Szukaj

Winogrona zmniejszają ból w przypadku chorób zwyrodnienia stawów kolanowych

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania, które przedstawiono na konferencji Experimental Biology w San Diego, w Kalifornii, sugerują, że regularne spożywanie winogron może pomóc złagodzić ból związany z objawową chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych i poprawić ruchomość stawów oraz ogólną mobilność.

Naukowcy przypisują te potencjalne korzyści polifenoli występującej w winogronach.

Badanie przeprowadzone przez Texas Woman's University, trwające ponad szesnaście tygodni, miało na celu zbadanie korzyści, wynikających z konsumpcji winogron przy zwyrodnieniach takich jak zapalenie kości i stawów. Około 72 mężczyzn i kobiet, cierpiących na tego rodzaju przypadłości (dokładnie OA kolana) spożywało całe winogrona w postaci lifilizowanego proszku lub placebo.

Wyniki badań, przedstawione przez dr Shanil Juma, wykazały, że zarówno mężczyźni i kobiety wzbogacający dietę o winogrona, doświadczyli spadku bólu, który wywołuje choroba oraz obniżenia odczucia doskwierających objawów. Efekt ten był szczególnie widoczny u kobiet. Ponadto zauważono, że efekt był bardziej widoczny, jeśli przedstawiano go z perspektywy wieku badanych: zaobserwowano 70% wzrost aktywności fizycznej u osób, u którym dotychczas ruch sprawiał ból, powyżej 64. roku życia, w porównaniu do grupy, która zażywała placebo.


U osób powyżej 65. roku życia odnotowano umiarkowany spadek dodatkowej, cięższej aktywności.

Jak to działa?

Widać obiecujące wyniki u osób cierpiących na zwyrodnienie stawów kolanowych na dwa różne sposoby: zmniejszenie bólu i poprawę elastyczności stawów”, mówi dr Juma: „Konieczne są dalsze badania, żeby trafniej zinterpretować wyniki biomarkerów w surowicy, zależne od płci.

Komórki chrzęstne najpierw leczono różnymi dawkami całych polifenoli winogron, a następnie stymulowano przy użyciu środka zapalnego.
Proliferacja komórek znacząco wzrosła.

Ponadto marker rozpadu chrząstki był znacząco niższy w trzech najwyższych dawkach całkowitych polifenoli winogron, w porównaniu z komórkami kontrolnymi i komórkami poddanymi działaniu środka zapalnego, co sugeruje możliwy efekt ochronny winogron na komórki chrząstki.

Choroba zwyrodnienia stawów jest chorobą, która niszczy naturalną amortyzację między stawami chrząstki. Według  Arthritis Foundation 27 milionów ludzi na całym świecie cierpi na zapalenie kości i stawów. Najczęściej dotyczy to kolan. W większości doskwiera ona osobom po 45. roku życia, a szczególnie kobietom.

Komentarze do: Winogrona zmniejszają ból w przypadku chorób zwyrodnienia stawów kolanowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz