Szukaj

Szczepienie dziecka przeciwko grypie

Podziel się
Komentarze0

Grypa należy do chorób zakaźnych, które wywoływane są przez wirusy. Głównymi objawami są: wysoka gorączka, złe samopoczucie, kaszel, katar, bóle mięśni i bóle głowy. Najczęściej grypa ma stosunkowo łagodny przebieg, jednak zdarzają się przypadki, gdy jest ona źródłem poważnych powikłań u dzieci. Mowa tutaj min. o zapaleniu ucha środkowego, zapaleniu płuc czy zapaleniu mięśnia sercowego.


W przypadku dorosłych zdarza się, że grypa prowadzi do śmierci. U dzieci sytuacje takie praktycznie nie mają miejsca.

Czy istnieje ryzyko, że nieszczepione dziecko zachoruje?


Owszem istnieje. Grypa należy do chorób charakteryzujących się dużą zaraźliwością. Praktycznie nie ma możliwości by jakiś człowiek nie zachorował na tę chorobę w trakcie całego swojego życia. Zakażenie błyskawicznie przechodzi z jednej osoby na drugą. Szczególnie niebezpieczna jest grypa dla dzieci, które nie ukończyły 4 roku życia. Pojawienie się choroby w ich przypadku wymaga pobytu w szpitalu. Powikłania po grypie natomiast najczęściej występują u dzieci i dorosłych, którzy znajdują się w tzw. grupie ryzyka. Są to osoby cierpiące na choroby przewlekłe.

W jaki sposób można zapobiec zachorowaniu?


Najlepiej skorzystać ze szczepienia ochronnego. Szczepienie przeciwko grypie zapewnia dziecku skuteczną ochronę przed wirusem.

Jak wyglądają szczepionki przeciwko grypie?

Szczepionki przeciwko grypie są szczepionkami nieżywymi. Zawierają niewielką część wirusa. Z racji tego, że co roku mamy do czynienia z pojawianiem się nowych wirusów grypy, szczepionki są aktualne tylko przez jeden sezon. W aptekach możemy się spotkać z różnymi preparatami przeciwko grypie. Wszystkie z nich są w tym samym stopniu skuteczne.
Czy szczepienie można uznać za skuteczne?

Cóż... skuteczność szczepienia jest bardzo różna i zależna od wielu czynników. Istotny jest wiek osoby. U dzieci starszych i młodych dorosłych obserwuje się większą skuteczność szczepionki niż u dzieci do 4 roku życia i osób po 65 roku życia. Dodatkowo skuteczność jest zdecydowanie większa u osób zdrowych niż u tych, którzy cierpią na jakąś chorobę przewlekłą. Dzieci, które zostają zaszczepione na grypie w 47-76% nie chorują na nią wcale, a w 77-91% unikają poważnych powikłań z nią związanych. Szczepienie w żadnym wypadku nie chroni dziecka przed chorobami grypopodobnymi, które wywołują inne wirusy.


Czy szczepienie jest dla dziecka bezpieczne?

Bez wątpienia szczepionki przeciwko grypie są dla dziecka bezpieczne. Z reguły objawy poszczepienne ograniczają się jedynie do lekkiego obrzęku lub zaczerwienienia w miejscu szczepienia. Rzadko pojawiają się objawy ogólne takie jak gorączka, osłabienie, ból mięśni czy też reakcje alergiczne na poszczególne składniki szczepionki.

Kogo należy szczepić?


Szczepienie przeciwko grypie korzystnie wpływa na każdą grupę wiekową. Jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, które są narażone na większe ryzyko powikłań. Mowa tu o maluchach do 5 roku życia. Nie jest możliwe by poddać dziecko szczepieniu przed skończeniem 6 miesiąca życia. Warto pamiętać, że skuteczność szczepionki przeciwko grypie jest stosunkowo mniejsza u dzieci młodszych, dlatego też aby zapewnić im odpowiednią ochronę najlepiej zaszczepić wszystkich domowników.

Kiedy należy zaszczepić dziecko?

W przypadku szczepionek przeciwko grypie konieczne jest powtarzanie ich co roku przed rozpoczęciem sezonu zachorowań na grypę, tj. na przełomie października i listopada. Nie jest jednak powiedziane, że dziecko, które nie zostało zaszczepione w tym czasie nie może otrzymać szczepionki później. Szczepionki podawane są w sposób domięśniowy lub podskórny. Z reguły podaje się tylko jedną dawkę szczepionki. Jednak w przypadku dzieci do 8 roku życia przy pierwszym szczepieniu przeciwko grypie zalecane jest podanie dwóch dawek w co najmniej miesięcznym odstępie czasu.

Które dzieci nie należy szczepić?

Szczepionka nie powinna zostać podane dziecku, które nie ukończyło jeszcze 6 miesiąca życia. Nie jest również wskazane szczepienie przeciwko grypie malucha mającego alergię na białko jaja kurzego z tego względu, że szczepionki zawierają śladowe ilości białka jaja kurzego. Poza tym nie ma żadnych uniwersalnych przeciwwskazań do szczepienia. 

Czy szczepienie jest płatne?


Tak, szczepienie jest zalecane ale płatne. Koszt jednej dawki jest równy 25-40 zł w aptece i 25-35 zł w punkcie szczepień.

Komentarze do: Szczepienie dziecka przeciwko grypie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz