Szukaj

Uczeni odmłodzili dojrzałe komórki skóry

Podziel się
Komentarze0

Naukowcom z Uniwersytetu Harvarda (USA) udało się odmłodzić dojrzałe komórki ludzkiej skóry - donosi najnowszy numer "Science"Procedura odmładzania komórek jest dosyć prosta, ale nie obywa się bez ofiar. Są nimi komórki embrionalne, które łączy się w procesie fuzji z komórkami dorosłymi - informuje Chad Cowan, jeden z autorów pracy.

Taki zabieg - tłumaczy naukowiec - działa jak eliksir młodości: nowo powstała hybryda staje się niemowlęciem. - W przyszłości może posłużyć do stworzenia dowolnej komórki ciała, bo ma taką samą moc jak komórka embrionalna - podkreśla uczony.

Można by zakrzyknąć - to super! Od dziś możemy wyhodować całą armię leczniczych komórek mogących zastąpić chore tkanki pacjenta. Ale... hybryda ma podwójną ilość materiału genetycznego. Jeden komplet genów wniosła komórka skóry, drugi - komórka embrionalna. Nikt nie wszczepi choremu komórki z podwójnym DNA, a uczeni nie potrafią pozbyć się nadmiaru. - To jednak tylko problem techniczny, który na pewno jest do pokonania - uważa Cowan.

Poza tym odmłodzone komórki wydają się całkowicie zdrowe: ich tempo wzrostu i cechy genetyczne, które zbadali uczeni, potwierdzają, że są to teraz komórki embrionalne. Nie wiadomo jednak, czy to niemowlęctwo się utrzyma.

Doświadczenie przeprowadzone przez naukowców z Harvardu jest próbą obejścia kontrowersyjnego klonowania terapeutycznego. Niedawno Koreańczycy wyhodowali z ludzkich klonów komórki macierzyste dokładnie dopasowane do pacjentów. Jednak do swoich doświadczeń wykorzystywali ludzkie zarodki. Amerykanie nie chcą słyszeć o takiej formie terapii. Ale możliwości, jakie niesie ze sobą klonowanie terapeutyczne, są tak imponujące, że i oni starają się je jakoś wykorzystać. Gdyby udało się cofać w rozwoju dorosłe komórki ludzkiego ciała kosztem jedynie kilku dzielących się nieskończenie linii komórek embrionalnych, uczeni uzyskaliby efekt podobny do Koreańczyków, czyli komórki gotowe do przekształcenia się w dowolną tkankę pacjenta, ale bez potrzeby tworzenia i niszczenia ludzkiego zarodka.

Komentarze do: Uczeni odmłodzili dojrzałe komórki skóry

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz