Szukaj

Wirus ze Schmallenberg rozprzestrzenia się w 18 departamentach francuskich

Podziel się
Komentarze0

Nowy wirus, po raz pierwszy wykryty w Niemczech, jesienią ubiegłego roku, nazwany od miejscowości, w której stwierdzono go po raz pierwszy, czyli w Schmallenberg, w dalszym ciągu się rozprzestrzenia na północy Europy, a przede wszystkim we Francji, gdzie choroba dotknęła już 18 departamentów na północy.W sumie, aż 94 owcze fermy zostały dotknięte tym nowym tajemniczym wirusem. Na początku miesiąca, wirus ze Schmallenberg dotyczył „zaledwie” 29 hodowli owiec, a dziś liczba ta sięga praktycznie setki.

Wirus ten wywołuje chorobę u zwierząt, która może spowodowac deformacje u płodów przeżuwaczy, a także wywołać biegunki oraz gorączkę u dorosłych zwierząt.

Wirusa ze Schmallenberg stwierdzono już w Belgii, w Holandii, na północy Francji, gdzie dotkniętych epidemią jest już blisko 20 departamentów, jak wskazuje centrum CIRAD  (Centre de coopération internationale en recherche agronomique pour le développement, centrum międzynarodowej kooperacji na rzecz badań agronomicznych dla rozwoju) w komunikacie.


Jak wyjaśniają to specjaliści z centrum CIRAD, wirus ze Schmallenberg jest bliski wirusowi Akabane, który również powoduje deformacje u zwierząt przeżuwających. I to właśnie przez analogię z nim i z innymi wirusami należącymi do tej samej grupy, naukowcy oceniają że transmisja wirusa jest wektorowa, a choroba najprawdopodobniej przenosi się przez muchy i komary.

Aby opracować plan walki z nowym wirusem, francuska agencja ANSES (Agence nationale de sécurité sanitaire de l'alimentation, de l'environnement et du travail, narodowa agencja bezpieczeństwa sanitarnego żywności, środowiska i pracy), postanowiła przeprowadzić badanie na temat wpływu i ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się tej choroby.

Z kolei, wszelkie zapotrzebowania na badania zaspokaja w tym momencie francuska sieć RFSA (Réseau français pour la santé animale, francuska sieć na rzecz zdrowia zwierząt), jak wyjaśnianią przedstawiciele centrum Centre de coopération internationale en recherche agronomique pour le développement, które wchodzi do komisju pilotującej tę sieć.

Komentarze do: Wirus ze Schmallenberg rozprzestrzenia się w 18 departamentach francuskich

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz