Szukaj

Szybka pomoc dla alergika

Podziel się
Komentarze0

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonymi przez ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce ) alergia dosięga ok. 40 % polskiego społeczeństwa. W dużych aglomeracjach miejskich alergików jest ponad dwukrotnie więcej niż w mniejszych skupiskach ludzkich.

Liczby nie pozostawiają złudzeń. Należymy do czołówki krajów z największym odsetkiem osób cierpiących na alergię na świecie. Można nawet spotkać się z opiniami, że wcześniej czy później każdy z nas zostanie alergikiem. Skoro problem ten przybiera taką skalę, warto poznać sposoby, które pozwolą nam uniknąć reakcji uczuleniowych, a w razie ich wystąpienia przyniosą szybką ulgę.

Alergia pod kontrolą


Przed pojawieniem się w naszym życiu alergii nie uchroni nas niestety profilaktyka. Skłonności do uczuleń dziedziczymy wraz z garniturem genów. Jeśli urodzimy się z taką predyspozycją, wystarczy kontakt z alergenem o odpowiednio wysokim stężeniu, żeby reakcję alergiczną mieć zagwarantowaną. Na szczęście mamy do dyspozycji rozwiązania, które pozwalają kontrolować i przeciwdziałać objawom alergii.

Przestrzeganie kilku zasad nie tylko ułatwi życie, ale także zminimalizuje ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń. Choć podobno istnieją na ziemi takie miejsca, w których stężenie alergenów jest tak niskie, że są one rajem dla alergików, zamiast ich szukać - weźmy sprawy w swoje ręce.

Atak pyłków roślinnych


Szczególnie uciążliwym okresem w roku dla alergików jest wiosna i lato. Większość z nas mogłaby w tym czasie nie rozstawać się z opakowaniem chusteczek higienicznych. Jeśli obserwujemy u siebie takie reakcje jak wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, uczucie zatkania nosa i świąd oraz kichanie, które ustępują samoistnie lub pod wpływem leczenia, wówczas cierpimy prawdopodobnie na alergiczny nieżyt nosa. Jest to obecnie  najczęstsza choroba alergiczna na świecie.

Zgodnie z definicją zawartą w raporcie ARIA (The Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma) jest to zespół objawów klinicznych wywołanych przez IgE–zależną reakcję zapalną błony śluzowej nosa na alergen. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu profilaktycznemu, wiedzy na temat swojej nadwrażliwości oraz lekom można z nią normalnie funkcjonować.

Wietrz z głową

W okresach wzmożonego pylenia roślin zrezygnujmy z intensywnego wietrzenia pomieszczeń. Oczywiście trudno całkowicie wyeliminować wietrzenie mieszkania, róbmy to jednak przede wszystkim we czesnych godzinach porannych lub po deszczu, gdyż wtedy stężenie pyłków roślinnych w powietrzu jest najmniejsze. - W mieście lub nad dużym zbiornikiem wodnym należy wieczorem i w pierwszych  godzinach  nocy po upalnym dniu zamknąć okno w sypialni, ponieważ pyłki, które z ciepłym powietrzem unosiły się  nad miastem  lub wodą  opadają wraz gorącym powietrzem wtedy, gdy obniża się temperatura zewnętrzna - podkreśla dr n. med. Zygmunt Nowacki, alergolog, specjalista chorób dzieci, wykładowca Polskiego Towarzystwa Zwalczania Chorób Alergicznych.


Aby jeszcze bardziej zredukować ryzyko przedostawania się pyłków roślinnych do wnętrza, warto  spryskiwać firankę wodą, która utworzy rodzaj ochronnego filtru dla pyłków.  Przydatnym sprzętem w  mieszkaniu alergika jest nawilżacz powietrza. Zbyt suche powietrze ma bowiem niekorzystny wpływa na błony śluzowe nosa.

Profilaktyka po spacerze


Trudno żyć bez spacerów przez cały sezon wiosenny i letni, jednak alergicy powinni  minimalizować ich skutki.  - Po przyjściu ze spaceru należy się przebrać, ponieważ przynosimy na sobie duże ilości pyłków. Dobrze jest wziąć prysznic lub przynajmniej umyć twarz oraz przepłukać nos i oczy płynem fizjologicznym, aby wypłukać alergeny pyłków - radzi alergolog, Zygmunt Nowacki. Warto też unikać  jazdy samochodem przy otwartym oknie.

W samochodach w których zamontowane są filtry pyłkowe należy je wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto nie suszmy  odzieży lub pościeli  na świeżym powietrzu, gdyż może to sprzyjać gromadzeniu się pyłków roślinnych. Wśród naszych codziennych nawyków powinno znaleźć się sprawdzanie mapy pyleń (np. w internecie). Gdy zaobserwujemy wzmożony wzrost stężenia pyłków roślinnych, na które jesteśmy uczuleni, najlepiej na jakiś czas ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu.

Ulga z apteki

Jeśli mimo zachowań profilaktycznych nie uda nam się uniknąć alergii, szybko szukajmy pomocy. Lekceważenie objawów choroby może mieć poważne skutki, np. w postaci rozwoju astmy oskrzelowej. - Zgodnie z zaleceniami uaktualnionej rekomendacji panelu ekspertów raportu ARIA w leczeniu  alergicznego  nieżytu nosa powinno się stosować  leki przeciwhistaminowe nowej generacji - doustne i podawane donosowo. Ich działanie polega na blokowaniu działania receptorów odpowiedzialnych za uwalnianie się histaminy, która wywołuje  objawy alergiczne.


Co ważne, nowa generacja leków przeciwhistaminowych wykazuje duży profil bezpieczeństwa nie tylko wśród dorosłych i nastolatków, ale także u dzieci. Ponadto  można je stosować znacznie  dłużej niż leki starszej (pierwszej) generacji - mówi dr Zygmunt Nowacki . Nowoczesne preparaty przeciwalergiczne, jak np. Allergodil, można bezpiecznie stosować przez dłuższy okres czasu, dzięki czemu przeciwdziałanie alergiom sezonowym i całorocznym jest znacznie prostsze. Preparat jest dostępny w dwóch postaciach farmaceutycznych. 

Aerozol do nosa niweluje katar, uczucie zatkania nosa, kichanie i swędzenie. Z kolei krople do oczu są skuteczne w leczeniu i profilaktyce alergicznego zapalenia spojówek, które objawia się w postaci zaczerwienia, swędzenia czy łzawienia oczu. Działanie preparatu można zaobserwować już po kilkunastu minutach od aplikacji. Od niedawna Allergodil jest dostępny bez recepty.

Wakacje z mapą pylenia


Bez względu na skuteczność nowoczesnych środków aptecznych w łagodzeniu objawów alergii, alergicy z dużą rozwagą powinni podchodzić do planowania wakacji. - Reakcje alergiczne w sezonie letnim występują tylko w okresie, gdy stężenie pyłku danej rośliny w powietrzu jest odpowiednio duże. Stąd też dla wybrania  odpowiedniego miejsca  urlopu ważna jest znajomość fizjologii kwitnienia roślin dla danej strefy klimatycznej. Jak się jednak okazuje w wielu rejonach świata pylenie roślin występuje prawie przez cały rok. Przed zagranicznym wyjazdem trzeba więc zasięgnąć rzetelnych informacji o stężeniu pyłków roślinnych w danym kraju  stwierdza alergolog.
 W naszym kraju pylenie  zazwyczaj przebiega w następujący sposób:
  • Początek pylenia leszczyny i olchy przypada zwykle na przełom stycznia i lutego. Coraz częściej można jednak zaobserwować odstępstwa od opracowanych przez staje stacje monitoringu aerobiologicznego map pyleń. W tym roku opóźnienie stanowiło nawet 2-3 tygodnie.
  • Początek pylenia brzozy przypada zwykle na połowę kwietnia.
  • Kwitnienie traw w naszym kraju trwa od połowy maja do końca lipca.
  • Pyłek silnie uczulającego chwastu (np. bylicy) pojawia się pod koniec lipca. Sezon pylenia chwastów kończy się we  wrześniu.

Najbezpieczniej nad morzem

Najwięcej objawów klinicznych ze względu na długość pylenia oraz intensywność powodują pyłki traw. - Osoby chorujące na alergiczny sezonowy nieżyt nosa i spojówek powinny wybierać na wakacje miejsca, gdzie zanieczyszczenie powietrza oraz stężenie pyłków jest najmniejsze. Najbardziej polecane są pod tym względem okolice nadmorskie ze względu na rodzaj i silę wiatru wiejącego najczęściej od morza - dodaje dr Zygmunt Nowacki. Jeśli wybieramy inny region, zawsze sprawdzajmy mapy pyleń i śledźmy komunikaty o aktualnym stężeniu pyłków dostępne w mediach.

Do wakacyjnej apteczki schowajmy na wszelki wypadek Allergodil. W ten sposób zapewnimy sobie szybką ulgę i możliwość cieszenia się latem, zamiast przejmowania się skutkami alergii.

* Dr n. med. Zygmunt Nowacki - specjalista chorób dzieci, alergolog wykładowca Polskiego Towarzystwa Zwalczania Chorób Alergicznych. Autor wielu poradników  dotyczących zasad diagnostyki i profilaktyki chorób alergicznych.

Komentarze do: Szybka pomoc dla alergika

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz