Szukaj

Jakie są najczęstsze choroby podczas podróży zagranicznych?

Podziel się
Komentarze0

Wyjeżdżając za granicę, pochłonięci planowaniem i pod wpływem emocji, rzadko zdajemy sobie sprawę z zagrożeń i problemów, które mogą nas spotkać zarówno w czasie podróży, jak i w trakcie pobytu turystycznego. Należy jednak pamiętać, żeby przed wyjazdem dowiedzieć się, jakie zdrowotne zagrożenia mogą na nas czyhać w miejscu, do którego się wybieramy.

Jakie są najczęstsze choroby podczas podróży zagranicznych?

W pewnych krajach, wymagane są szczepienia międzynarodowe. Trzeba pamiętać, że wszelkie czynności związane ze szczepieniami i innymi zabezpieczeniami warto rozpocząć minimum 6 tygodni przez planowanym wyjazdem.

Poniżej znajduje się spis chorób, miejsc ich występowania i zalecanych szczepionek.

Dur brzuszny

Choroba rozwija się po spożyciu zakażonej wody lub jedzenia. Objawy to ból głowy, gardła i wysoka gorączka, dochodząca nawet do 40°C. Niestety szczepionka nie zapewnia stuprocentowej ochrony, należy więc zgłosić się do lekarza. Dur brzuszny występuje na całym świecie, ale w Indiach i okolicznych państwach Azji Południowej ryzyko zakażenia jest około 30 razy większe niż w pozostałych częściach świata. Za szczególnie zagrożone durem brzusznym uważa się też kraje Afryki Północnej i Zachodniej, niektóre wyspy Indonezji oraz część tropikalnej Ameryki Południowej (przede wszystkim Peru).

Żółta gorączka

Wirusowa choroba, przenoszona przez komary. Powszechna wśród dzikich zwierząt tropikalnych lasów Ameryki i Afryki. Infekcja może przebiegać pod różnymi postaciami - od łagodnych objawów, do ciężkiej choroby, kończącej się śmiercią. Szczepienie zaleca się osobom, które wybierają się na te kontynenty.

Tężec

Choroba ta występuje na całym świecie, jednak poważny problem stanowi w krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Obywatele polscy są szczepieni przeciwko tężcowi w dzieciństwie, dlatego przed wyjazdem do tych krajów muszą przyjąć jedynie tzw. dawkę przypominającą.


Polio

Wirusowa choroba zakaźna występująca w ubogich krajach Azji i Afryki. W 2002 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała Europę za wolną od polio.

Zapalenie wątroby

Zwykle, głównymi powodami występowania tej choroby jest alkohol i narkotyki, ale bywa, że do zakażenia dochodzi poprzez różnego rodzaju infekcje. Wyróżniamy wiele typów zapalenia wątroby, jednak typ A, jest typem najbardziej rozpowszechnionym w krajach rozwijających się. Występuje tam, gdzie nie występuje wystarczająca dbałość o higienę. Najczęściej do zakażenia dochodzi przez wypicie nieprzegotowanej wody bądź spożycie nieświeżej żywności.


Cholera

Choroba przenosi się przez bakterie, które znajdują się w wodzie. Jest zagrożeniem w krajach rozwijających się, w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Środkowej.

Wścieklizna

Choroba występuje niemal na całym świecie. Najwięcej przypadków dotyczących ludzi ma miejsce w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej. Wirus ten przenoszony jest przez ślinę zwierząt: psów, kotów, małp. Większość z 55 tysięcy śmiertelnych przypadków rocznie odnotowuje się w Afryce i Azji. Najczęściej są one konsekwencją ugryzienia psa.

Malaria

Najbardziej pospolita choroba na świecie - atakuje około 200 milionów ludzi rocznie. Jest przenoszona przez komary. Najbardziej rozpowszechniona jest w krajach tropikalnych Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej.

Szczepienia to jednak nie jedyny sposób zabezpieczenia. Bardzo ważne jest utrzymywanie podstawowych zasad higieny. Zachowanie czystości ciała, poprzez częste mycie, szczególnie należy zwrócić uwagę na mycie rąk - głównie przed jedzeniem.

Przy podróżowaniu należy pamiętać również o skrajnych temperaturach, które możemy zastać na miejscu.

Gdy wybieramy się gdzieś, gdzie panują wysokie temperatury, unikajmy picia alkoholu, wysiłku fizycznego, a przede wszystkim, zawsze nośmy nakrycie głowy. Udar cieplny to uszkodzenie ośrodka termoregulacji i czasami może nawet doprowadzić do śmierci.

Hipotermia


Wychłodzenie występuje z reguły podczas wycieczek w wysokie partie gór. Objawia się dreszczami, wyczerpaniem i brakiem czucia w kończynach. Aby tego uniknąć, zawsze zabierajmy ciepłą odzież, a w razie jej zmoczenia, miejmy w zapasie coś suchego.

Pamiętajmy jednocześnie, żeby niezależnie od klimatu, zawsze przyjmować duże ilości płynów, aby nie dopuścić, do niebezpiecznego odwodnienia organizmu.

Autor:

Kamila Bigos

Komentarze do: Jakie są najczęstsze choroby podczas podróży zagranicznych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz