Szukaj

Niepożądane skutki szczepień

Podziel się
Komentarze2

Wiele matek w naszym kraju obawia się szczepienia dzieci. Nie można ukrywać, że szczepienia ochronne mogą powodować niepożądane reakcje. Jednak zawsze konieczna jest kalkulacja, co jest groźniejsze – skutki choroby czy ryzyko odczynu poszczepiennego. Odpowiedź może być tylko jedna. Zastrzeżenia i obawy, jakie budziły różne szczepionki, w badaniach na ogół się nie potwierdzają.Wpływu niektórych szczepionek na rozwój na przykład autyzmu czy poważnych chorób przewlekłych nie udowodniono – nie znaleziono związku przyczynowo-skutkowego.

Reakcje niepożądane, które mogą wystąpić po szczepieniu, to najczęściej:
  • odczyny poszczepienne (niezagrażające życiu i na ogół szybko przemijające): gorączka, odczyny miejscowe w postaci obrzęku, zaczerwienienia, bólu, czasem wysypki, dolegliwości dyspeptyczne, zaburzenia snu, zaburzenia zachowania itp.,
  • małopłytkowość – występująca sporadycznie po szczepieniu przeciwko odrze,
  • odczyny węzłowe po szczepieniu przeciwko BCG,
  • odczyny neurologiczne po szczepieniu przeciwko krztuścowi.

Przy każdej szczepionce może wystąpić najgroźniejsza reakcja, czyli wstrząs anafilaktyczny - notuje się jeden taki przypadek na milion dawek rozprowadzanych szczepionek. Z tego właśnie powodu zaleca się szczepienia dzieci w gabinetach lekarskich czy lekarsko-pielęgniarskich, wyposażonych w zestaw przeciwwstrząsowy, z obserwacją dziecka do 30 minut po szczepieniu.

Reakcje niepożądane najczęściej występują wkrótce po podaniu szczepionki. Jednym z wyjątków jest szczepienie przeciwko odrze, przy którym reakcja może wystąpić nawet po dwóch tygodniach. Po niektórych szczepieniach reakcje niepożądane występują niezmiernie rzadko, po innych częściej. Nie ma jednej żadnej reguły.

Konsultacja merytoryczna:
dr n. med. Hanna Czajka, Wojewódzka Konsultacyjna Poradnia Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

Materiał przygotowany na konferencję „Szczepienie dzieci – prawdy i mity” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”, lipiec 2007.

Komentarze do: Niepożądane skutki szczepień (2)

monaVliza
monaVliza 28-09-2011 00:17

umieralność wśród noworodków w krajach nie stosujących rtęci

1

Jeśli jest określona bezpieczna dawka rtęci dla organizmu to jakim prawem lekarz e podają szczepionki w takim tempie, że może dojść do wielokrotnego przedawkowania - to wbrew ich przysiędze, wbrew konstytucji polskiej i ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
zaba44
zaba44 06-09-2010 11:26

szczepienia mmr moich synów

1

moje dziecko było w grupie ryzyka, skierowane na szczepienia właśnie do tej wojewódzkiej poradni szczepień w Krakowie. Na moje obawy dotyczące szczepienia MMR i ryzykiem skutków ubocznych pani doktor powiedziała, że tak... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze