Szukaj

Roztocza kurzu - jak skutecznie z nimi walczyć?

Podziel się
Komentarze1

Roztocza kurzu to jeden z najbardziej rozpowszechnionych, wszechobecnych pasożytów. Są niewidzialne gołym okiem, ale wielu alergikom spędzają sen z powiek. Roztocza są mikroskopijnymi pajęczakami. Żywią się pleśniami i złuszczoną skórą. Najwięcej tych nieprzyjemnych sublokatorów zamieszkuje w materacach i pościeli. Znajdziemy je także na wszystkim, co gromadzi kurz - dywany, wykładziny, zasłony, otwarte regały z książkami, tapicerowane meble, a także pluszowe zabawki.Dla alergików groźne są odchody roztoczy, znajdujące się właśnie w kurzu domowym.  Zawierają one silnie alergizujące białko, które może powodować katar sienny, migrenowe bóle głowy i skórne wysypki, a nawet astmę. Odchody podrażniają też błony śluzowe układu pokarmowego. Może to prowadzić do nieżytu żołądka i dwunastnicy, a także atopowego zapalenia skóry. Należy pamiętać, że im więcej roztoczy w kurzu, tym silniejsze mogą być napady alergii. Niebezpieczna może być już ilość 100 pajęczaków w jednym gramie kurzu.

Objawy alergii występują najczęściej w nocy. Głowa dotyka wtedy pościeli i materaca, które są ulubionym siedliskiem roztoczy. W łóżku może być nawet 10 razy więcej roztoczy, niż w kurzu podłogowym. A w kocu jest ich nawet 50 razy więcej.

Uczuleni na kurz domowy cierpią przez cały rok. Roztocza najbardziej komfortowo czują się w temperaturze 22-28 stopni i przy dużej wilgotności powietrza (70-80 %). Najlepiej czują się też na nizinach. Na wysokościach powyżej 1000 m roztocza praktycznie nie występują.

Profilaktyka jest najskuteczniejszym sposobem walki z roztoczami. W domu powinno być chłodno i sucho, dlatego lepiej zrezygnować z nawilżaczy powietrza. Mieszkanie należy kilka razy dziennie przewietrzyć, zwłaszcza zimą. To ważne, szczególnie przed snem.


W sypialni lepiej zrezygnować z ciężkich zasłon, otwartych biblioteczek, puchatych dywanów i tapicerowanych mebli. Zwykłą kołdrę i poduszkę najlepiej zastąpić specjalnymi antyalergicznymi. Dobrze jest całą pościel często wietrzyć, latem w słoneczne dni, a zimą, gdy jest mróz. Powłoczki należy zmieniać raz w tygodniu.


Najtrudniej pozbyć się roztoczy z materaca, dlatego dobrze go również wietrzyć i odwracać co miesiąc. A co kilka lat kupić nowy. Odkurzanie materaca na sucho nie daje zadowalających efektów, ponieważ część kurzu zostaje ponownie rozpylona po mieszkaniu. Idealnym rozwiązaniem są odkurzacze z filtrami, zatrzymującymi roztocza. Prestiżowa organizacja British Allergy Foundation nagrodziła odkurzacz Raycop.

Raycop to rewolucyjne urządzenie polecane do materacy, łóżek oraz innych mebli tapicerowanych. Raycop posiada 3 funkcje, które potęgują skuteczność jego działania. Lampa UV-C przez specjalny kanał rozprowadza bakteriobójcze promieniowanie, likwidując do 99,9% populacji bakterii E.coli i Staphylococcus aureus.Promienie UV-C powodują również uszkodzenie DNA roztoczy, bakterii i innych patogenów, a tym samym niszczą ich zdolność do namnażania się i powodowania chorób. Dodatkowo funkcja wibracji pozwala wydobyć szkodliwe mikroorganizmy z głębszych partii materacy. Warto dodać, iż wysoka skuteczność Raycop w usuwaniu kurzu jest wzmocniona zastosowaniem podwójnej filtracji antyalergicznej.
Odkurzacz Raycop sprawdza się, również w czyszczeniu tapicerki samochodu, która także jest siedliskiem roztoczy. To ważne zwłaszcza wtedy, gdyż często w samochodzie przebywamy z dziećmi.

Raycop dostępny jest po raz pierwszy w Polsce. Więcej informacji na www.raycop.pl

Kilka informacji o Raycop model 1500:

  • długość: 33 cm

  • szerokość: 36 cm

  • wysokość: 17 cm

  • waga bez opakowania: 2,50 kg

  • napięcie znamionowe: 230 V - 50 Hz

  • moc:  400 Wat

Komentarze do: Roztocza kurzu - jak skutecznie z nimi walczyć? (1)

katarinavitt2
katarinavitt2 17-10-2011 12:02

OdkurzaczUV-C Raycop

1

Wlasnie rozmawialam z alergologiem o tym odkurzaczu. Mowi on, ze ten odkurzacz musial by byc bardzo duzy by dzialal, gdyz trzeba by bylo miejsce w miejsce odkurzac kazde przez godzine, a przynajmniej pol godziny, sadze, ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze