Szukaj

Sieci społecznościowe mogą sprawić, że zawiodą programy odwykowe u nastolatków

Podziel się
Komentarze0

Badacze ze szkoły medycznej David Geffen School of Medicine na uniwersytecie University of California–Los Angeles (UCLA) oraz z UCLA Luskin School of Public Affairs, stwierdzają: posługiwanie się sieciami społecznościowymi może spowodować, iż u nastolatków dojdzie do wznowienia uzależnienia od substancji, wbrew zdrożonym programom odwykowym.Badanie zostało zaprezentowane na corocznym spotkaniu American Psychiatric Association (APA) 2012 Annual Meeting.

Główny autor tego badania, David Tran, wyjaśnia: prawie 90% młodych ludzi, którzy są leczeni z powodu uzależnienia od narkotyków, posługuje się sieciami społecznościowymi, takimi jak Facebook albo Twitter. Większość z nich ma również konakt z postami dotyczącymi narkotyków, a to sprawia, że sami mają większą ochotę na użycie narkotyku.

Rezultaty tego badania pokazują, że tego typu kontakt może mieć negatywny wpływ na wyniki leczenia pośród nastolatków.

Z drugiej strony, brak przekazu online promującego odwyk sugeruje, że tracimy dobrą okazję, żeby wykorzystać siłę mediów społecznościowych w dobry sposób, mówi David Tran. Chcemy zbudować grupę na Facebooku, która będzie angażować młodych ludzi, prowokować do dyskusji, dostarczać potrzebnych informacji, a także zwiększać liczbę ludzi nieużywających narkotyków.

Sieci społecznościowe często obejmują współpracowników, członków rodziny, a także przyjaciół – ci wszyscy ludzie mogą mieć znaczący wpływ na młodego człowieka.

Zobacz również:Wcześniejsze badania pokazały, że strony internetowe mogą wpływać na używanie nielegalnych substancji przez dorosłych.

Do swojego badania, David Tran zaprosił 37 młodych ludzi, w wieku od 12 lat do 18 lat – wszyscy byli objęci programem odwykowym w centrum dla nastolatków w Los Angeles.

Uczestnicy na początku otrzymali kwestionariusz z 20 pytaniami. Kwestionariusz dotyczył ulubionych narkotyków, posługiwania się sieciami społecznoścowymi, a także kontaktu z postami dotyczącymi narkotyków online.


Rezultaty badania pokazują, że 89% uczestników posługiwało się sieciami społecznościowymi w trakcie odwyku, a 94% z nich posługiwało się Facebookiem.

Marihuanę wybierało 88% nastolatków. Inne narkotyki: ecstasy, metamfetamina, kokaina.

Wszystkie dziewczyny oraz  88% chłopaków donosiło również, że ich przyjaciele z Facebooka, z Twittera oraz MySpace używali narkotyków. Dziewięćdzesiąt cztery procent badanych donosiło, że ich przyjaciele zostawiali posty dotyczące narkotyków.

Z kolei, zaledwie 44% uczestników zostawiało tego typu posty online.

Natomiast, zaledwie 22% donosiło, iż ich przyjaciele komentowali kwestie odwyku narkotykowego.

Co więcej, 66% uczestników ankiety stwierdzało, że na widok takich postów sami mieli ochotę na spróbowanie narkotyków (77% dziewczyn oraz 53% chłopaków).

David Tran dodaje: odcinanie dostępu do internetu albo do sieci społecznościowych niekoniecznie pomoże. Nastolatki i tak mogą się połączyć z internetem dzięki swoim telefonom. Dlatego chcemy skorzystać z tej szansy, aby w sposób pozytywny wykorzystać sieci społecznościowe.

Wcześniejsze badania już wykazały, że społecznościowe wsparcie Anonimowych Alkoholików przyczynia się znacznie do spadku poziomów powrotu do nałogu u osób nadużywających mocnych trunków.

Doktor Jeffrey Borenstein ze szpitala Holliswood Hospital w Nowym Jorku, niezwiązany z tym badaniem, mówi: uważam, że społecznościowe media mają wielki potencjał jako narzędzie pomocy. Ale także wielki potencjał wyrządzania szkód.

Komentarze do: Sieci społecznościowe mogą sprawić, że zawiodą programy odwykowe u nastolatków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz