Szukaj

Szczepienia w wieku starszym

Podziel się
Komentarze0

W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o szczepieniach. Częściej jednak mamy do czynienia ze szczepieniami małych dzieci niż osób starszych. Wielu seniorów zastanawia się czy ich organizmy dadzą radę zwalczyć nawet osłabiony antygen, finalnie często rezygnują ze szczepień.

Szczepienia w wieku starszym

Faktem jest, że nie wszystkie szczepienia są odpowiednie dla osób starszych, wiele z nich może zwyczajnie przeforsować osłabiony organizm seniora. Decyzję o tym czy dana szczepionka jest odpowiednia,a przede wszystkim czy jest potrzebna może podjąć wyłącznie lekarz po kompleksowych badaniach. Same osoby dojrzałe powinny pamiętać jednak o kilku zasadach. Po pierwsze ważne jest aby poinformować swojego lekarza przed ewentualnym szczepieniem o wszystkich dolegliwościach. Należy wspomnieć o wszystkich nawet z pozoru błahych objawach, o czasie przejścia ostatnich przeziębień i innych chorób oraz o przyjmowanych lekach. Szczepienie się w momencie osłabienia organizmu jest niebezpieczne dla wszystkich, a dla osób starszych zwłaszcza! Po drugie seniorzy nie powinni popadać w obsesję na punkcie szczepień. Stwierdzono, że lekomania i hipochondria najczęściej występują u osób starszych, a może wystąpić jej odmiana skupiona właśnie na szczepieniach. Kiedy senior będzie chciał uodpornić się na wszystkie możliwe choroby, może doprowadzić do degradacji własnego organizmu.

Tyle jeśli chodzi o najbardziej podstawowe i ogólne rady. Teraz przyjedźmy do konkretów! Wyjątkowo często osoby starsze chcą szczepić się na grypę. Ma im to zapewnić spokój od tej częstej i wyjątkowo wycieńczającej, od pewnego wieku, choroby. Przede wszystkim o zabiegu takim należy myśleć przed rozpoczęciem sezonowych epidemii. Myślenie o szczepieniu w trakcie choroby to dość spóźniona reakcja. Istnieje również lista przeciwwskazań. Nie powinniśmy szczepić się przeciwko grypie jeśli mamy alergię na białko jaja. Nie powinniśmy również używać strych szczepionek, które np. kupiliśmy w aptece 2,3 lata temu i nam zostały. Myślenie „szkoda, żeby się zmarnowało” w tym wypadku może nie tylko nie dać nam żadnych efektów, ale również może nam zaszkodzić. Grypa ma skłonność do bardzo szybkich zmian, dlatego tak ciężko jest trwale się na nią uodpornić. Praktycznie rzecz biorąc jest to niemożliwe. Co roku pojawia się nowa odmiana, dlatego też, co roku pojawiają się na nią nowe szczepionki. Używanie szczepu sprzed kilku sezonów nic nam więc nie da. Ponadto zleżała szczepionka, która była przechowywana w złych warunkach może nam poważnie zaszkodzić, na przykład wywołując chorobę przed którą teoretycznie miała nas chronić.


Istnieją też szczepienia, które poleca się osobom starszym. Przykładowo lekarze zalecają każdemu kto skończył 65 lat szczepinie przeciwpneumokokowe. Zapewnia ono około 5 lat właściwej reakcji autoimmunologicznej. Przed czym jednak chroni nas ta szczepionka? Przed zapaleniami płuc wywołanymi przez niemal wszystkie zarazki. W wieku III i IV zapelnia płuc są bardzo częste i bardzo groźne, mogą doprowadzić do znacznej degradacji organizmu wymagającej hospitalizacji, a nawet zgonu. Czynniki wywołujące tę chorobę mogą być bardzo różnorodne i zależne od środowiska, nie sposób unikać ich wszystkich. Dlatego właśnie to szczepienie jest tak istotne. Zapewni nam ono także odporność na bakterię Streptococcus pneumoniae, która to jest najczęstszą przyczyną zapalenia opon mózgowych.

Waga szczepień w wieku starszym jest zdecydowanie duża. Seniorzy powinni pamiętać o regularnych badaniach i pytać swoich lekarzy o dostępne szczepienia i wiążące się z nimi korzyści ale także możliwe efekty uboczne.

Autor:

Bartłomiej Cerek

Komentarze do: Szczepienia w wieku starszym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz