interesujących możliwości, aby pomóc ich dzieciom schudnąć.

Samopomoc wzajemna jako sekret na zmniejszenie otyłości wśród dzieci?

Złotym standardem kuracji otyłych dzieci jest zatwierdzenie poprzez specjalistę ds. diet i utraty wagi typu problemu, z którym boryka się młoda osoba i skierowanie na kurację składającą się z co tygodniowych,  90 minutowych wizyt w klinice przez kolejne 6 miesięcy, które mają na celu nauczyć rodziny podstaw żywienia i przedstawić idee, takie jak „kontrola bodźców” lub zwyczajnie wprowadzenie zdrowej żywności do ich domów, automatycznie zwracając uwagę na zmniejszanie pokusy jedzenia dużych ilości kalorii i niezdrowych pokarmów. Niestety, wielu z rodziców nie może znaleźć na to wystarczającej ilości czasu lub ze względu na wysokie koszty, nie stać ich na pokrycie finansowe.

Obecnie badacze z Uniwersytetu Kalifornia San Diego (UCSD), opowiadają się za tym, że rodzice są w stanie pomóc swoim dzieciom zrzucić zbędne kilogramy bez wysokich kosztów i czasochłonnych interwencji poprzez metodę samopomocy wzajemnej, która wymaga jedynie dwutygodniowego kursu wprowadzającego pod okiem pediatry. W badaniach opublikowanych w magazynie Pediatrics,  badacze przedstawili, że korzystanie z modelu samopomocy rzeczywiście pomaga w zrzuceniu wagi mając na dowód 12 – latkę: - Widzieliśmy znaczące utraty wagi u dzieciaka prowadzonego metodą samokontroli. Kiedy grupa kontrolna wciąż nabierała wagi, nasza pacjentka utraciła w tym samym czasie 5 kg. - mówi Kerri Boutelle, główny autor badań i profesor pediatrii i psychiatrii na (UCSD)

- Bardziej elastyczne podejście wymaga spotkań face to face -  kuracja trwa 36 godzin przez 6 miesięcy. Potencjalnie może pomóc większej ilości rodzin i poszerzać możliwości kuracji dziecięcej otyłości. Pierwszy raz ten rodzaj modelu był testowany i wygląda bardzo obiecująco – mówi Boutelle.


Pięćdziesiąt rodzin mających problem z nadwagą lub otyłością u dzieci w wieku od 8 do 12 lat uczestniczyło w badaniu. Dzieci i rodziców podzielono na dwie grupy: jedna przez 5 miesięcy brała udział w programie samokontroli wzajemnej, natomiast pozostała część nie otrzymała żadnej specjalnej kuracji odchudzającej na ten czas.

Jako część programu, rodzice i dzieci uczyli się o tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia fizyczne. Rodzice byli instruowani jak ustanawiać limity i pokazywać dzieciom jak monitorować ich własne nawyki żywieniowe, zapisując wszystko co zjedli w Książce nawyków. Co dwa tygodnie, rodziny udawały się na 20 minutową wizytę u swoich lekarzy prowadzących. Podczas spotkania z lekarzem, dzieci były ważone, a rodzice otrzymywali porady na temat temat jak unikać przeszkód pojawiających się na drodze odchudzania ich dziecka. Lekarze wyznaczali dla dzieci i rodziców materiały do przeczytania, które przedstawiały te same umiejętności przekształcania zachowania, ukazane w bardziej intensywnych czasowo kuracjach. To nie jest prawdziwa terapia, mówi dr Boutelle. Zdecydowanie bardziej możemy to nazwać coachingiem.


Prócz walki z otyłością, główną ideą było, aby pomóc pediatrom, nie specjalistom zajmującym się problemem otyłości, zapoczątkować i nadzorować wszystkie podjęte próby chudnięcia, by pomóc dzieciom z nadwagą wrócić o zdrowia. Pediatrzy mają największy i najczęstszy kontakt z dziećmi i ich rodzinami, są lekarzami, którzy jako pierwsi odnotowują, że dziecko ma problem z otyłością.

- W drugim etapie badania, dzieciaki które nie stosowały żadnej kuracji podczas pierwszej fazy badania, zostały porównane do reszty korzystającej z samokontroli wzajemnej. Wszystkie dzieci korzystające z programu samokontroli obniżyły swoje BMI (Body Mass Index) o jeden punkt, co jest istotną różnicą dla dzieci, nawet jeśli dokładne ilości kilogramów, które straciły były różne dla każdego dziecka. Utrata 5 kilogramów dla 8 – letniego dziecka jest czymś dużo większym, niż utrata tej samej ilości kilogramów dla 12 – latka
– mówi dr Boutelle.

Boutelle jest szczególnie zadowolona z tego, że wszystkie dzieci straciły wagę podczas stosowania metody samopomocy i w związku z tym planuje przetestować program na większą skalę w klinikach wczesnej opieki. Oferowanie pediatrom relatywnie prostego do użycia narzędzia czyli programu samokontroli wzajemniej w celu utraty wagi wśród dzieci, może wywoływać bardziej natężone dyskusje w środowisku lekarskim na temat otyłości wśród młodych pacjentów i dostarczy praktycznych rozwiązań. - Pediatrzy są bardzo dobrzy w przepisywaniu odpowiednich diet i rodzaju ćwiczeń fizycznych, jednak rodzice nie korzystają z tej pomocy i ostatecznie zawsze są zaskoczeni i pytają jak mogło do tego dojść, że ich dziecko jest otyłe? - mówi Boutelle.  Obecnie opracowywana jest metoda, polegająca na krótkich wizytach w trakcie których rodzice otrzymywaliby diety i ćwiczenia fizyczne dostosowane do indywidualnego przypadku, bez długotrwałych i skomplikowanych badań.

Opracowałam:

Ewelina Undas

Komentarze do: Samopomoc wzajemna jako sekret na zmniejszenie otyłości wśród dzieci?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz