Szukaj

Ryzyko grypy zniwelowane przy zwiększonym wysiłku fizycznym

Podziel się
Komentarze0

Wykonywanie co najmniej dwuipół godzinnych, intensywnych ćwiczeń każdego tygodnia, niweluje ryzyko zachorowania na grypę, sugerują nowe badania.

Około 4800 osób wzięło udział w tegorocznej ankiecie internetowej „Flu Survey”, przeprowadzonej przez London School of Hygiene and Tropical Medicine.

Umiarkowane ćwiczenia nie wydają się mieć działania ochronnego

Ogólnie rzecz biorąc, poziom zachorowalności na grypę był tej zimy stosunkowo niski. The Flu Survey, już piąty rok stara się uzyskać jak najwięcej szczegółów o tym, kim są ludzie, którzy chorują, a kim ci, którzy nie chorują na grypę.

Jednym z pytań, na które ankietowani muszą odpowiedzieć podczas rejestracji, oprócz tych o ich wiek, przebywanie w pobliżu dzieci lub czy zostali zaszczepieni, jest pytanie o to, jak wiele godzin "intensywnych ćwiczeń " wykonują tygodniowo. Są to ćwiczenia takie jak bieganie, szybka jazda na rowerze lub inny sport, wykonywane w czasie w skali od zera do więcej niż pięciu godzin. Następnie poproszono ankietowanych, aby zalogowali się w każdym tygodniu, zwracając przez cały czas uwagę na swoje samopoczucie oraz wystąpienie objawów grypopodobnych.

Naukowcy twierdzą, że wyniki ich badań wskazują, iż 1/10 przypadków grypy wśród 1000 osób można zapobiec tylko poprzez angażowanie się w intensywne ćwiczenia.

W tym roku odnotowano również znacznie niższą zachorowalność na grypę, niż w ostatnich latach. W sezonie grypowym, tylko 4,7 % sprawozdań  potwierdzało objawy grypopodobne w porównaniu z 6 % w roku ubiegłym. Dzieci też wydają się mieć niższą zachorowalność na choroby grypopodobne, niż w roku ubiegłym, zgłoszono tylko 5 % objawów w porównaniu z 7,9% w ubiegłym roku.

Dr Alma Adler, z London School of Hygiene and Tropical Medicine, powiedziała: „Musimy traktować te wyniki ostrożnie, ponieważ są to wstępne ustalenia, jednak są one wspólne z innymi badaniami i naprawdę pokazują istotne korzyści zdrowotne wynikające z ćwiczeń”.

Ewa Panasiuk

Komentarze do: Ryzyko grypy zniwelowane przy zwiększonym wysiłku fizycznym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz