Szukaj

V Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym

Podziel się
Komentarze0

28 stycznia w Szczyrku rozpoczeły się V Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym organizowane przez Bielskie Pogotowie Ratunkowe. Około 60 zespołów ratowniczych sprawdzi swoją wiedzę i umiejętności w praktyce. Mistrzostwa będą również okazją do zapoznania się z urządzeniami ratownictwa medycznego nowej generacji. Wśród nich znajdzie się m.in. Lucas - aparat do automatycznej resuscytacji, zwany żartobliwie przez ratowników „doktorem Lucasem”.Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym odbędą się w Szczyrku już po raz piąty. W trwającej cztery dni imprezie wystartuje 50 polskich zespołów ratownictwa medycznego z prawie 40 miast. Organizatorzy spodziewają się również uczestników m.in. z: Włoch, Grecji, Litwy, Niemiec i Ukrainy. Po raz pierwszy jednak podstawowe zespoły wyjazdowe będą składać się maksymalnie z trzech osób.

Dla startujących Organizator przygotował szereg zadań praktycznych. W trakcie mistrzostw uczestnicy zapoznają się również z działaniem i możliwościami najnowszych urządzeń ratownictwa medycznego. Wśród prezentowanych aparatów znajdzie się m.in. Lucas - aparat do automatycznej resuscytacji, który może pracować w prawie każdych warunkach.


Jednym z zadań stojących przed uczestnikami podczas praktycznej części Mistrzostw będzie resuscytacja tonącego. Czynność wykonywana będzie w niskiej temperaturze powietrza. W takich warunkach udzielenie pomocy jest trudniejsze ze względu na wyziębienie ofiary i wydolność ratowników - mówi Marek Kordasiewicz z firmy Physio-Control, dział Medtronic Poland - prelegent na Mistrzostwach. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie wykorzystanie urządzenia do resuscytacji automatycznej. Aparat nie odczuwa bowiem zmęczenia i jest precyzyjny przez cały czas, w przeciwieństwie do nawet najsilniejszego ratownika.

Oprócz zawodów i prezentacji urządzeń goście będą mogli wysłuchać wykładów wygłaszanych podczas wieczornych konferencji naukowych. Wśród tematów wystąpień znajdą się m.in.: „postępowanie z pacjentem urazowym", czy „zarządzanie zespołem ratownictwa medycznego przy wykorzystaniu ICT”. Mistrzostwa zakończy uroczysta gala, na której zostaną ogłoszone wyniki rywalizacji załóg ratowniczych.

Więcej informacji na stronach: pogotowie.bielsko.pl/mistrzostwa.


Komentarze do: V Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz