Szukaj

Szczepienie dziecka przeciwko polio

Podziel się
Komentarze0

Polio jest to nagminne porażenie dziecięce, które nazywane jest także chorobą Heinego i Mediny bądź wirusowym porażeniem dziecięcym. Choroba ta należy do zakaźnych chorób neurologicznych, które wywołują wirusy polio. Porażenie dziecięce objawia się niedowładem lub paraliżem kończyn oraz porażeniem mięśni, które umożliwiają oddychanie i połykanie.Porażenie dziecięce przyczynia się do zgonu ok. 2-10% dzieci. W pozostałych przypadkach zachodzą nieodwracalne porażenia mięśni.

Czy istnieje ryzyko, że nieszczepione dziecko zachoruje?


Bez wątpienia ryzyko istnieje. Wirusy polio należą do wirusów zakaźnych. Kontakt z chorym, przedmiotem skażonym lub nosicielem wirusa może doprowadzić do zakażenia. Wirusy przenoszą się również drogą kropelkową. Do zakażeń dochodzi najczęściej w przypadku małych dzieci i niemowląt. Szczepienie ochronne z znacznym stopniu eliminuje zagrożenie wirusem. W Polsce ostatni przypadek zakażenia wirusem polio miał miejsce w 1984 roku. Światowa Organizacja Zdrowia stara się całkowicie usunąć wirus ze środowiska poprzez zaszczepienie jak największej ilości dzieci na całym świecie.

W jaki sposób można zapobiec zachorowaniu?

Obecnie za najskuteczniejszą metodę uważane jest szczepienie, dlatego też konieczne okazuje się zaszczepienie dziecka przeciwko polio.

Jakie wyglądają szczepionki przeciwko polio?


W przypadku dzieci, które nie ukończyły drugiego roku życia stosuje się szczepionkę zawierającą zabite wirusy polio. Jest to tzw. szczepionka inaktywowana (IPV). Może być ona elementem szczepionek wieloskładnikowych.


Czy szczepienie można uważać za skuteczne?


Szczepienie jest skuteczne. Aż 98-100% dzieci po otrzymaniu 3 dawek szczepionki jest w stanie wytworzyć przeciwciała ochronne, których liczba jest wystarczająca by zabezpieczyć malucha przed wirusowym porażeniem dziecięcym. Taka odporność po szczepieniu trwa prawdopodobnie całe życie.

Czy szczepienie jest bezpieczne i dobrze tolerowane?


Szczepionka inaktywowana (IPV) jest bardzo dobrze tolerowana przez dzieci. W niewielu przypadkach pojawiają się lekkie objawy takie jak zaczerwienienie, obrzęk, gorączka czy nadwrażliwość, które przemijają w sposób samoistny.

Szczepienie przeciwko polio jest szczepieniem obowiązkowym, które następuje u wszystkich dzieci, które ukończyły 6 tydzień życia. Szczepienie jest również zalecane w przypadku osób dorosłych, które podróżują po krajach, w których obecność wirusa jest dość powszechna.

W jaki sposób szczepić dziecko?

By można mówić o kompletnym szczepieniu konieczne jest podanie dziecku w pierwszych dwóch latach życia 2 dawek szczepionki w 3-4 i 5-6 miesiącu życia, by następnie podać 3 dawkę w 16-18 miesiącu życia. W 6 roku życia podana zostaje tzw. dawka przypominająca. W przypadku szczepionek wieloskładnikowych program szczepień jest nieco inny. Szczepionka IPV zostaje podana maluchowi w sposób domięśniowy. Nie istnieją żadne przeciwwskazania by podawać ją wraz z innymi szczepionkami ochronnymi.

Kiedy dzieci nie powinny być szczepione?

Dotychczas nie powstały żadne uniwersalne przeciwwskazania do przeprowadzenia szczepienia. Jedynym ewentualnym przeciwwskazaniem może być reakcja alergiczna na poszczególne antybiotyki, które wchodzą w skład szczepionki IPV.

Czy szczepienie jest płatne?


Szczepienie przeciwko polio należy do kategorii szczepień bezpłatnych. Płatne są tylko szczepionki wieloskładnikowe, które powodują zmniejszenie liczby zastrzyków podawanych dziecku.

Komentarze do: Szczepienie dziecka przeciwko polio

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz