Szukaj

Woda w kolanie

Podziel się
Komentarze0

Każdy staw chroniony jest przez tak zwaną torebkę maziową. Znajduje się w niej płyn, który zapobiega ocieraniu się kości. Podczas ćwiczenia lub aktywności fizycznej, torebka może zostać uszkodzona, a w konsekwencji wydostaje się z niej płyn maziowy widocznego jako wodę.

Woda w kolanie


Zadaniem tego płynu jest chłodzenie rozpalonej tkanki, co może być bardzo bolesne. Uszkodzenie może być spowodowane silnym uderzeniem - najczęściej przytrafia się ludziom uprawiającym sporty wyczynowe takie jak np. snowboard. Bardzo często przytrafia się również piłkarzom, którzy narażeni są na liczne kontuzje.

Objawy wody w kolanie

Pierwszym zauważalnym objawem, jest opuchnięta okolica kolana, która może sprawiać ogromny ból. Ten obszar może być bardzo gorący. Dotykając go, można mieć dziwne uczucie, że dotyka się woreczka wypełnionego wodą.  Mogą pojawić się również problemy z kucaniem i porannym wstawaniem, ponieważ w takich sytuacjach kolano narażone jest na największy wysiłek. Również chodzenie może sprawiać pewne kłopoty. Objawy są bardzo uciążliwe i uprzykrzają codzienne czynności, ponadto ból może być ogromny.


Woda w kolanie – leczenie


W przypadku pojawienia się wyżej wymienionego urazu, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jednak gdy nie ma możliwości od razu skorzystać z jego usługi, warto wiedzieć, jak poradzić sobie z tym problemem metodami domowymi. Po pierwsze, należy zabandażować kolano w takiej pozycji, by znajdowało się ono powyżej biodra. Jeśli osoba poszkodowana jest zmuszona do chodzenia, warto założyć na kolano również opaskę. Można również przyjąć tabletki przeciwbólowe. Gdy wizyta u lekarza znacznie się oddala, można wypróbować okłady z surowych ziemniaków lub kapusty, którą należy przyłożyć do kolana i owinąć bandażem. Nie wolno nadwyrężać kolana, jeśli chodzenie i zginanie sprawia ogromny ból, trzeba użyć kul.

Przyczyny wody w kolanie

Wizyta u lekarza polega w pierwszej kolejności na wykonaniu prześwietlenia. Po czym, zazwyczaj wykonuje się zabieg tzw. ściągania wody. Towarzyszyć temu może ból, więc przepisane mogą zostać leki przeciwbólowe. Niestety taka terapia może być długotrwała i często musi być powtarzana przez jakiś czas. Dlatego zaleca się oszczędzanie nogi, a w przypadku gdy dana osoba musi gdzieś iść, zaleca się noszenie opaski uciskowej.

Problem ten dotyczyć może osoby, która jest miłośnikiem sportów ekstremalnych, choć nie koniecznie. Taki uraz może przydarzyć się nawet w najmniej oczekiwanych momentach i nawet przy niezaawansowanej aktywności fizycznej. Uraz ten jest bardzo bolesny i dotkliwy, a nieleczony może wywołać wiele konsekwencji w przyszłości.

Komentarze do: Woda w kolanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz