Szukaj

To urazy są przyczyną większości zgonów w pierwszych dekadach życia

Podziel się
Komentarze0

Jak podają przedstawiciele amerykańskiej służby zdrowia, największy odsetek Amerykanów do 30. r. ż. umiera z powodu urazów lub przemocy niż z jakiejkolwiek innej przyczyny.

Do głównych przyczyn tych zgonów należą: wypadki samochodowe, przedawkowania narkotyków, upadki oraz zgony spowodowane użyciem broni palnej.
Lekarze oraz urzędnicy służby zdrowia powinni rozpocząć współpracę na rzecz zapobiegania urazom oraz poprawy efektów leczenia pacjentów - piszą autorzy z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w The Lancet.

- Wykazaliśmy, że w samych Stanach Zjednoczonych rocznie umiera prawie 180 tysięcy osób z powodu urazów lub przemocy - podaje Dr Tamara Haegerich z Wydziału Zapobiegania Obrażeń w Atlancie.

Pracownicy wydziału dowodzą, że urazy i przemoc zabijają więcej ludzi do 30. roku życia, niż inne, statystycznie główne, przyczyny zgonów – takie jak rak, choroby serca, wady wrodzone, udary mózgu czy cukrzyca - łącznie.

W 2010 roku odnotowano, że prawie 60% obrażeń śmiertelnych jest wynikiem nieumyślnie spowodowanych wypadków, niecałe 21% to samobójstwa i około 20% to zabójstwa.

Wśród tych pierwszych ponad 33 tys. przypadków było wynikiem kolizji samochodowych, a kolejne 33 tys. zostały spowodowane przez zatrucia. Upadki były odpowiedzialne za około 26 tys. zgonów, a około 13 tys. zostało spowodowanych przez uduszenie, utonięcie lub pożar.

Większość uwagi społeczeństwa skupia się na przypadkach samobójstw, zabójstw, przedawkowania leków na receptę, uszkodzeń mózgu, czy  traumatycznych urazów z dzieciństwa. Powodów ku temu jest kilka. Wymienić można zmieniające się trendy, wzrastającą obawę społeczną, a także nierówności społeczne, wyznaczane przez dochody oraz wykształcenie.

Jednym z przykładów skutecznych strategii prewencyjnych jest działalność CPSTF (Community Preventive Services Task Force). Organizacja ta, w oparciu o politykę interwencji, promuje stosowanie fotelików dziecięcych, które mogą zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych w wypadkach samochodowych aż o 35 procent. Oprócz tego zachęcają oni do korzystania z pasów bezpieczeństwa, które mogą zmniejszyć liczbę ofiar oraz urazów o osiem procent.
- Wiemy, że urazy i przemoc są możliwe do uniknięcia, dzięki szeroko rozumianym zmianom środowiska, polityki oraz wsparciu - twierdzi Haegerich.

Informacji na powyższy temat można zasięgnąć u lekarzy rodzinnych. Mogą oni omówić z nami np. problem nadużywania alkoholu lub przemocy rodzinnej.
- Urazy i przemoc nie są nieuniknione. Można im zapobiegać - uważa Haegerich.

Anna Migdał

Komentarze do: To urazy są przyczyną większości zgonów w pierwszych dekadach życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz