Szukaj

Szczepionka przeciwko kokluszowi dla wszystkich dorosłych

Podziel się
Komentarze0

Panel ekspertów w Stanach Zjednoczonych rozszerzył swoje zalecenia odnośnie szczepień przeciwko kokluszowi na wszystkie osoby w wieku 65 lat i więcej, które nie zostały wcześniej szczepione jako osoby dorosłe. Dzieci dostają szczepionkę przeciwko kokluszowi od 1940 roku, ale szczepionka dla dorosłych i dla nastolatków została zatwierdzona dopiero w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych.



Od tamtej pory, komisja doradcza Advisory Committee on Immunization Practices stopniowa dodawała kolejne grupy dorosłych do swoich zaleceń, włączając w to także poradę z 2010 roku, aby szczepionka była podawana starszym dorosłym, którzy spędzają wiele czasu z dziećmi.

Natomiast, najnowsze zalecenia oznaczają, że wszyscy dorośli powinni dostawać co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko kokluszowi. Jak komentuje doktor William Schaffner, ekspert od spraw szczepień z uniwersytetu Vanderbilt University, komisja doradcza Advisory Committee on Immunization Practices do swoich zaleceń dochodzi w iście ślimaczym tempie.

Koklusz jest wysoce zaraźliwą chorobą bakteryjną, która w rzadkich przypadkach może zakończyć się śmiercią. Prowadzi ona do pojawiania się ciężkiego kaszlu z charakterystycznym dźwiękiem, kiedy chora osoba próbuje złapać oddech.

Zalecenia Advisory Committee on Immunization Practices zazwyczaj są przyjmowane przez rząd amerykański, który wysyła swoje wytyczne do lekarzy. Do tej decyzji przyczyniła się między innymi epidemia kokluszu w 2010 roku, do której doszło w Kalifornii, która dotyczył 9 000 osób (dziesięcioro niemowląt zmarło w wyniku zarażenia od chorych dorosłych i starszych dzieci).


Niestety, w Stanach Zjednoczonych nie ma zbyt wiele danych na temat tego jak wiele starszych ludzi zostało już zaszczepionych przeciwko kokluszowi. Jedynie około 8% osób w wieku poniżej 65 lat zostało zaszczepionych; ale, jak stwierdzają eksperci, nawet 70% nastolatków również tę szczepionkę dostało.

Amerykańskie władze zdrowotne uważają, iż o wielu przypadkach kokluszu pośród starszych dorosłych się nie mówi, być może dlatego, że ta choroba u osoby dorosłej może być ciężka do wyodrębnienia od innych dolegliwości objawiających się kaszlem.

Celem nowych zaleceń jest uchronienie nastolatków i dorosłych przed rozprzestrzenianiem choroby, mimo że nie ma wystarczających dowodów na to, że taka „stadna odporność” faktycznie może podziałać.

Szczepionki dla dzieci składają się z kilku dawek. Pierwszą podaje się w wieku 2 miesięcy. Szczepionka dla dorosłych kombinuje równocześnie ochronę przed tężcem, dyfterytem oraz kokluszem.

Jedna z wersji szczepionki dostała licencję na zastosowanie u osób dorosłych w zeszłym roku. Druga wersja szczepionki również będzie podawana. Chodzi tutaj odpowiednio o leki produkowane przez laboratoria farmaceutyczne GlaxoSmithKline i Sanofi Pasteur.

Szczepionki te są również skuteczne jako dawki przypominające przeciwko tężcowi. Szacunki dotyczące tego jak skuteczna jest szczepionka w zapobieganiu kokluszowi u starszych dorosłych, albo jak bardzo spada ochrona wraz z upływem czasu, bardzo się zmieniają i są bardzo niejasne.

Komentarze do: Szczepionka przeciwko kokluszowi dla wszystkich dorosłych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz