Szukaj

Uszkodzenia górnych kończyn

Podziel się
Komentarze0

Często dochodzi do różnego rodzaju kontuzji w wyniku których narażone są nasze kończyny. Problem ten dotyczy nie tylko sportowców, ale również każdego z nas. Możemy się spotkać z różnymi zwyrodnieniami powstałymi na skutek wypadków komunikacyjnych, poślizgnięć, a także potknięć.

Uszkodzenia górnych kończyn


Zespół kanału nadgarstka


Zespół kanału nadgarstka bądź ciasnoty kanału, którego istotą jest ucisk na nerw pośrodkowy jest jednym z najczęściej występujących schorzeń w chirurgii ręki. Dzieje się tak, ponieważ tkanka nerwowa, która się tam znajduje jest szczególnie wrażliwa na różnego rodzaju zmiany chorobowe.

Objawami, które informują nas o wystąpieniu zespołu kanału nadgarstka są przede wszystkim ból ręki dający o sobie znać zazwyczaj w godzinach nocnych oraz  jej mrowienie czy drętwienie. Często dochodzi również do zaburzenia czucia na opuszkach palców.

Do możliwych powikłań zalicza się uszkodzenie powierzchniowej gałązki czuciowej bądź ruchowej nerwu pośrodkowego. Wśród powikłań, które występują dużo rzadziej znajdują się: krwiak okolicy operowej, zakażenia, a także przerost blizn.

Palec trzaskający lub strzelający

Palec trzaskający bądź inaczej strzelający to dość powszechne występujące schorzenie. Jest ono spowodowane przez proces zapalny, który ma miejsce w obrębie pochewek włóknistych odpowiadających za cały proces przesuwania się ścięgna mięśni zginaczy palców ręki.


Objawy, które możemy zauważyć to trudności przy próbie wyprostowania palca. Bardzo często towarzyszy temu jego bolesne przeskakiwanie. Końcowe stadium schorzenia charakteryzuje się niemożnością wyprostowania zgiętego palca.


Powikłania, które mogą wystąpić po zabiegu chirurgicznym występują bardzo rzadko, zazwyczaj może dojść do pojawienia się krwiaka lub zakażenia okolicy operowanej.

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty wiąże się ze zmianami przeciążeniowo-zwyrodnieniowymi w miejscu przyczepu mięśni do kości z wtórnym odczynem zapalnym. Zmiany obejmuje przede wszystkim przyczep mięśni prostowników nadgarstka i palców.

Odczuwalny ból pojawia się po stronie bocznej łokcia. Jego dokładna lokalizacja to okolice nadłykcia bocznego kości ramiennej. Ból nasila się podczas wykonywanie niektórych czynności. W szczególności, gdy zaciskamy pięści, a także podczas zginania nadgarstka w kierunku grzbietowym.

Złamany obojczyk

Złamanie obojczyka charakteryzuje się silnym bólem, a także wystąpieniem obrzęku. Osobie poszkodowanej z trudem przychodzi uniesienie ręki. Kiedy obrzęk ustępuje, wówczas jesteśmy w stanie wyczuć złamanie przez skórę.

Zazwyczaj do pęknięcia kości dochodzi w miejscu, w którym obojczyk wygina się do przodu. Do rzadkości należą uszkodzenia splotu barkowego, a także tętnicy podobojczykowej.

Bardzo często osoba poszkodowana opórcz silnego bólu odczuwa mdłości oraz zawroty głowy. Mogą również pojawić się tzw. mroczki przed oczami, a także ogólne osłabienie organizmu.

Czas potrzebny na zrost kości jest uzależniony od wielu czynników. Należą do nich wiek pacjenta, ogólny stan zdrowia, a także stopień złożności złamania oraz jego lokalizacja. Przy każdym złamaniu musimy się liczyć z ryzykiem powikłań oraz procesem rehabilitacji.


Paulina Krawiec

Komentarze do: Uszkodzenia górnych kończyn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz