Szukaj

Szczepienie dziecka przeciwko rotawirusom

Podziel się
Komentarze0

Rotawirusy na całym świecie przyczyniają się do zachorowań na biegunkę, która ma cięższy przebieg u dzieci do 5 roku życia. Głównymi objawami choroby są wymioty, biegunka i gorączka. U chorych dzieci zaobserwować można brak apetytu i gorsze samopoczucie podczas występowania choroby.


Biegunka i wymioty często stają się przyczyną odwodnienia zwłaszcza małych dzieci. Nierzadko takie odwodnienie staje się powodem leczenia dziecka w szpitalu.

Czy istnieje ryzyko, że nieszczepione dziecko zachoruje?


Rotawirusy są powszechnie obecne w przyrodzie dlatego też ryzyko zetknięcia się z nimi dziecka jest bardzo duże. Do zarażenia malucha dochodzi w wyniku kontaktów z osobą zakażoną bądź przedmiotem, który jest zanieczyszczony wirusami. O zakażenie nie jest trudno ponieważ wirus jest w stanie przetrwać na powierzchni przedmiotów czy mebli nawet kilkanaście godzin. Najcięższe objawy spotykane są u dzieci do 3 roku życia. Do zarażenia najczęściej dochodzi na szpitalnych oddziałach niemowlęcych, w żłobkach i przedszkolach.

W jaki sposób zapobiegać zachorowaniu na biegunkę rotawirusową?


Najskuteczniejszą ochronę daje szczepienie ochronne. Istotne jest by poddać dziecku szczepieniu w przypadku gdy bierze się pod uwagę zapisanie go w przyszłości do żłobka lub przedszkola. Szczepienie jest możliwe wyłącznie między 6 a 12 tygodniem życia dziecka. Podczas karmienia piersią dziecko jest nieco mniej narażone na atak ze strony rotawirusów, ale tylko w czasie gdy karmione jest wyłącznie mlekiem kobiecym. Wprowadzenie jakiegokolwiek produktu żywnościowego do diety automatycznie usuwa ochronę. By odpowiednio chronić dziecko należy przede wszystkim unikać kontaktów z jakimikolwiek osobami chorymi na biegunkę rotawirusową. Taki sposób ochrony jest jednak dość trudny z racji tego, że wirusy wydzielane są na kilka dni przed wystąpieniem objawów choroby oraz kilkanaście dni po ich ustąpieniu.


Jakie szczepionki przeciwko rotawirusom są dostępne w Polsce?


W Polsce możemy mówić o dwóch rodzajach szczepionek przeciwko rotawirusom (Rotarix - 2 dawki i Rotateq - 3 dawki). Są one podawane w postaci płynnej.

Czy szczepienie jest skuteczne?

Można bez problemu powiedzieć, że szczepienie jest skuteczne. Zabezpiecza ono dziecko przed wystąpieniem ciężkiej biegunki rotawirusowej. Obie szczepionki dostarczają maluchom skuteczną ochronę przed ciężką chorobą rotawirusową. Ochrona taka utrzymuje się co najmniej 2 lata. Szczepienie jednak nie zabezpiecza dziecka przed biegunką wywoływaną przez inne bakterie czy wirusy.


Czy szczepienie jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez dziecko?

Dotychczas nie zaobserwowano żadnych negatywnych działań wywoływanych przez szczepionki. W przypadku mniej niż 2% dzieci w ciągu kilku dni od podania pierwszej dawki może dojść do wystąpienia łagodnej biegunki lub wymiotów jednak objawy te są bardzo lekkie i nie powodują żadnego zagrożenia dla dziecka.

Kogo należy szczepić?


Zaszczepione powinny zostać wszystkie niemowlęta w wieku 6-24 tygodni. Pierwsza dawka powinna jednak zostać podana przed ukończeniem 12 tygodnia życia.

W jaki sposób należy szczepić?

By móc mówić o kompletnym szczepieniu należy podać dziecku 2 lub 3 dawki z zależności od rodzaju szczepionki. Szczepionka podawana jest doustnie co 4-8 tygodni przy czym pierwsza dawka dostarczana jest dziecku po ukończeniu 6 tygodniu życia. Cały cykl szczepienia powinien zostać zakończony w 24 tygodniu życia malucha.

Czego nie należy robić w trakcie szczepienia?

Po pierwsze nie wolno podawać szczepionki przeciwko rotawirusom wraz ze szczepionką przeciwko gruźlicy. W przypadku pozostałych szczepionek nie ma żadnych przeciwwskazań. Po drugie nie należy stosować żadnych specjalnych programów żywnościowych w trakcie szczepienia. Dziecko powinno być normalnie karmione. Poza tym konieczne okazuje się zaszczepienie dziecka zgodnie z zaleceniami lekarza, w sytuacji gdy przechodziło ono już biegunkę rotawirusową.

Które dzieci nie należy szczepić?

Przede wszystkim szczepienie nie powinno się odbywać u maluchów, które skończyły 24 tydzień życia. Poza tym nie wolno podawać szczepionki przeciwko rotawirusom dzieciom z wadami przewodu pokarmowego, niedrożnością jelit lub upośledzoną odpornością, gdyż nie sprawdzono jaki to może mieć na nie wpływ.

Czy szczepienie jest bezpłatne?


Szczepienie przeciwko rotawirusom jest szczepieniem zalecanym, ale płatnym. Koszt jednej dawki szczepionki wynosi ok. 200-335 zł w punkcie szczepień i 220-400 zł w aptekach.

Komentarze do: Szczepienie dziecka przeciwko rotawirusom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz