Szukaj

Dlaczego nie powinniśmy stosować antybiotyków?

Podziel się
Komentarze0

Pierwsze objawy grypy i automatycznie sięgamy po antybiotyki. Zdecydowanie nadużywamy tych środków, które skuteczne są jedynie w walce z bakteriami. Antybiotyki stanowią jedno z najważniejszych odkryć nowoczesnej medycyny, pomagają zarówno na zapalenie płuc, przy pierwszych symptomach chorób bakteryjnych jak i przyczyniają się do szybkiego powrotu do zdrowia. 

Dlaczego nie powinniśmy stosować antybiotyków?

Przyjmujemy coraz więcej antybiotyków, nie zważając na grożące nam niebezpieczeństwa, związane z tym, że bakterie szybko uodparniają się na działanie tych środków.

Prof. Ferdinand Gerlach, przewodniczący Stowarzyszenia Lekarzy Medycyny Ogólnej i Rodzinnej, jasno podsumowuje stosowanie antybiotyków: mają być one dopasowane do choroby, używane tak rzadko, jak to tylko możliwe oraz tylko tyle, ile to konieczne.

W odpowiednim doborze lekarstw istotą jest to, by antybiotyki stosowane były jedynie w stanach chorobowych wywołanych bakteriami. Niestety wielu pacjentów nie ma żadnego pojęcia na temat sposobu działania tych środków. Wirusy i grzyby są odporne na te leki. Często niestety jednoznaczne stwierdzenie czy dana infekcja wywołana jest przez bakterie czy wirusy, wymaga badania moczu lub śliny, co trwa kilka dni. Po upływie tego czasu przyjmowanie antybiotyków właściwie nie ma już sensu. Typowa grypa najczęściej wywołana jest przez wirusy, więc przyjmowanie tych silnych leków jest zupełnie bezcelowe.


Antybiotyki różnią się między sobą sposobem działania, niektóre powstrzymują dalszy rozwój bakterii, a inne zabijają je. Poza tym część z nich zwalcza jedynie konkretne zarazki, podczas gdy inne takie jak penicylina lub tetracyklina, mają o wiele szersze spektrum działania. Te najczęściej stosowane są, gdy bakteria nie jest jeszcze znana. Najpierw podaje się antybiotyk zwalczający wiele zarazków, w międzyczasie przeprowadzając badania, a następnie dopasowuje się leki według zidentyfikowanej bakterii.

Co ważne, nie każda infekcja bakteryjna wymaga natychmiastowego leczenia antybiotykowego. Przykładem jest zapalenie ucha środkowego, które zarówno leczone jak i nieleczone ma bardzo podobny przebieg. U większości małych dzieci ból mija stosunkowo szybko, dlatego lekarze zalecają, aby w pierwszych 24 godzinach infekcji, podawać dziecku jedynie środki łagodzące ból, a dopiero w przypadku, gdy dolegliwości nie ustępują, udać się do lekarza.

Każdy antybiotyk w jakiś sposób oddziaływuje na nasz organizm, wywołując wiele skutków ubocznych, takich jak mdłości, biegunki czy wymioty, a także reakcji alergicznych. Poza tym, przy zbyt częstym stosowaniu antybiotyków, bakterie rozwijają swoje mechanizmy uodparniające, dzięki którym nie reagują już one na stosowane lekarstwa, dlatego antybiotyków nie powinniśmy traktować jak cukierki i starać się sięgać po te środki jedynie w sytuacjach naprawdę wymagających terapii antybiotykowej.

Opracowała:

Manuela Tomala

Komentarze do: Dlaczego nie powinniśmy stosować antybiotyków?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz