Szukaj

Objawy uzależnienia od marihuany

Podziel się
Komentarze2

Uzależnienie od marihuany jest powszechnym zjawiskiem. Przez wielu uważane za niegroźne, jednak niesie ze sobą konsekwencje zdrowotne. Warto więc znać objawy uzależnienia od mariuhany, aby móc wcześnie interweniować i podjąć leczenie.

Objawy uzależnienia od marihuany

Jeżeli którykolwiek z poniższych objawów zostanie dostrzeżony u nas samych lub otaczających nas osób, wtedy konieczna może okazać się profesjonalna pomoc.

Przyzwyczajenie organizmu

Często początkujący palacze marihuany potrzebują jedynie kilku zaciągnięć, aby poczuć pożądany efekt. Z biegiem czasu organizm zaczyna przyzwyczajać się do używki i jego tolerancja staje się mniejsza.

Jeśli palacz, czuje, że musi palić częściej i więcej, żeby odczuć taki sam efekt jak wcześniej, jest to wtedy kluczowy znak, że może mieć do czynienia z uzależnieniem.

Objawy odstawienia

Jeżeli podczas przerwy w zażywaniu marihuany odczuwane są takie fizyczne dolegliwości jak bezsenność, lęki lub brak apetytu to może to świadczyć o uzależnieniu. Po zdecydowanym odstawieniu objawy te powinny ustąpić po kilkunastu dniach.

Utrata kontroli nad zażywaniem

Często ludzie po jakimś czasie postanawiają, że będą palić mniej lub zrobią sobie przerwę. Niestety nie udaje im się kontrolować własnych postanowień i muszą wrócić z powrotem do swoich używek.

Towarzystwo palących

Bardzo dobrym wskazaniem na uzależnienie jest popatrzenie na otaczające osoby. Jeśli cały wolny czas spędzany jest wśród innych osób palących marihuanę, a wszyscy pozostali znajomi, którzy nie korzystają z tego specyfiku zostali odsunięci na boczny tor, to staje się to kolejną przesłanką, że coś się dzieje nie tak, jak powinno.

Długi czas na haju

Często zdarza się, że okresy upojenia marihuaną stają się coraz dłuższe. Zanikają kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Zaniechany zostaje rozwój zainteresowań. Cały czas wolny sprowadza się do korzystania z narkotyków.

Codzienne palenie dla odprężenia

Ludzie często palę marihuanę na wieczór, żeby się zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Po pewnym czasie mogą się tak przyzwyczaić do tego rytuału, że stanie się do dla nich codziennością i jedyną możliwością na relaks.

Brak poczucia odpowiedzialności

Palenie trawy może spowodować, że zaniedbywane zostają codzienne obowiązki. Zaczyna się od bałaganu w pokoju, niewyrzuceniu śmieci lub niewyprowadzeniu psa, a kończy na opuszczaniu zajęć w szkole lub niewychodzeniu do pracy. U osób uzależnionych w sposób drastyczny spada ich wydajność. Tracą również przy okazji poczucie odpowiedzialności. Cała ich uwaga jest zwrócona na narkotyk.

Ucieczka od rzeczywistości

Jeśli marihuana jest używana jako ucieczka od rzeczywistości, to może to oznaczać uzależnienie. Często w wyniku problemów w szkole, w pracy, w domu lub w rodzinie ludzie sięgają po tego typu używki, aby na moment zapomnieć o swoich troskach. Pójście w narkotyki nie rozwiązuje tych problemów, a może je jeszcze bardziej pogłębić.

Okłamywanie najbliższych

Problem uzależnienia pojawia się również w momencie, gdy palący musi się zacząć ukrywać przed swoimi najbliższymi ze swoimi narkotykami. Zdaje on sobie wtedy sprawę, że bierze ich za dużo i musi je zażywać w odosobnieniu, nie chcąc wysłuchiwać nieprzyjemnych uwag.

Komentarze do: Objawy uzależnienia od marihuany (2)

martyne3ka
martyne3ka 19-08-2014 15:08

Marihuana nie uzależnia

1

Znam wiele osób które palą od wielu, wielu lat i do tej pory żadna jakoś się nie uzależniła mimo tego, że cały czas sobie palą. Robią to po prostu z nudów bo nic się nie dzieje, zwłaszcza w mniejszych miastach a to jest ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
jasiekk
jasiekk 18-08-2014 12:29

Czy marihuana uzależnia?

1

Marihuana uzależnia i tutaj nie ma wątpliwości. Uzależnia przede wszystkim psychicznie. Człowiek na haju jest leniwy, ciągle żyje marzneiami, że coś zrobi, że go stać na wszystko a tak na prawdę siedzi zjarany na ławce i... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze