Szukaj

Infekcje wirusowe w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Kobieta ciężarna narażona jest na infekcje wirusowe. W ciągu ostatnich kilku lat zwiększyła się liczba danych na temat możliwych zakażeń. Niektóre z nich przenikając do płodu mogą stac się szczególnie niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka.   


Najbardziej znane zakażenia wirusowe to : różyczka, wirus cytomegalii, toksoplazmoza oraz ospa wietrzna. 


Różyczka

Nazwana także niemiecka odrą, jest wirusową infekcją dość często występującą u dzieci. O ile u dzieci nie powoduje ono gwałtownych i niebezpiecznych następstw ( poza przelotną wysypką i powiększeniem węzłów chłonnych) w wypadku kobiety w ciąży, może mieć groźne następstwa dla nienarodzonego dziecka. Przebycie różyczki nawet kilka tygodni przed zapłodnieniem może prowadzić do poronienia lub wykształcenia wad rozwojowych u płodu. Zarażenie wirusem różyczki  płodu we wczesnym okresie grozi rozwojem takich wad, jak:
  • zahamowania rozwoju węwnątrzmacicznego,
  • wad serca,
  • wad narządu wzroku,
  • głuchoty,
  • zapalenia wątroby,
  • zapalenia płuc,
  • niedokrwistości,
  • uszkodzenia szkliwa zębów

Najskuteczniejsza metoda zapobiegająca zakażeniu to szczepienie przeciwko różyczce. Jest ono wpisane w kartę szczepienie dziewczynek w wieku lat 13. W przypadku kobiet, które nie przebyły różyczki, nie były szczepione  w dzieciństwie lub od szczepienia podstawowego minęło więcej niż 10 lat zaleca się by dokonać szczepienia 3 msc przed planowaną ciążą.Wirus Cytomegalii


Wirus ten jest najczęstszym powodem zakażenia wewnątrzmacicznego płodu. Wirus dotyka około 60 % populacji w Europie Środkowej- wynika to z łatwości przenoszenia wirusa poprzez kontakt ze śliną, nasienie, wydzieliną z pochwy, w wyniku przetoczenia krwi. Do zarażenia dochodzi poprzez zarażenie płodu wirusem, który przechodzi przez łożysko.


Objawy:
Zwykle choroba przebiega bezobjawowo ale u około 10 % chorych pojawia się: ból gardła i głowy, zmęczenie, gorączka która utrzymuje się do 30 dni. Cytomegalia jest bardzo niebezpieczna : około 20 % noworodków z tym wirusem umiera, a ta która przeżyje jest narażona na rozwój chorób umysłowych, upośledzenia wzroku i słuchu. Niestety leczenie cytomegalii u kobiet ciężarnych nie zostało opracowane- próbuje się stosować lek przeciwwirusowy. Trwają również badania nad szczepionką.


Toksoplazmoza:

Toskoplazmoza to pasożyt, który żyje w organizmie kotów oraz znajduje się w glebie w ,której może pozostawać przez kilka miesięcy nadal zdolny do życia. Źródłem infekcji może być również zakażone mięso i zabrudzone resztkami ziemi jarzyny. Objawy przebiegają zazwyczaj łagodnie, jedynie u chorej kobiety można dostrzec symptomy infekcji wirusowej. Warto pamiętać,że rzadko dochodzi do zarażenia dziecka w czasie ciąży. Jeżeli jednak zdarzy się inaczej niebezpieczeństwo dla maleństwa to poważne wady wrodzone lub możliwość poronienia. Leczenie przebiega poprzez podanie antybiotyku.


Ospa wietrzna


Gdy choroba ta rozwinie się u ciężarnej może ona mieć ciężki przebieg,a czasem przekształcić się w zapalenie płuc. Bardzo rzadko atakuje ona dziecko. Jeżeli dojdzie do infekcji maleństwa groźba wystąpienia chorób to: wady wzroku, oszpecenia skóry, upośledzenia umysłowe. Ważne jest zatem aby unikać kontaktu z chorymi. Jeżeli przechodziłaś ospę wcześniej można założyć,ze jesteś bezpieczna. Zawsze możesz sprawdzić swoją odporność na chorobę poprzez badanie krwi.

Komentarze do: Infekcje wirusowe w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz