Szukaj

MERS

Podziel się
Komentarze0

MERS jest ciężką chorobą układu oddechowego wywoływaną przez koronawirusa MERS-CoV. Przypadki zachorowań u ludzi odnotowano po raz pierwszy w 2012 roku na Półwyspie Arabskim. MERS oznacza Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej (ang. Middle East respiratory syndrome) i wywołuje u człowieka objawy podobne do SARS.

MERS, co prawda jest groźniejszy niż SARS - powoduje śmierć w około 36 proc. przypadków, to jednak nie rozprzestrzenia się aż tak szybko i ryzyko wywołania epidemii jest mniejsze.

Gdzie występują zachorowania na MERS

Jak do tej pory MERS wykryto w 25 krajach. Przypuszcza się, że pierwsze zachorowania na Bliskim Wschodzie pojawiły się w wyniku przeniesienia wirusa z chorych wielbłądów, które są popularnymi zwierzętami hodowlanymi w tamtym rejonie świata. Najwięcej przypadków zachorowań na MERS odnotowano w obrębie Półwyspu Arabskiego. Pojedyncze zachorowania pojawiły się w kilku krajach europejskich, między innymi we Francji i Wielkiej Brytanii, w Afryce (Egipt, Algieria, Tunezja), w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Malezji oraz na Filipinach. Począwszy od maju 2015 r. MERS zaczęło się bardzo szybko rozprzestrzeniać w Korei Południowej. Na razie odnotowano tam 174 przypadków zachorowań, w tym 27 zgonów.

Ryzyko zarażenia się MERS

Na podstawie analizy dotychczasowych przypadków zachorowań naukowcy nie znaleźli dowodów na stałą transmisję wirusa MERS na ludzi, jeżeli wcześniej nie mieli oni bezpośrednio styczności z zakażonymi osobami. Większość infekcji spowodowana była dłuższym kontaktem z wirusem - na MERS chorowali bliscy chorego lub opiekujący się nim personel medyczny. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach do przeniesienia wirusa wystarczyła jednorazowa styczność z osobą zarażoną, np. w trakcie spotkania biznesowego.

Nie stwierdzono aby wirus MERS był przenoszony przez osoby, u których choroba nie wywołała żadnych objawów. Na MERS o wiele częściej chorowali mężczyźni niż kobiety. Najczęściej zakażenia występowały w obrębie placówek związanych ze służbą zdrowia, z powodu nie zachowania przez personel medyczny oraz członków rodzin chorych wystarczających środków ostrożności.

Przebieg choroby MERS

U osób zainfekowanych wirusem MERS objawy pojawiają się zazwyczaj w przeciągu 2-5 dni od zakażenia, jednak okres inkubacji wirusa może wynosić nawet 14 dni. Najczęściej występującymi objawami są kaszel, wysoka temperatura (powyżej 38°C), problemy z oddychaniem i ból mięśni. Rzadziej pojawiają się nudności, biegunka i wymioty. Infekcję stwierdza się na podstawie obecności we krwi pacjenta przeciwciał MERS-Corv.

Przebieg choroby i towarzyszące jej objawy w dużym stopniu zależą od stopnia odporności atakowanego organizmu. Groźne powikłania występują zazwyczaj u osób w podeszłym wieku, pacjentów z chorobami współistniejącymi takimi jak cukrzyca czy nowotwór lub osób po niedawnym przeszczepie. W zaawansowanym stadium MERS może wywołać ostre zapalenie płuc, niewydolność nerek lub wstrząs septyczny. W takich przypadkach pacjenci leczeni są zazwyczaj na oddziałach intensywnej terapii.

Zapobieganie MERS

Przeciw MERS nie ma też żadnej szczepionki, dlatego tak ważna jest profilaktyka w określonych grupach ryzyka, które stanowią między innymi osoby wracające z Półwyspu Arabskiego, osoby mające kontakt ze służbą zdrowia w Korei Południowej czy osoby pozostające w bliskim kontakcie z zarażonymi MERS. Szczególną ostrożność powinny zachować turyści przybywający w krajach takich jak Egipt, Arabia Saudyjska, Katar, Jemen czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, którzy mają kontakt z wielbłądami. Należy unikać kontaktu z wydzielinami dróg oddechowych tych zwierząt, z ich odchodami oraz nie spożywać surowego mleka czy mięsa wielbłądów.

Niezbędne jest restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny - dokładne częste mycie rąk, unikanie przebywania z osobami chorymi oraz zachowywanie daleko posuniętych środków ostrożności przez pracowników służby zdrowia.

Komentarze do: MERS

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz