Szukaj

Zaćmienie słońca: jak chronić oczy?

Podziel się
Komentarze0

Ogłoszono właśnie, że możemy spodziewać się wkrótce pięknego zaćmienia słońca, a ty bardzo chcesz zobaczyć ten niezwykły spektakl na niebie? Promienie słońca nie są bezpieczne dla skóry, ponieważ zawierają promieniowanie UV. Nasze oczy także są zagrożone!

Dlatego też koniecznym jest, abyśmy podjęli wszelkie możliwe środki ostrożności, dzięki którym unikniemy uszkodzenia wzroku i nie zrobimy z czegoś tak pięknego jak zaćmienie słońca... zwykłego koszmaru!

Obserwacja zaćmienia słońca: porady, do których należy należy się dostosować

Aby niepotrzebnie nie ryzykować biorąc udział w spektaklu słonecznym, wystarczy tylko dostosować się do takich zaleceń: a więc, zapewnij sobie specjalne ochronne okulary. Nie kosztują one dużo. Są one całkowite nieprzezroczyste w normalnym świetle, a ich szkła są zbudowane albo z poliestrowych filtrów pokrytych cienką warstwą aluminium, albo czarnym filmem polimerowym, całkowicie przyciemnionym. Można je kupić albo u optyka, albo w aptece, albo w wyspecjalizowanych sklepach. Upewnij się tylko, czy mają one oznaczenie CE.


Nie używaj nigdy okularów uszkodzonych albo starych modeli. W rzeczywistości bowiem, nie ma pewności co do poziomu protekcji, który zapewniają. W żadnym wypadku nie wybieraj pomocniczych środków ochrony oczu. Żadne przyciemnione szkła, żadne klasyczne okulary przeciwsłoneczne, żadne filmy radiologiczne, CD czy wszystkie inne narzędzia optyczne, które są pozbawione filtrów specjalistycznych - niczemu one nie służą. Narażasz tylko swoje siatkówki na kontakt z promieniami słonecznymi, bez realnej ochrony. Należy także unikać kamery, aparatu fotograficznego i lornetki.

Ale nawet jeśli już jesteśmy wyposażeni w odpowiednią ochronę, powinniśmy robić przerwy między fazami obserwacji. Żadna z nich nie powinna przekroczyć kilku minut. Pozwoli to naszym oczom odpocząć. A dzieci w żadnym wypadku nie powinne być zostawiane bez nadzoru w trakcie obserwowania tego fenomenu.

Komentarze do: Zaćmienie słońca: jak chronić oczy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz