Szukaj

Unikatowy zabieg przeszczepienia łąkotki w Szpitalu Medicover

Podziel się
Komentarze0

W Szpitalu Medicover dr Tomasz Poboży, lekarz ortopeda traumatolog, specjalizujący się m.in. w zabiegach artroskopowych w obszarze stawów wraz z asystującym dr Mirosławem Szarzyńskim, przeprowadził udany zabieg przeszczepu łąkotki, która pochodziła od zmarłego dawcy.


Dla 24- letniego pacjenta, u którego nie można było zastosować wszczepów kolagenowych czy sztucznej łąkotki, była to jedyna możliwość operacyjnego odtworzenia tej części kolana. Zabieg przeszczepu łąkotki od zmarłego dawcy to rzadko wykonywana procedura, która daje szansę na uniknięcie zmian zwyrodnieniowych w przyszłości, wymagających endoprotezo-plastyki. Tego typu zabiegów przeprowadzonych jest w Polsce bardzo niewiele i są one realizowane od niedawna.

Zabieg przeszczepu wykonano u 24- letniego pacjenta, który w grudniu 2010 r. doznał urazu stawu z uszkodzeniem łąkotki, był operowany (szycie łąkotki), jednak w marcu 2011 r. doznał ponownego urazu i uszkodził staw po raz drugi. Tym razem łąkotka niestety nie nadawała się do naprawy i została usunięta.

Po całkowitym usunięciu łąkotki zdecydowano się na rekonstrukcję tej części kolana przy zastosowaniu przeszczepu allogenicznego, czyli od zmarłego dawcy. Po usunięciu resztek uszkodzonej łąkotki, w kości piszczelowej wytwarza się rynnę kostną, w którą wprowadza się bloczek kostny, do którego przymocowane są przedni i tylny róg przeszczepu. Wolna część łąkotki przyszywana jest do torby stawowej. Inaczej niż przy przeszczepianiu większości innych narządów, w przypadku przeszczepu łąkotki nie jest potrzebne stosowanie leków immunosupresyjnych, gdyż przeszczep pozbawiony jest żywych komórek.


- „Pomimo, iż jest to dość duży i trudny technicznie zabieg, wszystko przebiegło planowo i bez powikłań. Teraz przed pacjentem okres rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności” – podkreśla Dr Tomasz Poboży.

Więcej wiadomości na: http://www.medicover.com/plpl/szpital/610,527,1605,tomasz-pobozy,lekarz.htm (dr n. med. Tomasz Poboży)

***
Grupa Medicover jest międzynarodową firmą medyczną oferującą pełny zakres opieki medycznej. W Polsce opiekuje się ponad 5 tysiącami firm i ponad 500 tysiącami pacjentów. Posiada 29 szerokoprofilowych Centrów Medicover w największych miastach Polski: m.in. w Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Białymstoku. Współpracuje z ponad tysiącem placówek medycznych w całej Polsce. O zdrowie pacjentów troszczy się blisko 1400 lekarzy i 500 pielęgniarek i personelu pomocniczego w placówkach własnych oraz przeszło 9 tysięcy lekarzy współpracujących. Medicover zbiera doświadczenia i poszerza zakres działalności już od przeszło 16 lat. Ukoronowaniem dotychczasowego rozwoju firmy w Polsce było otwarcie w 2010 roku pierwszego, pełno profilowego Szpitala Medicover w warszawskim Wilanowie. Jako jedyna prywatna firma medyczna w Polsce, Medicover zapewnia swoim pacjentom pełną opiekę medyczną obejmującą usługi ambulatoryjne, diagnostykę laboratoryjną i obrazową, aż po opiekę szpitalną. Usługi dostępne w formie abonamentów i ubezpieczeń medycznych kierowane są zarówno do firm, jak i klientów indywidualnych. Grupa Medicover rozwija swoją działalność nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy. Link do strony Medicover  www.medicover.pl

Komentarze do: Unikatowy zabieg przeszczepienia łąkotki w Szpitalu Medicover

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz