Szukaj

Zabezpiecz oczy przed zimowym światłem

Podziel się
Komentarze0

Jak co roku wraz z początkiem zimy, do okulistów ustawiają się kolejki ludzi, zaniepokojonych latającymi przed oczami mroczkami. Jednak specjaliści uspokajają. Zazwyczaj takie zimowe mroczki  to wina odbijającego się od śniegu światła. Pomogą przyciemnione okulary, a mroczki znikną po roztopach - mówi dr Iwona Filipecka z kliniki Okulus, specjalizującej się w diagnostyce okulistycznej.


Śnieg to drobne kryształki lodu, połączone ze sobą w nieregularny sposób. Światło padając na płatki śniegu ulega wielokrotnemu odbiciu a większa jego część wraca do naszego oka. Tak zwane mroczki przed oczami, to nic innego jak zjawisko optyczne. Nieszkodliwe dla organizmu, aczkolwiek nie pozostające bez znaczenia. Te mroczki bardzo mnie rozpraszają. Nie mogę się skupić na drodze - przyznaje Rafał Grzeński, kierowca jednej z katowickich hurtowni. Także specjaliści uważają, że mroczkom lepiej przeciwdziałać. Te zjawiska zaburzają nam postrzeganie otoczenia. Mogą się wiązać nawet z utratą równowagi - twierdzi dr Iwona Filipecka z Kliniki Okulus, z Bielska-Białej.

Zima zza brązowych szkieł

Jedyną radą na tą zimową przypadłość, są przyciemniane okulary. Jednak nie wystarczy wyciągnąć z szuflady okularów z wakacji. Zimowe szkła przeciwsłoneczne mają ciemniejszą barwę. Takie okulary powinny być barwione powyżej 80 proc., a więc powinny mieć szkła ciemno lub bardzo ciemno zabarwione.  Okulary przeciwsłoneczneużywane np. w trakcie polskiego lata mają  średnie barwienie, tj. 50-75 proc. Barwienie powinno być w kolorze brązowym lub szarym. Oczywiście wszystkie szkła powinny mieć także powłokę anty UV, która zatrzymuje w 100 proc. promieniowanie UVA i UVB - mówi dr Iwona Filipecka z bielskiej kliniki. Gdy nie nosimy okularów z filtrem, promieniowanie jest pochłaniane przez rogówkę oraz spojówkę, oczy zaczynają wtedy piec i łzawić. Jednak jak zaznacza doktor Iwona Filipecka, mroczki mogą również oznaczać początek choroby oczu i nie tylko.Ten objaw, może towarzyszyć np. jaskrze, albo zaburzeniom ciśnienia tętniczego. Dlatego, w przypadku pojawienia się mroczków, warto wybrać się na konsultację okulistyczną - mówi dr Filipecka.


Na narty, tylko w goglach

W czasie zimy, szczególnie narażone są oczy amatorów sportów zimowych. Dlatego na stokach narciarskich, należy mieć założone gogle ochronne. Do niedawna osoby noszące okulary korekcyjne, miały problemy z używaniem gogli, jednak producenci coraz częściej oferują specjalne  gogle nakładane na okulary. Przy zakupie należy jednak, przymierzyć, czy pasują do naszych okularów. Innym rozwiązaniem mogą być soczewki. Dla osób które nie noszą na co dzień soczewek kontaktowych, dobrą wyjściem są tzw. soczewki jednodniowe, które zakłada się rano, a wieczorem zdejmuje i wyrzuca do kosza. Na następny dzień zakłada się nową parę - radzi dr Iwona Filipecka. Przed wyjściem na mróz, warto także posmarować powieki kremem ochronnym.

Komentarze do: Zabezpiecz oczy przed zimowym światłem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz