Szukaj

Starzenie wzroku: dalekowzroczność starcza w 10 pytaniach

Podziel się
Komentarze0

Trzymasz gazetę na odległość ramienia, aby ją przeczytać? To normalne, twoje oczy mają problemy z akomodacją, ponieważ twoje soczewki się starzeją. Taki jest nasz los, nas wszystkich, nawet jeśli dalekowzroczność starcza objawia się wcześniej bądź później, w zależności od osoby. Dziesięć pytań wokół dalekowzroczności.


Kiedy stajemy się dalekowzroczni?

Dalekowzroczni stajemy się w okolicach 44-45 roku życia, kiedy to wydolność naszych soczewek zaczyna się zmniejszać. Ich możliwości akomodacji zmniejszają się wraz z wiekiem i stają się one coraz mniej elastyczne. Rezultat? Obraz bliskiego obiektu wyświetla się z tyłu siatkówki i ukazuje się niewyraźny, zamazany. Z tego powodu osoba dalekowzroczna musi trzymać gazetę tak daleko, jak się tylko da, aby zobaczyć wyraźne litery.

W skrócie, zwykła odległość widzenia z bliska (około 40 cm) wydłuża się. Uwaga jednakże, ponieważ w przypadku nadwzroczności (hipermetropia), dalekowzroczność może się pojawić wcześniej, kilka miesięcy albo kilka lat, w zależności od stopnia zaawansowania hipermetropii. I na odwrót, pojawi się ona później u osób krótkowzrocznych.

Jest to logiczne, ponieważ w przypadku krótkowzroczności, obraz tworzy się przed siatkówką, co równoważy dalekowzroczność, podczas gdy nadwzroczność podkreśla jeszcze dalekowzroczność, ponieważ te dwa zaburzenia wzroku dotyczą obrazu, który tworzy się z tyłu siaktówki.

Czy możemy uniknąć dalekowzroczności?

Nie, to zaburzenie wzroku jest związane z naturalnym starzeniem się soczewki. Nie umiemy jej zahamować ani jej przeszkodzić. Możemy jedynie korygować dalekowzrodzność. Jeśli starzenie jest więc nieuniknione i postępujące, to trzeba jednak wiedzieć, że utrata akomodacji oka stabilizuje się po 60 roku życia. Tak samo, po 70 roku życia, nie mamy już potrzeby korygowania widzenia z bliska.


Jak możemy skorygować dalekowzroczność?

Okulary: proste, z dwiema ogniskowymi albo z soczewkami progresywnymi. Możemy również dostać soczewki kontaktowe. Istnieje także możliwość chirurgii refrakcyjnej.

Na czym polega chirurgia refrakcyjna?

Pozwala ona przemodelować rogówkę oka za pomocą laseru. Możemy również umieścić w oku soczewkę sztuczną (albo implant, który zastąpi soczewkę), w celu skorygowania zarazem widzenia z bliska i z daleka.


Czy możemy czekać z korekcją dalekowzroczności starczej?

Poza problemami z bliskim widzeniem, jakie stanowi dalekowzroczność, odmowa noszenia okularów albo zwlekania z ich noszeniem, wiąże się przede wszystkim z przedwczesnym zużyciem możliwości akomodacji starzejącej się soczewki.

Dlaczego osoby dalekowzroczne mają potrzebę większej ilości światła, aby czytać?

Niewystarczające światło zmniejsza kontrast tekstu na białej stronie, czyniąc go jeszcze trudniejszym do czytania dla osoby dalekowzrocznej. Poza tym, w trakcie akomodacji, źrenica się zwęża naturalnie, zmniejszając jeszcze ilość światła docierającego do siatkówki. Wreszcie, słabe oświetlenie wymaga większej akomodacji, a więc zużywania soczewki osoby krótkowzrocznej. W końcu, dobre oświetlenie jest potrzebne dla dobrego widzenia z bliska.

Dlaczego mój dziadek nie potrzebował okularów, aby czytać z bliska?

Po prostu dlatego, iż był krótkowidzem. Jego krótkowzroczność może być wiadoma od zawsze albo pojawić się ostatnio, z powodu zmian w stanie soczewki (katarakta). Ale w konsekwencji, widzi on źle z daleka, a więc musi nosić okulary korekcyjne, aby widzieć dobrze z daleka.

Chirurgia dalekowzroczności może w tym samym czasie skorygować krótkowzroczność, nadwzroczność albo astygmatyzm?

Chirurgia refrakcyjna koryguje systematycznie jednocześnie dalekowzroczność i inne zaburzenia widzenia: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Celem chirurgii refrakcyjnej jest absolutny brak konieczności noszenia soczewek albo okularów.

W jakim wieku należy się poddać operacji na dalekowzroczność?

Decyzja zależy od wieku oraz od stopnia dalekowzroczności. Nie należy zapominać o tym, iż dalekowzroczność ewoluuje aż do 60 roku życia. Inaczej mówiąc, jeśli operacja jest zaproponowana przed tym wiekiem, jest możliwe, że lekka korekcja będzie niezbędna, ze względu na niektóre okoliczności, przede wszystkim, jeśli chodzi o słabe oświetlenie albo o czytanie małych liter.

Komentarze do: Starzenie wzroku: dalekowzroczność starcza w 10 pytaniach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz