Szukaj

Zmiany w mózgu u amerykańskich futbolistów

Podziel się
Komentarze0

Jak wykazują badania, mózg nastoletnich graczy futbolu amerykańskiego zaczął wykazywać zmiany po jednym sezonie gry. Mimo tego, że futboliści nie odnieśli żadnych kontuzji w trakcie sezonu, naukowcy odkryli u nich zaburzenia zbliżone do łagodnego urazu mózgu.

Dwudziestu czterech graczy w wieku od 16 do 18 lat zostało poddanych badaniu. Do ich kasków zostały przymocowane urządzenia, które mierzyły oddziaływanie wstrząsów na ich głowy.

Badanie zostało przedstawione Towarzystwu Radiologicznemu Ameryki Północnej (Radiological Society of North America). W ostatnich latach liczba zgłoszonych raportów spowodowała zaniepokojenie potencjalnym, negatywnym wpływem, jaki mogą mieć gry kontaktowe na młody, rozwijający się mózg gracza.

Owe badania koncentrowały się na tym, jaki wpływ na mózg może mieć jego wstrząs, nawet jeśli gracz nie doznał takiego urazu podczas sezonu.
Korzystając ze szczegółowych skanów mózgu gracza, które były wykonane przed i po sezonie, naukowcy byli w stanie zidentyfikować niewielkie zmiany w istocie białej mózgu. Istota biała zawiera miliony włókien nerwowych działających jak kable pomiędzy różnymi obszarami mózgu. Gracze uderzani mocniej i częściej przejawiali owe zmiany w dużo większym stopniu.

Ruch mózgu

Dr Alex Powers, współautor i chirurg pediatra w Wake Forest Babtist Medical Centre w Północnej Karolinie powiedział, że zmiany były bezpośrednim wynikiem uderzeń otrzymanych przez młodych zawodników w trakcie sezonu futbolowego.

- Futbol amerykański jest sportem kontaktowym, bezpośrednim. Celem jest położenie zawodnika na ziemię. Kiedy gracz zostaje uderzony, jego mózg gwałtownie porusza się w czaszce. Im mocniejsze uderzenie tym większe przemieszczenie mózgu - dodaje.

Mówi również, że zmiany te nie mogą być nazwane „uszkodzeniem mózgu”, gdyż nie zbadali jeszcze czy są one odwracalne, czy nie.
Kolejnym celem naukowców jest dowiedzenie się, kiedy młode, rozwijające się mózgi są najbardziej narażone na uszkodzenia – w celu uczynienia sportu bardziej bezpiecznym.

Antonio Belli, profesor neurochirurgii na Uniwersytecie w Birmingham, powiedział, że istnieje duże zainteresowanie tego typu urazami, ale potrzebne jest zrobienie jeszcze wielu badań:

- Istnieją wykrywalne zmiany po tego typu urazach, ale wciąż nie wiemy, co dokładnie oznaczają. Dla większości ludzi mogą być nieszkodliwe, ale bardzo znaczące dla osób z wcześniejszymi urazami głowy.

Aleksandra Duda

Komentarze do: Zmiany w mózgu u amerykańskich futbolistów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz