Szukaj

Półpasiec – objawy, przyczyny, leczenie

Podziel się
Komentarze0

Półpasiec należy do chorób wirusowych, które wywołuje wirus ospy i półpaśca. Choroba jest bezpośrednio związana z trwałym zajęciem nerwów czuciowych. Półpasiec wiąże się z tworzeniem zmian skórnych w postaci pęcherzyków na obszarze ciała.

Półpasiec – objawy, przyczyny, leczenie


Jakie są objawy półpaśca?


W pierwszym etapie choroby możemy spotkać pewne niecharakterystyczne objawy takie jak:
 • bóle głowy
 • stan podgorączkowy lub gorączka
 • złe samopoczucie
Następnie pojawiają się kolejne objawy:
 • mrowienia
 • drętwienia
 • bóle w obrębie miejsc unerwionych przez nerw, w którym występuje proces chorobowy
Zmiany skórne pojawiają się dopiero po kilku dniach.

O jakich zmianach skórnych przy półpaścu jest mowa?

 • Na początku grudkowe, później w postaci drobnych pęcherzyków, które są osadzone na zaczerwienionej skórze i wypełnione treścią surowiczą lub krwistą.
 • Następnie pęcherzyki przysychają, od 6-7 dnia, po 10-12 dniach powstają strupy, które po tym jak odpadną, pozostawiają na skórze brunatne przebarwienia, które utrzymują się na skórze nawet przez kilkanaście tygodni.
 • Cechą charakterystyczną jest powstawanie wykwitów tylko po jednej stronie ciała. Zmiany skórne w półpaścu pojawiają się tylko na skórze unerwionej przez nerw. Najczęściej zmiany pojawiają się w okolicach międzyżebrowych, na szyi i twarzy.
 • W przypadku półpaśca zlokalizowanego przy nerwie ocznym, mogą się pojawić zmiany skórne na czole, powiece i w okolicach oczodołu. Poza tym mogą powstać poważne zmiany w oku i groźne powikłania. Półpasiec oczny może prowadzić do porażenia nerwów, które zawiadują poruszaniem gałki ocznej. Zmianom skórnym przy chorobie mogą towarzyszyć silne dolegliwości bólowe.
 • Możemy spotkać się również z półpaścem usznym. Mogą przy nim występować silne bóle ucha, wysypka na małżowinie usznej, kanale słuchowym i błonie bębenkowej. Zdarza się, że chorobie towarzyszy porażenie nerwu twarzowego.
Chorzy, którzy zetknęli się z półpaścem, na długo po zniknięciu zmian skórnych mogą skarżyć się na bóle w obszarach wcześniej zajętych chorobą.


Jakie są przyczyny choroby?

Najczęściej pierwszy kontakt z wirusem powoduje zachorowanie na ospę wietrzną. Po przebyciu ospy wietrznej wirus może przedostać się do zwojów nerwów czuciowych, gdzie znajduje się w stanie latencji, tj. uśpienia. W sprzyjających warunkach może dojść do jego ponownego uaktywnienia, co prowadzi do pojawienia się charakterystycznych zmian skórnych i objawów chorobowych.

Jak wygląda diagnostyka?

Chorobę można rozpoznać przy pomocy wywiadu lekarskiego, analizy występujących objawów klinicznych oraz wnikliwego badania lekarskiego. Półpasiec wiąże się z osłabieniem odporności organizmu, stąd też niekiedy zachodzi konieczność wykonania dodatkowych badań.
Leczenie choroby

Zdarza się, że leczenie wiąże się z podawaniem leków przeciwwirusowych. Przy silnych bólach dodatkowo zaleca się wykorzystywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Leczenie przebiega w warunkach domowych. Wyjątkiem są tylko półpasiec uszny i oczny. Ze względu na możliwość wystąpienia poważnych powikłań leczenie powinno przebiegać w warunkach szpitalnych.

Komentarze do: Półpasiec – objawy, przyczyny, leczenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz