Szukaj

Rozgrzewka - obowiązkowy etap przed właściwym treningiem?

Podziel się
Komentarze0

Jak sama nazwa na to wskazuje, rozgrzewka służy do rozgrzania ciała, rozciągnięcia go, przed właściwym ćwiczeniem fizycznym. A jednak, niektórzy ludzie praktykujący sport, niedoceniają jej znaczenia i zaczynają bezpośrednio swój program ćwiczeń, omijając ten niezbędny etap przygotowania. Jednakże, kilka minut rozgrzewki może wystarczyć w zupełności, aby uniknąć później przykrości...Wymachy ramion albo łagodne pedałowanie, biegi małymi kroczkami, oto świetne metody, które pozwolą wam się rozgrzać. Idealna długość rozgrzewki powinna być równa około 10% czasu całkowitego, przeznaczonego na trening. Jeśli więc jesteście gotowi na jedną godzinę sportu, rozgrzewajcie się 6 minut... Proste.

A ten krótki seans pozwoli wam w ten sposób na:

- uniknięcie zerwania mięśnia, które bardzo często jest spowodowane zbyt szybkim lub zbyt nagłym startem (przygotowanie powolne oraz solidne natomiast uczyni wasze mięśnie bardziej odpornymi na wysiłek),

- przygotowanie waszego ciała na nieco wyższą temperaturę (dzięki rozgrzewce, wasze serce będzie lepiej przygotowane, to pozwoli także uniknąć zbyt szybkiego i zbyt intensywnego zmęczenia serca, a w ten sposób ograniczamy także ryzyko pojawienia się problemów sercowo-naczyniowych).


Temperatura i warunki klimatyczne stymulują albo zakłócają rozgrzewkę. Kiedy jest zimno i pada, musicie zwiększyć jej długość. Zalecane jest także, na czas rozgrzewki, ubieranie się w ciepłe ubrania. Sprzyja to bowiem podnoszeniu się temperatury oraz pozwala na dłuższe zachowanie tego ciepła.

Może Cię zainteresować:
Sport: rano, w południe czy wieczorem?
Sport i nawadnianie: woda podczas wysiłku
Test wysiłkowy? Po co i jak?
Jak się dobrze odżywiać przed, podczas i po wysiłku?

Komentarze do: Rozgrzewka - obowiązkowy etap przed właściwym treningiem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz