Szukaj

Szczepienie dziecka przeciwko WZW typu A

Podziel się
Komentarze0

Wirusowe zapalenie wątroby typu A bywa nazywane żółtaczką pokarmową. Choroba ta należy do ostrych chorób zakaźnych, a do jej rozwoju dochodzi w wyniku uszkodzenia wątroby za pomocą wirusa wątroby typu A. Małe dzieci z reguły nie odczuwają przebiegu choroby. Rzadko też można u nich zaobserwować pojawienie się żółtaczki. Inaczej sprawa wygląda w przypadku dzieci starszych, młodzieży i dorosłych.


WZW typu A stanowi realne zagrożenie dla osób już cierpiących na przewlekłe choroby wątroby. W takich sytuacjach często dochodzi do ostrej niewydolności wątroby.

Czy istnieje ryzyko, że nieszczepione dziecko zachoruje?


Ryzyko zawsze istnieje. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą chorą na WZW typu A. Zakażenie jest przenoszone głównie drogą pokarmową, a w nielicznych sytuacjach do zakażenia może doprowadzić bezpośredni kontakt z chorym. Do największego szerzenia choroby dochodzi z reguły w dużych zbiorowiskach dzieci (np. szkoła, przedszkole).

W Polsce ryzyko zakażenia jest stosunkowo niewielkie ze względu na poprawę warunków higieniczno-sanitarnych w poszczególnych miejscach. Duże ryzyko zetknięcia się z chorobą występuje natomiast w krajach, w których wirus jest dość powszechny (np. Azja, Afryka, Ameryka Środkowa, itp.)

W jaki sposób można zapobiec zachorowaniu dziecka na WZW typu A?


Przede wszystkim ważna jest odpowiednia higiena. Ryzyko zachorowania na WZW typu A jest dużo mniejsze, gdy utrzymuje się odpowiednią higienę rąk oraz spożywa się pokarmy i napoje z wiarygodnych źródeł. Jednak najlepszym zabezpieczeniem przed chorobą jest szczepienie.


Jakie wyglądają szczepionki przeciwko WZW typu A?


W Polsce mamy do czynienia z nieżywymi szczepionkami przeciwko WZW typu A. Zawierają one nieaktywny wirus. Jeżeli chodzi o szczepienie dzieci to mamy do wyboru 3 rodzaje szczepionek:

  • Avaxim
  • Havrix Junior
  • Vaqta
Czy szczepienie można uznać za skuteczne?

Bez wątpienia można powiedzieć, że szczepienie jest bardzo skuteczne. Kompletny cykl szczepienia dostarcza organizmowi dziecka niezbędne do ochrony przeciwciała. Poza tym po odbyciu całego cyklu szczepienia 94-100% osób nigdy nie choruje na WZW typu A. Ważne jest także to, że ochrona, którą dostarcza szczepienie jest długotrwała i utrzymuje się prawdopodobnie przez całe życie.

Czy szczepienie jest bezpieczne dla dziecka?


Szczepionka jest bardzo dobrze tolerowana przez dziecko. Poza tym nie stanowi ona dla niego żadnego niebezpieczeństwa. W nielicznych sytuacjach możemy mówić o odczynach poszczepiennych (NOP). Najczęściej spotykane są jednak reakcje miejscowe w postaci zaczerwienia lub obrzęku w miejscu wstrzyknięcia szczepionki.

Kogo należy szczepić?


Zaszczepić przeciwko WZW typu A można każde dziecko, które ma skończone 1 rok życia. Poza tym szczepionki są wskazane dla młodzieży i dorosłych.

Kiedy i jak należy szczepić?


By móc mówić o kompletnym szczepieniu należy otrzymać dwie dawki szczepionki podane w 6-12 miesięcznym odstępie czasu. Szczepionka może zostać podana dziecku dopiero po ukończeniu przez nie 1 roku życia. Szczepienie jest domięśniowe. Nie ma żadnych przeciwwskazań by podawać szczepionki przeciwko WZW typu A wraz z innymi z programu szczepień ochronnych. Ważne jest jednak, by szczepionki były podawane w osobnych strzykawkach w inne okolice ciała.

Czy szczepienie jest płatne?


Tak, szczepionka przeciwko WZW typu A mieści się w kategoriach szczepionek zalecanych ale płatnych. Rodzice mogą zakupić szczepionkę na podstawie recepty. Koszt jest równy 90-140 zł w aptece i 70-120 zł w punkcie szczepień.

Komentarze do: Szczepienie dziecka przeciwko WZW typu A

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz