Szukaj

Światło pulsacyjne może usunąć alergeny z całych orzechów ziemnych?

Podziel się
Komentarze0

Około 1,9 miliona osób w Stanach Zjednoczonych ma uczulenie na orzeszki ziemne. Naraża to te osoby na niebezpieczne reakcje organizmu, takie jak wstrząs anafilaktyczny. Jednak naukowiec z University of Florida eksperymentalnie przetestował światło pulsacyjne do inaktywacji białek alergennych w orzeszkach ziemnych, co może stworzyć potencjalną ochronę dla alergików.

Według Food Allergy Research & Education (FARE) uczulonnych na orzeszki ziemne dzieci, przybyło w latach 1997-2008 ponad trzykrotnie. Chociaż alergie trwają zwykle przez całe życie, FARE uważa, że 20% dzieci z alergią „wyrasta” z tego problemu.

Ponieważ anafilaksja, czyli reakcja alergenna organizmu może być śmiertelna dla ludzi, którzy uczuleni są na orzeszki ziemne, zaleca się unikanie takim osobom spożywania tego typu produktu. Wiele osób nosi przy sobie również specjalne dawki adrenaliny, które w sytuacji reakcji alergennej mają pomóc.

Najnowsze badania zostały przeprowadzone przez Wade'a Yanga – adiunkta technologi żywności i żywienia człowieka. Celem Yanga było wyeliminowanie 99,9% alergenów znajdujących się w orzeszkach ziemnych. Yang zbliżył się znacząco do swojego postanowienia, gdyż aktualnie udało się wyeliminować 80% alergennych białek.

Yang wraz z zespołem użył technologi pulsującego światła ultrafioletowego. System ten składa się z dwóch wypełnionych ksenomen lamp, które posiadają również dwa wentylatory chłodzące. Wszystko przechodzi przez specjalną taśmę, kontrolowaną modułem sterującym. Na tej taśmie, orzeszki poddawane są specjalnej obróbce pulsującym światłem, która modyfikuje alergenne białka w orzeszkach.

Yang wyjaśnia, że proces ten sprawia, że przeciwutleniacze w organizmie ludzkim nie są w stanie rozpoznać alergennów białka jako alergenów – co oznacza, że nie uwalniają one substancji zwanej histaminą, która jest odpowiedzialna za objawy alergii.

Chociaż wyniki są obiecujące, Yang ostrzega, że wraz ze swoim zespołem przeprowadził ten eksperyment jedynie w warunkach laboratoryjnych. Do tej pory, nie było żadnych badań na zwierzętach ani tym bardziej na ludziach. Uważa jednak, że światło impulsowe ma potencjał do walki z alergennymi białkami, co będzie następnym krokiem w jego badaniach.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Światło pulsacyjne może usunąć alergeny z całych orzechów ziemnych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz