Szukaj

Uzależnienie od heroiny

Podziel się
Komentarze1

Heroina to jeden z narkotyków zaliczanych do grupy twardej. Jest najbardziej niebezpiecznym i popularnym narkotykiem w historii. Prowadzi do silnego uzależnienia, a w konsekwencji do śmierci. Rzadko kto, wychodzi z tego nałogu żywy.

Uzależnienie od heroiny

Czym jest heroina?

Heroina jest organicznym związkiem chemicznym, który po raz pierwszy został zasyntetyzowany w 1961 roku. Jest półsyntetycznym opioidem, w którym znajdują się środkami odurzające. W porównaniu do morfiny, działanie heroiny są znacznie silniejsze. Powodują one euforię, apatię i stan „odpływu”. Jednak czas działania narkotyku jest krótszy od morfiny. Heroina posiada zawarte w sobie grupy acetylowe, które powodują bardzo szybkie przeniknięcie substancji przez barierę krwi i mózgu. Najszybciej zaczyna działać po podaniu dożylnym, lecz przyjmowana jest również nosowo w postaci tabaki oraz jest palona.

Heroina ma różne postacie. W Polsce, popularna była pod postacią kompotu, czyli gorszej jakościowo heroiny wytwarzanej ze słomy makowej. Najczystsza odmiana heroiny, jest białym bezwonnym proszkiem o gorzkim smaku, który topnieje dopiero w 175 C. Najbardziej zanieczyszczoną formą heroiny jest „brown sugar”, która wygląda właśnie jak brązowy cukier, proszek.

Efekt działania heroiny:

 • wywołuję euforię,
 • stan błogiej apatii,
 • łagodzi odczuwanie bólu,
 • zwęża źrenice,
 • wprowadza w „błogostan”,
 • zmniejszenie łaknienia,
 • występuje wzmożona potliwość,
 • obniżenie ciśnienia krwi,

Uzależnienie od heroiny

Do uzależnienia od heroiny może dojść już po pierwszym spożyciu narkotyku. Pierwsze dawki przyjmowane dożylnie mieszczą się w granicach 20-40 mg. To już jest wystarczająca ilość, by skutecznie uzależnić. Najpierw jest to uzależnienie psychiczne. Substancje zawarte w heroinie przedostają się do organizmu człowieka i powodują, że odczuwana jest ich potrzeba. Dlatego, tak wiele osób ma ochotę od razu „zaćpać” po raz kolejny. Bardzo szybko, rozwija się również uzależnienie fizyczne. Do procesów metabolicznych człowieka trafia heroina, po czym domaga się on przyjęcia kolejnej dawki, by wrócić do „normalności”.

Objawy głodu narkotykowego

Po kilkukrotnym zażyciu tego narkotyku, rodzi się tak zwany „głód”. Objawia się on dreszczami, bólami, osłabieniem, brakiem apetytu i wieloma innymi skutkami ubocznymi, które powodowane są brakiem narkotyku w organizmie. Te objawy są tak silne, że potrafią przejąć kontrolę nad ciałem człowieka. Osoby na „głodzie” są wstanie wyprzedać wszystkie swoje rzeczy tylko po to, by kupić sobie działkę.  Sprzedawane jest wszystko, meble, telewizory, telefony i innego rodzaju sprzęt, który jest w miarę wartościowy. Osoby uzależnione już w dużym stopniu, zapominają o znajomych, wyłączają się z życia publicznego. Tracą rodziny, partnerów i najbliższe osoby – pozostają same tylko ze swoim nałogiem.

Heroina jest prostą drogą do śmierci. Większości uzależnionych nie udaje się wyjść z nałogu, który kończy się śmiercią. Oczywiście istnieje grupa osób, której udało się to osiągnąć, choć nie jest to wcale proste. Największy „głód” dopada dopiero po 2 – 3 dniach od ostatniego przyjęcia narkotyku.  Śmiertelność jest ogromna. Wielu młodych narkomanów, kończyło swój żywot właśnie będąc pod wpływem narkotyku, nazywali to „złotym strzałem”, czyli tym ostatnią dawką narkotyku, która kończyła ich życie. Niejednokrotnie „głód” był tak silny, że uzależnione osoby posuwały się nawet do prostytucji.

Młodzi narkomani

„Przygoda” z narkotykami nie zaczyna się najczęściej od heroiny. Pierwszym etapem jest konopia indyjska zwana również marihuaną. Nie jest to jednak reguła, bo wiele osób potrafiło zakończyć swoje „zabawy” z narkotykami już na tym etapie. Jednak tym, którym się nie udało i chcieli więcej, zazwyczaj kończyli na heroinie. Z początku wydaje się, że to coś nowego i niesamowitego. Świat wydaje się być postrzegany w nowych barwach i kolorach, a wszystkie doznania odkrywa się na nowo. Niestety, ten sen w wielu przypadkach kończy się bardzo szybko. Pojawia się zamiast tego ciągła chęć kolejnej „porcji” heroiny, by tylko uśmierzyć ból i poczuć się odrobinę lepiej. Nawet jedno zażycie tego narkotyku, może sprawić, że człowiek stanie się narkomanem na całe życie. Nie będzie wstanie zapomnieć o tym uczuciu i o samym narkotyku.

Jak sprawdzić czy ktoś zażywa narkotyki?

Wiele osób, a zwłaszcza rodziców lub małżonków martwi się, czy ich bliski jest uzależniony od narkotyku. Osoba uzależniona nigdy nie przyzna się do tego, że bierze. Podobna sytuacja jest u osób uzależnionych od alkoholu. Nawet gdy złapie się alkoholika na gorącym uczynku, to on i tak się wyprze. W możliwie najlepszej sytuacji są rodzice. Jeśli istnieje taka możliwość, to najlepszym sposobem jest spędzenie z dzieckiem kilku dni, może być to wspólna wycieczka na weekend. Głód po heroinie atakuje bardzo szybko. Więc mając dziecko na uwadze, rodzic jest w stanie zauważyć pewne objawy takie jak nadmierna potliwość, brak apetytu, rozdrażnienie i nerwowość. Trzeba mieć jednak cały czas na oku taką osobę, by ta nie znikła i nie zaspokoiła swojej „potrzeby”.

Odpowiedni nadzór i kontrola może przynieść szybką odpowiedź na to pytanie. Gdy dziecko nie będzie miało apetytu na jedzenie, zauważalne będą drgawki i sinienie skóry. Również pojawiają się wymioty i biegunka. Najbardziej charakterystycznymi i uogólnionymi objawami są poszerzone źrenice, które nie reagują na światło. To znaczy, reagują ale w niewielkim stopniu.

Objawy uzależnienia od heroiny:

 • powiększone źrenice,
 • sinienie skóry,
 • zwiększona potliwość.
 • brak łaknienia,
 • nerwowość,
 • suchość ust i warg.

Bardzo niebezpieczne przypadki są przy przedawkowaniu narkotyku. Jedną, ze sprawdzonych metod jest umieszczenie uzależnionej osoby w wannie z wodą o temperaturze pokojowej. Następnie zaleca się szybkie wezwanie służb medycznych.

Leczenie uzależnienia od heroiny

Bardzo rzadko zdarza się, że uzależnieni podejmują wczesne próby leczenia. Najczęściej jest to już w bardzo niebezpiecznym stadium uzależnienia lub z inicjatywy kogoś bliskiego. Metod jest coraz więcej. Najskuteczniejsze jest jednak leczenie w specjalnych ośrodkach, przygotowanych na tego typu problemy. Stosowane są tam specjalne terapie i podawane środki z grupy terapeutycznej. W niektórych krajach leczenie stosowane jest  poprzez podawanie środków pochodzących z morfiny. Nowymi metodami są również szczepionki, które zapobiegają uzależnieniu od heroiny.

Gdzie kupić heroinę?

Heroina nie jest dostępna do kupienia. Znaleźć ją można tylko na czarnym rynku. Jednak jej zakup lub posiadanie jest nielegalne i wiąże się z odpowiedzialnością karną. Substancja ta jest zbyt niebezpieczna. Samo jej posiadanie wiąże się z możliwością trafienia do więzienia od 2 nawet do 13 lat. Handel większymi ilościami narkotyków może skończyć się nawet dożywociem.

Heroina, to uzależnienie na całe życie

Zażywanie narkotyków wiąże się z wieloma konsekwencjami. W dużej mierze jest to droga do śmierci i zrujnowania sobie życia. Jednak osobom, którym udało się wyjść z nałogu też nie będzie łatwo. Ten stan emocjonalny, który odczuwalny jest tylko pod wpływem działania narkotyku nie jednokrotnie wraca do pamięci, przypomina i kusi. Takie osoby nie raz rozpamiętują swój „pierwszy raz” oraz uczucia jakie towarzyszyły im podczas tego „błogiego” stanu. Wielu z nich, nawet po kilku latach toczy ciągłą walkę ze samym sobą, po to by znów nie wpaść w ciąg. Spora część z nich kończy swój nałóg kilkakrotnie, mówiąc sobie, że to będzie ten ostatni raz, na „pożegnanie”.

Autor: Damian Nowaczek

 

Komentarze do: Uzależnienie od heroiny (1)

Noboy
Noboy 03-11-2013 12:27

Droga do śmierci

1

Najprostsza droga do śmierci, zaczynając ćpać równie dobrze można zamówić garnitur i trumnę...... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze