Szukaj

Jak powstają krwiaki?

Podziel się
Komentarze0

Siniak, limo, guz – tego rodzaju określenia nie są nam obce. I choć z medycznego punktu widzenia wszystkie są krwiakami, zarówno ich wielkość, jak i kształt mogą się od siebie różnić. Różne mogą być też zagrożenia, jakie ze sobą niosą.

Jak powstają krwiaki?

Można powiedzieć, że krwiaki to stały element naszej codzienności. Wystarczy potknięcie się, niezauważenie otwartej szafki czy uderzenie o kant stołu, by na naszym ciele pojawiła się boląca, czerwonobrunatna plama. Mało tego, może ona wystąpić niemal na każdej (i w każdej) części ciała: na kolanie, ramieniu, czole, w głowie, oku czy w trakcie ciąży - w macicy. I mimo że większość krwiaków jest nieszkodliwa, nigdy nie należy ich lekceważyć.

Jak powstają krwiaki?

Kiedy naczynie krwionośne zostanie przerwanie, na przykład wskutek uderzenia, a krew wydostanie się na powierzchnię tkanki, powstaje krwiak. Są jednak i krwiaki, które powstają w wyniku operacji czy pobrania krwi. Istnieją również substancje, np. kwas acetylosalicylowy, których przyjmowanie może sprzyjać powstawaniu siniaków. Pamiętajmy jednak, że jeśli zaczną pojawiać się one bez jasnej przyczyny, niezbędna jest wizyta u lekarza.
Wraz z wiekiem stajemy się coraz bardziej podatni na występowanie krwiaków. Ponieważ ścianki naczyń krwionośnych zwężają się, są coraz podatniejsze na urazy. Co więcej, z upływem czasu skóra staje się coraz cieńsza, a to z kolei zmniejsza ochronę przed różnego rodzaju urazami.

Niekiedy krwiaki mimo niewielkich rozmiarów są bardzo bolesne. Dzieje się tak, ponieważ do uszkodzenia naczynia krwionośnego doszło głęboko pod skórą, a obrzęk uciska pobliskie tkanki. Nabrzmiewający krwiak może także zaburzać funkcjonowanie mięśni czy stawów. W takich przypadkach koniecznie jest operacyjne usunięcie krwiaka, bądź wykonanie drenażu.

Domowe sposoby na krwiaki


Mniejsze krwiaki, popularnie nazywane siniakami, możemy leczyć w domu. Te, które powstały w wyniku uderzenia, należy możliwie szybko schłodzić, np. przykładając torebkę z lodem.

A oto inne możliwości:
  • nacieranie winnym spirytusem,
  • okłady z twarogu, kwasu octowego lub papki kartoflanej,
  • dodanie 3 łyżek stołowych wyciągu z arniki do kąpieli,
  • stosowanie maści z arniki lub heparyny.
W zależności od stopnia uderzenia leczenie krwiaka może trwać do 3 tygodni.

Należy pamiętać, że jeśli krwiaki na naszym ciele są bardzo duże i szybko się rozrastają, powinien je zbadać lekarz. W wyniku zbyt dużej utraty krwi może dojść bowiem do poważnych powikłań zagrażających życiu. W przypadku silniejszych uderzeń lekarz, na przykład za pomocą badania USG, może wykluczyć inne ewentualne uszkodzenia czy infekcje.

Krwiaki oczu


Zdarza się, że do powstania krwiaka dochodzi w okolicy oka, w jego wnętrzu czy też pod spojówką. Najbardziej niebezpieczne są wylewy krwi do wnętrza oka, a więc te, których nie jesteśmy w stanie dostrzec. Zdarza się, że zaburzają one funkcjonowanie oka, a niekiedy mogą nawet prowadzić do utraty wzroku. Dlatego też w większości przypadków niezbędna jest operacja.


Krwiaki na powiece, czy pod spojówką nie są z reguły szkodliwe dla zdrowia. Te pierwsze powinno się starannie schłodzić; zarówno jedne jak i drugie znikają zazwyczaj w przeciągu kilku dni. Jednak gdy krwiakom towarzyszą inne dolegliwości, np. zaburzenia świadomości czy krwawienia z nosa, należy natychmiast udać się do lekarza.

Krwiaki w głowie

Krwiaki powstające w głowie mogą być niebezpieczne, kiedy wywierają nacisk na mózg. Objawem ich występowania jest często ból głowy. Mniejsze krwiaki pozostają zwykle niezauważalne. O tym, jakie niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia niesie ze sobą powstanie krwiaka w głowie, decyduje przede wszystkim jego położenie.

Wypływ krwi może nastąpić  w czterech różnych miejscach:
  • między kośćmi czaszki a zewnętrzną oponą mózgową,
  • pod zewnętrzną oponą mózgową,
  • między miękką oponą mózgową bezpośrednio ochraniającą mózg a pajęczynówką;
  • bezpośrednio w mózgu.
Największe zagrożenie dla ludzkiego życia stanowią krwiaki umiejscowione w mózgu. Mogą one powodować zaburzenia mówienia i widzenia, mdłości, wymioty, a nawet paraliże. Pacjent z tego typu urazem musi zostać poddany operacji, choć i ta nie daje gwarancji uratowania życia.

Krwiaki w okresie ciąży


U kobiet w pierwszym tygodniu ciąży często pojawiają się wylewy krwi w macicy. Przyczyny mogą być bardzo różne; od zagnieżdżania się embrionów w macicy po zróżnicowaną prędkość wzrostu macicy i błony śluzowej. Do charakterystycznych symptomów pojawienia się krwiaka należą bóle podbrzusza oraz krwawienia. Niestety, we wczesnej fazie ciąży krwiaki mogą być również przyczyną poronienia.

Powstawaniu większości krwiaków nie jesteśmy w stanie zapobiec. Ponadto z pewnością pojawia się wiele takich, o których nie mamy pojęcia. Ważne jest jednak, by zawsze dokładnie obserwować rozwój krwiaka i w razie nietypowych objawów jak najszybciej reagować. Pamiętajmy, że gdy chodzi o zdrowie, ważny jest każdy szczegół i każda minuta.

Autor:

Katarzyna Giętkowska

Komentarze do: Jak powstają krwiaki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz