Szukaj

Wiosenne a… psik!

Podziel się
Komentarze0

Podobno pierwsze wzmianki o niej datuje się na 3000 rok p.n.e. W XIX wieku diagnozowano ją jako letnie przeziębienie. Dopiero w 1906 roku zestawiono ją z pojęciem patologicznej nadwrażliwości na pewne składniki. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że alergia stać się może jedną w najpopularniejszych dolegliwości nękających ludzkość…

Wiosenne a… psik!

Jak dotąd naukowcom nie udało się jednoznacznie określić dokładnych przyczyn występowania alergii. Próbuje wiązać się jej powstanie z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska, predyspozycjami genetycznymi, płcią oraz oczywiście stylem życia. Faktem jest, że reakcje alergiczne obserwowane są u coraz większej grupy osób, które wcześniej nie skarżyły się na tego typu dolegliwości, jak również u dzieci, dorastających w zbyt ,,sterylnych” warunkach.

Najpopularniejszymi objawami alergii są: nieżyt nosa, znany szerzej pod nazwą ,,katar sienny” oraz łzawienie i opuchlizna oczu - aż do zapalenia spojówek. Poważniejszymi symptomami mogą być: astma alergiczna, objawiająca się dusznościami, kaszlem i spłyceniem oddechu; rumień i obrzęk tkanki podskórnej. W szczególnych przypadkach reakcja alergiczna spowodować może śmiertelnie groźny wstrząs anafilaktyczny lub zapalenie pęcherzyków płucnych.

W większości jednak objawy alergii nie zagrażają życiu, są jednak bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Co zrobić aby je złagodzić? Jak się okazuje, dużą rolę odgrywa dieta. Spożywając produkty bogate w witaminę B5 (wątróbka, drożdże, orzechy, ryby) oraz E (migdały, jajka, oleje roślinne) wzmacniamy system immunologiczny. Pomocne okazać się też może picie oleju rycynowego – przyniesie on ulgę szczególnie osobom, cierpiącym na alergię układu pokarmowego.


Istnieją także farmaceutyki, które pomagają pozbyć się objawów uczuleniowych. Reakcja alergiczna bowiem polega na niewłaściwym rozpoznaniu przez układ immunologiczny danej substancji i traktowaniu jej jak potencjalne zagrożenie, które organizm próbuje zwalczyć właśnie poprzez kichanie, kaszel i swędzenie. Objawy te wywoływane są przez histaminę – cząstkę alarmową, przenoszącą informację o zagrożeniu ze strony alergenu.


Najpopularniejsze leki antyalergiczne działają poprzez zablokowanie receptorów komórkowych wiążących histaminę i dzięki temu hamują objawy – wyjaśnia mgr farm. Monika Jacyszyn-Owczarek, Specjalista ds. Informacji Medycznej firmy S-Lab.  Niestety, w większości przypadków wywołują także senność, bóle głowy, suchość w ustach a nawet mogą osłabiać sprawność psychofizyczną. Tutaj rozwiązaniem może być immunoterapia, czyli odczulanie, polegające na podawaniu regularnie zwiększających się dawek alergenu tak, by organizm uczył się odpowiednio reagować na substancje podrażniające. Podczas kuracji pacjenci coraz częściej decydują się na łagodzenie objawów alergicznych poprzez stosowanie naturalnych preparatów, jak np. Łagodzących kropli do oczu ze świetlikiem ZUMA. Tego rodzaju preparaty, poza świetlikiem, zawierają rumianek, oczar wirginijski i chaber bławatka – naturalne substancje o działaniu relaksującym, regenerującym oraz odświeżającym.

Odczulanie przeprowadza się pod kontrolą lekarza-alergologa, który dobiera odpowiednie dawki aplikowanego alergenu. Pamiętać należy jednak, że immunoterapia przynosi efekty głównie przy uczuleniu na pyłki i roztocza, a najlepsze rezultaty osiągane są przy kuracji młodych pacjentów. Na szczęście zawsze możemy łagodzić uciążliwe objawy, stosując ziołowe preparaty na najbardziej obciążone organy, jak właśnie oczy i nos.
www.s-lab.pl

Komentarze do: Wiosenne a… psik!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz