Szukaj

Co powinno znaleźć się w wakacyjnej apteczce?

Podziel się
Komentarze0

Nadeszło lato, a wraz z nim okres zwiększonej częstotliwości podróży. Zanim jednak znajdziemy się na wymarzonym urlopie warto wcześniej powziąć pewne środki ostrożności, które pozwolą nam cieszyć się wakacjami w pełni i pomogą uniknąć nieprzyjemnych i niejednokrotnie bolesnych sytuacji.

Co powinno znaleźć się w wakacyjnej apteczce?

W naszym bagażu obok strojów kąpielowych, szortów i innych rzeczy związanych z beztroskim wypoczynkiem powinna znaleźć się wakacyjna apteczka. Nie musi być ona duża, zwłaszcza jeśli nie cierpimy na choroby wymagające zażywania wielu leków.

Najlepiej skompletować ją samodzielnie i zawrzeć w niej jedynie to, co naprawdę może być nam potrzebne. Kupowanie gotowych apteczek nie ma większego sensu, ponieważ ich wyposażenie jest zazwyczaj dość ubogie. Znajdziemy w nich na ogół krem na opryszczkę, krople do oczu i uszu, żel przeciwko ukąszeniom komarów oraz emulsję na oparzenia słoneczne. Problem pojawia się, gdy podczas urlopu zatrujemy się jedzeniem lub przeziębimy się. Wówczas tego typu gotowa apteczka w niczym nam nie pomoże.

W każdej wakacyjnej apteczce znajdować powinny się takie rzeczy jak:
  • plastry w różnych wielkościach,
  • materiały opatrunkowe,
  • nożyczki,
  • pęseta,
  • środek do dezynfekcji,
  • chłodząca maść na świąd po ukąszeniu owadów,
  • termometr
  • leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Warto zabrać ze sobą również lekarstwo na biegunkę, która może być spowodowana zarówno infekcją wirusową, jak i zwyczajnym zatruciem pokarmowym. Biegunka może doprowadzić do odwodnienia, co jest szczególnie niebezpieczne w połączeniu z wysoką temperaturą powietrza.

Bardzo ważna jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Powinniśmy mieć ze sobą kremy z odpowiednim dla nas filtrem (osoby o skórze szczególnie wrażliwej oraz dzieci powinny stosować filtr SPF50). Nie zapominajmy również o środku na poparzenia, ponieważ nawet przy wyjątkowej dbałości mogą się nam one przytrafić.


Osoby podróżujące samolotem winny zaopatrzyć się w leki na katar oraz leki o działaniu wykrztuśnym. Zatkane zatoki podczas lotu powodują bowiem bardzo duży dyskomfort, a ponadto mogą doprowadzić do uszkodzenia uszu. Nie zapominajmy również o środkach antykoncepcyjnych oraz prezerwatywach.

Gdy posiadamy już podstawowe wyposażenie naszej apteczki, należy ją następnie nieco zindywidualizować. Przede wszystkim jej zawartość zależy od celu, długości i rodzaju naszego wyjazdu. Podczas wycieczek na górskich szlakach potrzebować będziemy innego zaopatrzenia niż w nadmorskim kurorcie.


Niemniej jednak jeśli zmagamy się z alergiami, zgagą, opryszczką czy też częstymi infekcjami grzybiczymi powinniśmy odpowiednio do swoich potrzeb zabrać ze sobą środki pomocne przy tych dolegliwościach.

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny upewnić się przed wyjazdem, czy posiadają wystarczającą ilość potrzebnych im leków. Jeśli nie, koniecznie trzeba udać się do lekarza, by wypisał nam nowe recepty.

Do lekarza warto zwrócić się również, aby poradził nam jakie tabletki powinniśmy zabrać ze sobą, a jeśli wybieramy się w podróż do kraju egzotycznego powinniśmy dodatkowo się zaszczepić.

Niekiedy przydać może się nawet specjalistyczny sprzęt dentystyczny, dotyczy to jednak tylko krajów, do których cywilizacja nie zdążyła jeszcze dotrzeć. W przypadku osób starszych apteczka musi zawierać wszystkie leki przez nie zażywane oraz wszelkie inne potrzebne im sprzęty medyczne.

Po skompletowaniu naszej wakacyjnej apteczki warto zrobić coś jeszcze.  Nie zaszkodzi zabrać ze sobą opisu zawierającego najważniejsze dane, takie jak te dotyczące przyjmowanych lekarstw, przebytych chorób, wysokości ciśnienia tętniczego. Książeczka szczepień to konieczność w przypadku wyjazdu do krajów egzotycznych. 

Przydatne okazać się mogą nawet zdjęcia rentgenowskie. Wszystko to może pomóc w uratowaniu naszego życia lub zdrowia, zwłaszcza gdy przytrafi nam się ciężki wypadek i będziemy nieprzytomni. W ten sposób lekarz uzyska niemal wszystkie potrzebne mu informacje bez żadnych słów z naszej strony.

Pakując się należy zwrócić uwagę na daty przydatności poszczególnych leków. Bo choć zagranicą również większość z nich możemy zakupić i to po niższych cenach, lepiej nie ryzykować. W dobie powszechnego podrabiania nie mamy pewności, czy kupione przez nas lekarstwa są odpowiedniej jakości. Pamiętajmy jednak, iż nadrukowana data ważności dotyczy jedynie opakowań, które nie zostały dotąd otwarte.

Niektórzy zmuszeni są zabrać ze sobą bardzo dużą ilość leków. W takiej sytuacji, zwłaszcza jeśli podróżujemy samolotem dobrze jest uzyskać od lekarza rodzinnego poświadczenie o konieczności ich zażywania. W ten sposób unikniemy stresujących sytuacji podczas kontroli bagażowej oraz z służbami celnymi.

Komentarze do: Co powinno znaleźć się w wakacyjnej apteczce?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz