Szukaj

Życie milionów dzieci uratowane dzięki walce z malarią

Podziel się
Komentarze0

Odsetek zgonów z powodu malarii spadł o 60% w ciągu ostatnich 15 lat, co oznacza ponad 6 mln uratowanych istnień - jak podają agencje ONZ - zdecydowana większość z nich to afrykańskie dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która zajmuje się zwalczaniem malarii w skali globalnej, oraz UNICEF opracowały na ten temat wspólny raport.

Eksperci stwierdzili, że istotny Milenijny Cel Rozwoju, jakim było zahamowanie wzrostu zachorowań na malarię do 2015 roku, a następnie osiągnięcie tendencji spadkowej, został osiągnięty w sposób „przekonywujący". Liczba nowych przypadków malarii zmniejszyła się od 2000 roku o 37%.

Dyrektor generalny WHO Margaret Chan określiła to jako jeden z największych sukcesów w dziedzinie zdrowia publicznego w ciągu ostatnich 15 lat.

To znak, że nasze strategie są właściwie ukierunkowane i że możemy wreszcie pokonać tą zabójczą, znaną od starożytności, chorobę - powiedziała w oświadczeniu.

W sprawozdaniu podkreślono też, że w coraz większej liczbie krajów malaria została prawie całkiem wyeliminowana. W 2014 roku 13 państw nie zgłosiło żadnego przypadku tej choroby, a w sześciu odnotowano mniej niż 10 zachorowań.

Jednak mimo ogromnego postępu, malaria pozostaje poważnym problemem w niektórych regionach, jak stwierdza raport. Tylko w tym roku, liczba nowych przypadków malarii szacowana jest na 214 mln, w tym około 438 tys. zgonów.

Malaria zabija głównie małe dzieci, zwłaszcza te mieszkające w najbiedniejszych i najbardziej odległych miejscach. Więc najlepszym sposobem uczczenia światowego postępu ... jest ponowne zobowiązanie się, aby dotrzeć do chorych i leczyć ich - powiedział dyrektor wykonawczy UNICEF Anthony Lake.

Wiemy, jak zapobiegać i leczyć malarię. Ponieważ możemy to zrobić - musimy to zrobić.

OZN wyznaczyło sobie nowy cel - do końca 2030 roku chce zmniejszyć liczbę nowych przypadków zachorowań i zgonów o 90%. Raport WHO i UNICEF stwierdza, że aby to osiągnąć, coroczny budżet na prowadzenie kampanii przeciw malarii powinien być potrojony - z 2,7 mln dolarów na 8,7 mln dolarów w 20130 roku.

Malaria jest tropikalną chorobą pasożytniczą, powodowaną przez kilka gatunków jodnokomórkowego pierwotniaka z rodzaju Plasmodium. Choroba przenoszona jest przez zarażone zarodźcami malarii samice komarów z rodzaju Anopheles.

Jak do tej pory, w walce z malarią najbardziej pomaga używanie moskitier nasączonych środkiem owadobójczym, robienie oprysków wewnątrz pomieszczeń oraz terapia lekiem przeciwmalarycznym Artemeter.

Wciąż trwają badania nad znalezieniem skutecznej i bezpiecznej szczepionki na malarię. Kilka szczepionek co prawda osiągnęła etap prób klinicznych, jednak większość z nich wykazywała niewystarczającą immunogenność. Istnieje jednak szansa, że przed końcem bieżącego roku do użytku trafi szczepionka opracowana przez firmę GlaxoSmithKline, która nosi nazwę Mosquirix. Szczepionka została już zaakceptowana przez urzędy w Europie, ale nadal czeka na zatwierdzenie przez WHO.

Komentarze do: Życie milionów dzieci uratowane dzięki walce z malarią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz