Szukaj

Nie tylko dzieci potrzebują szczepień!

Podziel się
Komentarze0

Wiele osób myśli, że choroby takie jak świnka, różyczka czy ospa wietrzna zarezerwowane są tylko dla dzieci. Nic bardziej mylnego. Również dla dorosłych mogą one stanowić poważne niebezpieczeństwo. Dlatego też warto niekiedy sięgnąć po szczepionkę.

Nie tylko dzieci potrzebują szczepień!

Dawniej to dzieci zarażały rodziców oraz dziadków. Dziś niejednokrotnie role się odwracają – chorzy dziadkowie przenoszą infekcje na wnuki. Zdarza się tak, ponieważ wielu dorosłych nie ma pojęcia, przeciwko jakim infekcjom zostali zaszczepieni. Powodem bywa choćby zgubienie karty szczepień. Wówczas jednak takiego pacjenta traktuje się jako nieszczepionego, bo przecież lepiej dostać o jedno szczepienie za dużo, aniżeli o jedno za mało. Dodatkowa szczepionka zostaje przez organizm natychmiast zniszczona.

W ostatnich latach gwałtownie wzrosła średnia wieku osób chorujących na krztusiec. Dlatego też zaleca się szczepienie osób dorosłych, dla których infekcja może być niebezpieczna. Zdarza się, że u osób starszych częste i intensywne ataki kaszlu prowadzą nawet do złamań żeber. W tym wypadku stosuje się często kombinację szczepień: przeciwko krztuścowi, błonicy oraz tężcowi.


Inną chorobą wieku dziecięcego, która coraz częściej dotyka dorosłych, jest świnka. Szacuje się, że aż połowa zachorowań występuje u osób powyżej 15 roku życia. W Niemczech zaleca się szczepienie wszystkich nieszczepionych osób, urodzonych po 1970 roku, a także tych, którzy byli szczepieni tylko raz.

Do grupy standartowych szczepień nie należy wprawdzie szczepienie przeciwko ospie wietrznej, ale i przed tą infekcją dorośli powinni się w porę zabezpieczyć. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które planują ciążę oraz osób ze świerzbiączką ogniskową.

Osobom cierpiącym na choroby przewlekłe - cukrzycę, astmę, oraz tym z nadciśnieniem zaleca się wykonywanie sezonowych szczepień przeciwko grypie. Przyszłe mamy powinny zadbać o ochronę przeciwko grypie zaraz na początku ciąży, gdyż infekcja może stanowić zagrożenie dla nich oraz dla dziecka. Nowe szczepionki chronią również przed wirusem świńskiej grypy.

Należy pamiętać, że wiele dodatkowych szczepień wykonuje się w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Warto więc wybrać się do najbliższego lekarza i porozmawiać o tym, jakie szczepienia powinno się wykonać, a które nie są konieczne.

Autor:

Katarzyna Giętkowska

Komentarze do: Nie tylko dzieci potrzebują szczepień!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz