Szukaj

Złamanie kości

Podziel się
Komentarze0

W obrębie złamań wyróżniamy złamania otwarte z rozerwaniem skóry i widocznym w dnie złamaniem oraz złamania zamknięte z zachowaniem ciągłości skóry nad złamaniem.

Kość jest narządem przystosowanym do zadań podpórczych i pracy mechanicznej. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością na działanie czynników mechanicznych. Jej wytrzymałość jednak zmienia się wraz z wiekiem. U dzieci kość jest bardziej sprężysta, natomiast w wieku podeszłym bardziej krucha.

Złamanie jest to przerwanie ciągłości kości pod wpływem działania urazu, którego siła przekracza granice wytrzymałości mechanicznej niezmienionej tkanki kostnej. Powstaje w wyniku bezpośredniego lub pośredniego działania urazu.

Na skutek urazu bezpośredniego, w którym siła działa na daną kość, powstają złamania poprzeczne lub z wolnym odłamem w kształcie klina, np. złamanie kości łokciowej przy uderzeniu w czasie zasłaniania się przed ciosem, uderzenie w podudzie zderzakiem samochodu.


Możliwe następstwa i powikłania

W zależności od mechanizmu i siły urazu każde złamanie kości w następstwie wypadku jest związane z uszkodzeniem tkanek miękkich otaczających kość, naczyń krwionośnych, ewentualnie nerwów. Złamanie kości o zmniejszonej wytrzymałości w następstwie osteoporozy zwykle nie powoduje tych uszkodzeń. Duże niebezpieczeństwo powikłań infekcyjnych występuje w złamaniach otwartych, kiedy odłam złamanej kości przebija skórę. Natomiast wadliwie zrośnięte złamania kości mogą być przyczyną bólów i ograniczenia ruchów, co często powoduje wadliwe obciążenia stawów reagujących na to zmianami zwyrodnieniowymi. W skrajnie niekorzystnych powikłaniach może dojść do zniszczenia kości. Szczególnie niebezpieczne powikłania zagrażają ludziom starym w okresie, kiedy złamana kończyna wymaga pełnego unieruchomienia. Są to: zapalenia żył, zapalenia płuc lub odleżyny w miejscach nacisku na skórę. Złamanie kręgosłupa powinno być leczone operacyjnie. Może ono spowodować uszkodzenie rdzenia kręgowego z porażeniem kończyn dolnych oraz zwieraczy pęcherza moczowego i odbytu

Komentarze do: Złamanie kości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz