Szukaj

Zaćmienie słońca: jakie ryzyko dla oczu?

Podziel się
Komentarze0

Pod warunkiem, że dobrze zadbasz o ochronę swoich oczu, możesz spokojnie podziwiać ten zapierający dech w piersiach spektakl: zaćmienie słońca. Zapewnij sobie i swoim oczom odpowiednią protekcję i uszanuj zasady bezpieczeństwa. Albowiem, aby wszystko dobrze zobaczyć, musisz patrzeć wprost na słońce, a bez odpowiedniego zabezpieczenia, jest to dość ryzykowne.Bez ochrony -  ryzyko dla oczu

Nasze oczy nie są uzbrojone przeciwko promieniom słonecznym. Dlatego podstawową sprawą jest ukrycie ich pod specjalnymi filtrami. Bez filtrów bowiem narażamy się na ryzyko uszkodzenia wzroku potencjalnie nieodwracalne. Przede wszystkim, ryzykujemy uszkodzeniami rogówki typu zapalnego, które są związane głównie z działaniem promieniowania ultrafioletowego. Uszkodzenia te są bolesne, ale generalnie są one odwracalne i mijają ciągu kliku dni.


Poważniejsze są natomiast uszkodzenia siatkówki. Związane są one z działaniem termicznym i fotochemicznym promieniowania słonecznego na komórki siatkówki. Są to oparzenia, które mogą być nieodwracalne i mogą prowadzić do definitywnego uszkodzenia wzroku. Są one tym bardziej niebezpieczne, ponieważ nie dają żadnego natychmiastowego wrażenia bólowego. Uszkodzenia pojawiają się dopiero kilka godzin po oparzeniu.

Komentarze do: Zaćmienie słońca: jakie ryzyko dla oczu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz