Szukaj

Szczepienie dziecka przeciwko polio

Podziel się
Komentarze0

Polio jest to nagminne porażenie dziecięce, które nazywane jest także chorobą Heinego i Mediny bądź wirusowym porażeniem dziecięcym. Choroba ta należy do zakaźnych chorób neurologicznych, które wywołują wirusy polio. Porażenie dziecięce objawia się niedowładem lub paraliżem kończyn oraz porażeniem mięśni, które umożliwiają oddychanie i połykanie.Porażenie dziecięce przyczynia się do zgonu ok. 2-10% dzieci. W pozostałych przypadkach zachodzą nieodwracalne porażenia mięśni.

Czy istnieje ryzyko, że nieszczepione dziecko zachoruje?


Bez wątpienia ryzyko istnieje. Wirusy polio należą do wirusów zakaźnych. Kontakt z chorym, przedmiotem skażonym lub nosicielem wirusa może doprowadzić do zakażenia. Wirusy przenoszą się również drogą kropelkową. Do zakażeń dochodzi najczęściej w przypadku małych dzieci i niemowląt. Szczepienie ochronne z znacznym stopniu eliminuje zagrożenie wirusem. W Polsce ostatni przypadek zakażenia wirusem polio miał miejsce w 1984 roku. Światowa Organizacja Zdrowia stara się całkowicie usunąć wirus ze środowiska poprzez zaszczepienie jak największej ilości dzieci na całym świecie.

W jaki sposób można zapobiec zachorowaniu?

Obecnie za najskuteczniejszą metodę uważane jest szczepienie, dlatego też konieczne okazuje się zaszczepienie dziecka przeciwko polio.

Jakie wyglądają szczepionki przeciwko polio?


W przypadku dzieci, które nie ukończyły drugiego roku życia stosuje się szczepionkę zawierającą zabite wirusy polio. Jest to tzw. szczepionka inaktywowana (IPV). Może być ona elementem szczepionek wieloskładnikowych.

Zobacz również:Czy szczepienie można uważać za skuteczne?


Szczepienie jest skuteczne. Aż 98-100% dzieci po otrzymaniu 3 dawek szczepionki jest w stanie wytworzyć przeciwciała ochronne, których liczba jest wystarczająca by zabezpieczyć malucha przed wirusowym porażeniem dziecięcym. Taka odporność po szczepieniu trwa prawdopodobnie całe życie.

Czy szczepienie jest bezpieczne i dobrze tolerowane?


Szczepionka inaktywowana (IPV) jest bardzo dobrze tolerowana przez dzieci. W niewielu przypadkach pojawiają się lekkie objawy takie jak zaczerwienienie, obrzęk, gorączka czy nadwrażliwość, które przemijają w sposób samoistny.

Szczepienie przeciwko polio jest szczepieniem obowiązkowym, które następuje u wszystkich dzieci, które ukończyły 6 tydzień życia. Szczepienie jest również zalecane w przypadku osób dorosłych, które podróżują po krajach, w których obecność wirusa jest dość powszechna.

W jaki sposób szczepić dziecko?

By można mówić o kompletnym szczepieniu konieczne jest podanie dziecku w pierwszych dwóch latach życia 2 dawek szczepionki w 3-4 i 5-6 miesiącu życia, by następnie podać 3 dawkę w 16-18 miesiącu życia. W 6 roku życia podana zostaje tzw. dawka przypominająca. W przypadku szczepionek wieloskładnikowych program szczepień jest nieco inny. Szczepionka IPV zostaje podana maluchowi w sposób domięśniowy. Nie istnieją żadne przeciwwskazania by podawać ją wraz z innymi szczepionkami ochronnymi.

Kiedy dzieci nie powinny być szczepione?

Dotychczas nie powstały żadne uniwersalne przeciwwskazania do przeprowadzenia szczepienia. Jedynym ewentualnym przeciwwskazaniem może być reakcja alergiczna na poszczególne antybiotyki, które wchodzą w skład szczepionki IPV.

Czy szczepienie jest płatne?


Szczepienie przeciwko polio należy do kategorii szczepień bezpłatnych. Płatne są tylko szczepionki wieloskładnikowe, które powodują zmniejszenie liczby zastrzyków podawanych dziecku.

Komentarze do: Szczepienie dziecka przeciwko polio

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz