Szukaj

Przeziębienie czy grypa?

Podziel się
Komentarze0

Objawy przeziębienia pojawiają się stopniowo, a grypa atakuje nagle. Mimo podobieństw, są to dwie różne dolegliwości. I wbrew pozorom łatwo je od siebie odróżnić. Warto wiedzieć, czym różnią się od siebie te dwie choroby, aby skutecznie obronić się przed ich atakiem lub szybko wyleczyć.

Przeziębienie czy grypa?

Jak odróżnić objawy przeziębienia i grypy?

Ból gardła, podwyższona temperatura i złe samopoczucie. To podstawowe objawy przeziębienia. Pojawiają się stopniowo. Na wczesnym etapie dochodzi również nieżyt nosa, główny i przeważający element przeziębienia. W przypadku grypy może pojawić się na późniejszym etapie lub w ogóle nie wystąpić.

Przy grypie występują również dreszcze i bóle mięśni. Poczucie rozbicia jest znacznie większe niż przy przeziębieniu. O ile przy zwykłym przeziębieniu jesteśmy w stanie funkcjonować w miarę normalnie, o tyle w przypadku grypy wyczerpanie i wysoka gorączka (od 38 stopni Celsjusza) nie pozwalają na wykonywanie codziennych czynności.

Poza odmiennymi objawami, istotną różnicą są przyczyny zarażenia. Grypę powodują wirusy, które atakują układ oddechowy. Inaczej jest w przypadku przeziębienia, za które odpowiedzialne są zwykłe bakterie, których siła tkwi w dużej ich liczbie. Infekują błonę śluzową nosa, gardła i zatok przynosowych.

Zarówno w przypadku przeziębienia, jak i grypy, objawy utrzymują się przez około siedem dni.

Jak zapobiec przeziębieniu i grypie?

Na przeziębienie najczęściej zapadają dzieci, zdecydowanie rzadziej osoby starsze. Ważne jest, aby pilnować swoje pociechy, żeby dokładnie i długo myły ręce. Wystarczy, że dziecko dotknie się jakiegoś przedmiotu, który wcześniej w rękach trzymała osoba chora,  i infekcja gwarantowana. Drobnoustroje przenoszą się również drogą kropelkową.

Bakterii, które powodują przeziębienie jest znacznie więcej niż wirusów grypy, dlatego nie ma na nie skutecznej szczepionki. W przeciwieństwie do grypy, na którą można się zaszczepić. Oczywiście wirusy grypy ulegają mutacjom, ale w związku z tym co roku do obiegu wypuszczane są nowe szczepionki. Jednak wciąż niewielu Polaków z nich korzysta. Według badań w ubiegłym roku na grypę zaszczepiło się zaledwie 3,75 % społeczeństwa. Dla porównania około 80% mieszkańców Holandii co roku korzysta ze szczepień.

Stwierdzone jest, że wysiłek fizyczny (umiarkowany) uodparnia organizm na zakażenia. Należy pamiętać również o odpowiednim ubiorze, szczególnie w okresie przejściowym między latem, a jesienią, kiedy pogoda jest najbardziej zdradliwa. Poranki są zimne, z kolei popołudnia ciepłe. Nie wolno dopuścić do zbytniego przegrzania, ale również wychłodzenia organizmu. Jesienią i zimą warto w większych ilościach zażywać witaminę C.

Jak wyleczyć przeziębienie i grypę?

Przeziębienie można wyleczyć domowymi sposobami np. syropem cebulowym, stosowanym na kaszel. Warto również zakupić w aptece leki przeciwzapalne dostępne bez recepty. W większości przypadków taki sposób leczenia powinien pomóc, ale przeziębienia nie można lekceważyć. Szczególnie ostrożne powinny być osoby cierpiące na astmę, mukowiscydozę lub schorzenie dolnych dróg oddechowych. W połączeniu z przeziębieniem z pozoru niegroźna infekcja może nieść ze sobą poważne powikłania np. wirusowe zapalenie płuc. W przypadku grypy nadal najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie antybiotyku, ewentualnie leku przeciwgrypowego. Nie zaleca się leczenia grypy na własną rękę. Rozsądniej udać się na konsultacje z lekarzem.

Do przychodni niezwłocznie należy udać się w następujących przypadkach:

  • duszności,
  • jeżeli wysoka gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza) utrzymuje się dłużej niż kilka dni,
  • występuje nieustępujący ból głowy o dużym nasileniu.

Powikłania po grypie

Grypa może wywołać poważne powikłania. Może dojść do zapalenia oskrzeli lub płuc. Rzadziej występują: zapalenie ucha, zatok przynosowych i niewydolność krążenia. Również dotychczasowe choroby, na które cierpiała dana osoba mogą się zaostrzyć. Nie wolno ulegać złudzeniu, że grypa nie jest niebezpieczna, ponieważ co roku zapada na nią wiele osób. Powikłania mogą mieć nawet skutek śmiertelny.

Komentarze do: Przeziębienie czy grypa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz