Szukaj

Jak usunąć ciało obce ze skóry?

Podziel się
Komentarze0

Czasem znajdujemy się w sytuacji, w której musimy wyciągnąć drzazgę lub jakieś inne ciało obce, które tkwi w naszej skórze. Zastanawiamy się wtedy jak to zrobić. Jak wyciągnąć drzazgę? Czy najlepiej zrobić to igłą? Nie tylko drzazga, ale również odrobiny szkła, metalu czy ciernia stanowią uciążliwy problem, który sam się nie rozwiąże.

Jak usunąć ciało obce ze skóry?

Drzazgi

Jeżeli drzazga nie jest osadzona głęboko i drzazga jest z drewna, metalu lub szkła w skórze to można ją skutecznie wyciągnąć za pomocą pęsety, natomiast jeżeli drzazga jest osadzona głęboko i trudno ją usunąć lepiej pozostawić ją w miejscu uszkodzenia skóry i udać się do lekarza. Usuwając drzazgi celem jest również ograniczenie możliwości zakażenia.

Jak należy postępować wyciągając drzazgę?

Po pierwsze, przed przystąpieniem do wyjmowania drzazgi należy dokładnie umyć ręce, odkazić środkiem antyseptycznym lub wykonać zabieg w rękawiczkach.

Po drugie, powierzchnię wokół drzazgi należy oczyścić wodą i mydłem. Drzazgę wyjmij pęsetą, która powinna być wyjałowiona poprzez wsunięcie jej na chwilę do płomienia. Pociągnij drzazgę pęsetą prosto w kierunku przeciwnym do kierunku wejścia. Uchwyć drzazgę blisko skóry i wyciągnij ją wzdłuż śladu wprowadzenia. Naciśnij skórę wokół rany po to, żeby wywołać krwawienie. Po zakończonej akcji oczyść powierzchnię i załóż plaster.

Po trzecie, gdy drzazgi są trudne do uchwycenia, mimo że wystają poza powierzchnię skóry należy zwilżyć zaczerwienienia i delikatnie pocierać pumeksem wzdłuż ciała obcego. Powolny ruch powinien wysunąć tkwiący przedmiot.


Po czwarte, jeżeli usunięcie drzazgi nie jest łatwe, to należy postępować w następujący sposób: zahamuj krwawienie za pomocą ucisku po obu stronach ciała obcego oraz przez uniesienie zranionej części ciała; następnie umieść kawałek gazy luźno nad raną, ponieważ zapobiegniesz wtedy dostaniu się drobnoustrojów; następnie ułóż materiał opatrunkowy tak, aby wznosił się powyżej ciała obcego nie uciskając go i następnie zabandażuj ranę; zawieź poszkodowanego do szpitala.


Po piąte, sprawdź aktualność szczepienia przeciw tężcowi, jeżeli istnieją jakiekolwiek niejasności skontaktuj się z lekarzem.

Jak wyciągnąć drzazgę dziecku?

Wyciąganie drzazgi w przypadku dziecka może być kłopotliwe. W momencie zabiegu należy odwrócić jego uwagę, ponieważ dziecko może źle znieść widok rany. Jeżeli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z wyciągnięciem drzazgi warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Haczyki na ryby

Samodzielne usuwanie haczyków na ryby powinno odbywać się tylko wtedy, kiedy mamy 100 – procentową pewność, że pomoc medyczna jest niedostępna. Po samodzielnym zabiegu trzeba powiedzieć poszkodowanemu, żeby udał się do lekarza.

Jak należy postępować wyciągając haczyk na ryby?


Jeżeli wąs haczyka jest niewidoczny:
  • Po pierwsze, podwiąż kawałek linki wędkarskiej wokół zagięcia haczyka. Wyciągnij haczyk wzdłuż drogi wejścia. Poszkodowany może nacisnąć oczko samodzielnie.
  • Po drugie, naciskając na oczko haczyka w dół w kierunku palca pociągnij ostro za linkę, aby wyciągnąć haczyk.
Jeżeli oczko wystaje poza palec - podłóż pod trzon wystający oczka podkładkę i naciśnij oczko przez podkładkę.
Oczyść i opatrz ranę. Upewnij się, że szczepienie przeciw tężcowi jest ważne.

Jeżeli wąs haczyka jest widoczny - odetnij wąs i ostrożnie wyciągnij haczyk za oczko. Następnie czyść i opatrz ranę. Upewnij się, że szczepienie przeciw tężcowi jest aktualne.

Zapamiętaj!

Przedmiotów, które tkwią głęboko w skórze nie usuwamy samodzielnie. Takie obiekty koniecznie muszą być usunięte przez specjalistę. Pamiętaj również o sprawdzeniu, czy szczepienie przeciw tężcowi jest aktualne.

Autor:

Albert Bąk

Komentarze do: Jak usunąć ciało obce ze skóry?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz