Szukaj

Zakaz palenia a przedwczesny poród

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania opublikowane w British Medical Journal głoszą, że odkryto kolejny pozytywny aspekt wprowadzenia zakazu palenia. Mianowicie znacznie zmniejsza się ryzyko przedwczesnego porodu. Zagrożenia zdrowia związane z paleniem w czasie ciąży są już bardzo dobrze znane. Palenie może spowodować nieprawidłowy rozwój płodu, jak również skrócenie ciąży. Jednak wciąż mało wiadomo, jak zakaz palenia w miejscach publicznych wpływa na termin porodu.Naukowcy przeanalizowali, czy ostatnie zakazy palenia pojawiające się w Belgii miały jakikolwiek wpływ na przedwczesne porody.

Zmiany w prawodawstwie belgijskim wprowadzono w trzech fazach. Początkowo ogłoszono zakaz palenia w miejscach publicznych oraz miejscach pracy, następnie w restauracjach, a ostatecznie we wszystkich barach, w których serwowane jest jedzenie.

W Belgii prawodawstwo nikotynowe zostało zrealizowane w kilku etapach, a to dało nam możliwość do zbadania, jak poszczególne zakazy wpływają na kobiety w ciąży, mówi jeden z badaczy.

Zbadano łącznie 606.877 żywych dzieci, które urodziły się między 24 a 44 tygodniem ciąży.

Zauważono, że w czasie postępujących w Belgii zakazów palenia, znacznie spadła liczba przedwczesnych porodów (czyli takich, w których noworodek przyszedł na świat przed 37 tygodniem ciąży). Taka tendencja spadkowa nie istniała przed wprowadzeniem zmian w ustawodawstwie.


Od 1 stycznia 2007, kiedy palenie nie było już możliwe w restauracjach, ryzyko przedwczesnych porodów zmniejszyło się o 3,13%.

Odnotowany kolejny spadek, o wartości 2,65%, wynikał z zakazu palenia w barach serwujących jedzenie (styczeń 2010).

Analizując zmniejszenie się liczby przedwczesnych porodów, rozważono wszelkie inne możliwe czynniki mogące powodować taki spadek, jak wiek ciężarnej, status społeczno-ekonomiczny oraz zmiany w poziomie zanieczyszczenia powietrza.

Przeprowadzone badania niosą bardzo ważne konsekwencje dla zdrowia publicznego, gdyż nawet niewielkie skrócenie wieku prenatalnego może skutkować w przyszłości szeregiem powikłań, we wczesnym, jak i późniejszym życiu.

Nasze badania pokazują jak wprowadzenie zakazu palenia wpływa na zagrożenie przedwczesnym porodem. Ich wyniki potwierdzają tezę, że zakazy palenia mają korzystny wpływ na zdrowie publiczne, nawet w przypadku bardzo młodego życia. Coraz więcej krajów w Europie zaostrza zakazy palenia w miejscach publicznych, jak się okazuje jest to korzystne dla zdrowia, jednogłośnie stwierdzają autorzy.

Poprzednie badania, dotyczące całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych w Szkocji, dały podobne rezultaty.

Komentarze do: Zakaz palenia a przedwczesny poród

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz