Szukaj

To, że wyglądamy staro, nie oznacza, że jesteśmy chorzy

Podziel się
Komentarze0

Z najnowszych badań wynika, że wyglądanie starzej, niż na swój wiek wcale nie oznacza gorszego stanu zdrowia.- Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że lekarze opisując swoich pacjentów innym lekarzom często w swojej ocenie dodają, czy wyglądają oni na starszych niż wynosi ich faktyczny wiek – powiedział dr Stephen Hwang, pracownik naukowy Szpitala Św. Michała oraz profesor na Uniwersytecie w Toronto.

- Ta stara praktyka lekarska zakłada, że ludzie wyglądający staro jak na swój wiek są bardziej podatni na problemy zdrowotne, jednak wyniki naszego badania wykazują, że nie zawsze jest to prawda.


Większość lekarzy zakładała, że osoba wyglądająca na starszą o 10 lat koniecznie musi podupadać na zdrowiu. W badaniu udział wzięło 126 osób w przedziale wiekowym od 30 do 70 lat. Każdą z nich sfotografowano, a ich zdjęcia pokazano 58 lekarzom i poproszono ich o określenie ich faktycznego wieku.

- Lekarze po prostu zakładali, że szybka ocena wieku pacjenta ma wartość diagnostyczną - powiedział dr Hwang.

- Byliśmy naprawdę zaskoczeni, gdy okazało się, że trzeba wyglądać dziesięć lat starzej, żeby wygląd zewnętrzny można było w ogóle uznać za wiarygodną oznakę słabego stanu zdrowia. Ciekawym odkryciem był również fakt, że wiele osób wyglądających na swój wiek było w złym stanie zdrowia. Lekarze muszą pamiętać, że nawet gdy pacjenci wyglądają na swój wiek, nie możemy zakładać, że z ich zdrowiem wszystko jest w porządku.

Komentarze do: To, że wyglądamy staro, nie oznacza, że jesteśmy chorzy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz