Szukaj

Śpij i pamiętaj!

Podziel się
Komentarze1

Sen nie może zostać niedocenionym zjawiskiem, przede wszystkim ze względu na funkcje regeneracyjne przy takich chorobach jak otyłość czy depresja. Nowe badania odkryły, że ma również pozytywny wpływ na pamięć. Zaburzenia snu są powiązane z deprywacją mózgu i stratami w pamięci w dojrzalszym wieku, donoszą nowe badania z University of California Berkeley. Sprowadza się to do różnic w jakości snu, które pojawiają się z wiekiem, oświadczył Matthew Walker naukowiec z UC Berkeley.W młodości nasz sen jest głęboki, co pomaga mózgowi w gromadzeniu i przechowywaniu nowych informacji, mówi Walker. Ale z czasem, jakość snu ulega pogorszeniu, co przekłada się na zaburzenia procesów przechowywania tych informacji i może powodować ich utratę.

UC Berkeley przeprowadziła badania na 33 zdrowych dorosłych osobach bez problemów z pamięcią (18 członków w wieku 20 lat, 15 w wieku 60 i 70 lat).

Grupa miała zapamiętać 120 sylab i odtworzyć je dwukrotnie – pierwszy raz po 10 minutach, drugi - następnego dnia. Skany aktywności mózgu osób badanych wykazały, że wydajność pamięci starszej grupy była o 75% niższa niż grupy młodszej, a odpamiętywanie sylab następnego dnia było w ich przypadku 55% mniejsze.

Podczas głębokiego snu, mózg wytwarza fale wolne, które przenoszą nasze wspomnienia z całego dnia, zgromadzone w hipokampie (gdzie są przechowywane tymczasowo) do kory przedczołowej, gdzie jest magazynowana pamięć długotrwała.


Jednak, w miarę jak się starzejemy, ten charakterystyczny dla młodości głęboki sen jest ciężki do osiągnięcia, jako że dorośli potrzebują więcej czasu, by zasnąć, a ich sen jest bardziej niestabilny.


Ten brak głębokiego snu jest spowodowany atrofią istoty szarej w przyśrodkowej korze przedczołowej i zagraża przewodnictwu neuronalnemu między hipokampem a korą przedczołową, mogąc doprowadzić do utraty informacji.

Nowe badania dają nadzieję na możliwość znalezienia nowych metod leczenia strat w pamięci poprzez działanie ukierunkowane na sen i fale mózgowe.

Jednak nie ma potrzeby, by czekać na nowe sposoby terapii, ponieważ jest wiele sposobów na poprawienie jakości snu:

Skontaktuj się z lekarzem. Wiele przewlekłych dolegliwości i chorób objawia się zaburzeniami snu, według  Division of Sleep Medicine na Harvard Medical School. Zamiast traktować te objawy bólowe jako zwykłe efekty uboczne starzenia się, skontaktuj się ze swoim lekarzem w celu ustalenia leczenia. Poprzez wyleczenie swoich dolegliwości możesz polepszyć znacząco jakość snu.

Wyjmij wtyczkę. Jesteśmy uzależnieni od elektryczności bardziej niż kiedykolwiek wcześniej i to sieje spustoszenie w naszym rytmie okołodobowym. Odłóż na bok telefon, tabel, laptopa i wszelkie inne elektroniczne urządzenia na godzinę przed pójściem spać.

Niebieskie światło emitowane przez te urządzenia oddziałuje na produkcję melatoniny i wysyła do organizmu sygnały, że jest dzień, stawiając cię w stan gotowości, zamiast wyciszenia, informuje Wall Street Journal.

Ćwicz. Regularna aktywność fizyczna może polepszyć jakość twojego snu, pomagając ci zasypiać szybciej i spać głębiej, według Mayo Clinic.red. Katarzyna Topolska

Komentarze do: Śpij i pamiętaj! (1)

Bomi
Bomi 15-02-2013 12:47

bezsenność

1

Ja też miałam problemy ze snem. Nie mogłam spąc, a snów to nie miałam chyba z parę miesięcy. Najgorsze jednak było to że budziłam się bardziej zmęczona niż jak kładłam się spac. Jakieś błędne koło. W pracy zero kreatywn... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze