Szukaj

Sieci społecznościowe mogą sprawić, że zawiodą programy odwykowe u nastolatków

Podziel się
Komentarze0

Badacze ze szkoły medycznej David Geffen School of Medicine na uniwersytecie University of California–Los Angeles (UCLA) oraz z UCLA Luskin School of Public Affairs, stwierdzają: posługiwanie się sieciami społecznościowymi może spowodować, iż u nastolatków dojdzie do wznowienia uzależnienia od substancji, wbrew zdrożonym programom odwykowym.Badanie zostało zaprezentowane na corocznym spotkaniu American Psychiatric Association (APA) 2012 Annual Meeting.

Główny autor tego badania, David Tran, wyjaśnia: prawie 90% młodych ludzi, którzy są leczeni z powodu uzależnienia od narkotyków, posługuje się sieciami społecznościowymi, takimi jak Facebook albo Twitter. Większość z nich ma również konakt z postami dotyczącymi narkotyków, a to sprawia, że sami mają większą ochotę na użycie narkotyku.

Rezultaty tego badania pokazują, że tego typu kontakt może mieć negatywny wpływ na wyniki leczenia pośród nastolatków.

Z drugiej strony, brak przekazu online promującego odwyk sugeruje, że tracimy dobrą okazję, żeby wykorzystać siłę mediów społecznościowych w dobry sposób, mówi David Tran. Chcemy zbudować grupę na Facebooku, która będzie angażować młodych ludzi, prowokować do dyskusji, dostarczać potrzebnych informacji, a także zwiększać liczbę ludzi nieużywających narkotyków.

Sieci społecznościowe często obejmują współpracowników, członków rodziny, a także przyjaciół – ci wszyscy ludzie mogą mieć znaczący wpływ na młodego człowieka.


Wcześniejsze badania pokazały, że strony internetowe mogą wpływać na używanie nielegalnych substancji przez dorosłych.

Do swojego badania, David Tran zaprosił 37 młodych ludzi, w wieku od 12 lat do 18 lat – wszyscy byli objęci programem odwykowym w centrum dla nastolatków w Los Angeles.


Uczestnicy na początku otrzymali kwestionariusz z 20 pytaniami. Kwestionariusz dotyczył ulubionych narkotyków, posługiwania się sieciami społecznoścowymi, a także kontaktu z postami dotyczącymi narkotyków online.

Rezultaty badania pokazują, że 89% uczestników posługiwało się sieciami społecznościowymi w trakcie odwyku, a 94% z nich posługiwało się Facebookiem.

Marihuanę wybierało 88% nastolatków. Inne narkotyki: ecstasy, metamfetamina, kokaina.

Wszystkie dziewczyny oraz  88% chłopaków donosiło również, że ich przyjaciele z Facebooka, z Twittera oraz MySpace używali narkotyków. Dziewięćdzesiąt cztery procent badanych donosiło, że ich przyjaciele zostawiali posty dotyczące narkotyków.

Z kolei, zaledwie 44% uczestników zostawiało tego typu posty online.

Natomiast, zaledwie 22% donosiło, iż ich przyjaciele komentowali kwestie odwyku narkotykowego.

Co więcej, 66% uczestników ankiety stwierdzało, że na widok takich postów sami mieli ochotę na spróbowanie narkotyków (77% dziewczyn oraz 53% chłopaków).

David Tran dodaje: odcinanie dostępu do internetu albo do sieci społecznościowych niekoniecznie pomoże. Nastolatki i tak mogą się połączyć z internetem dzięki swoim telefonom. Dlatego chcemy skorzystać z tej szansy, aby w sposób pozytywny wykorzystać sieci społecznościowe.

Wcześniejsze badania już wykazały, że społecznościowe wsparcie Anonimowych Alkoholików przyczynia się znacznie do spadku poziomów powrotu do nałogu u osób nadużywających mocnych trunków.

Doktor Jeffrey Borenstein ze szpitala Holliswood Hospital w Nowym Jorku, niezwiązany z tym badaniem, mówi: uważam, że społecznościowe media mają wielki potencjał jako narzędzie pomocy. Ale także wielki potencjał wyrządzania szkód.

Komentarze do: Sieci społecznościowe mogą sprawić, że zawiodą programy odwykowe u nastolatków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz