Szukaj

Rak szyjki macicy- nie pozwól mu się zaskoczyć!

Podziel się
Komentarze3

Rak szyjki macicy jest drugim z kolei najczęściej występującym wśród kobiet nowotworem, który codziennie odbiera życie około 5 Polkom. Warto dowiedzieć się czym dokładnie jest, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania oraz jak go rozpoznać.

Rak szyjki macicy- nie pozwól mu się zaskoczyć!

Czym jest? Co go powoduje?

Rak szyjki macicy to pierwotny nowotwór złośliwy. Inwazyjnego raka szyjki macicy poprzedza stan zwany wewnątrz nabłonkową neoplazmą szyjki macicy. Istotne jest wcześniejsze wykrycie tych zmian w badaniu cytologicznym rozmazu z pochwowej części szyjki macicy. Zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka jest konieczne do rozwinięcia się raka szyjki macicy prawie we wszystkich przypadkach.

Na raka szyjki macicy wpływa wiele różnych czynników. Istnieje wyraźny związek  między aktywnością seksualną kobiety, a ryzykiem powstania stanu przedrakowego lub raka szyjki macicy. Wcześnie rozpoczęte współżycie seksualne i zmiany partnerów ułatwiają infekcje wirusem karcinogennym przenoszonym drogą płciową. W wielu przypadkach jest on właśnie odpowiedzialny za raka szyjki macicy. Seks z wieloma partnerami zwiększa ryzyko zakażenia się tą chorobą. Z reguły ujawnia się w odległym czasie od stosunku seksualnego, podczas którego kobieta została zarażona.

Częstość infekcji przenoszonych drogą płciową określa się w różnych populacjach i w różnym wieku. Badania wirusologiczne potwierdzające obecność wirusów karcinogennych są bardzo drogie, dlatego też wykonuje się je u osób podejrzanych o chorobę. Z badań wynika, że kobiety między 30. a 60. rokiem życia chorują na raka szyjki macicy spowodowanego infekcją. U młodszych kobiet infekcje stanowią najczęstszą przyczynę zachorowań. Inne przyczyny stanowiące podłoże do rozwoju raka szyjki macicy to zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy wzrasta również wraz z kolejnymi ciążami, w zależności od warunków ekonomicznych oraz w grupach o niższych standardach życia. Rak szyjki macicy bardzo rzadko występuje w społeczeństwach, w których stosuje się obrzezanie zmniejszające ryzyko infekcji. Stopień ryzyka zachorowania zwiększa palenie papierosów. Przypuszcza się że substancje powstające podczas palenia tytoniu wchłaniane z płuc do krwi obniżają odporność organizmu na czynniki rakotwórcze.


Jak działa w organizmie?

Nowotwór szerzy się lokalnie przez naciekanie sąsiadujących tkanek i narządów. Nacieka przymacicze i ścianę miednicy małej: bezpośredni ucisk guza na moczowody może prowadzić do ich niedrożności i skutkującej wodonerczem,odmiedniczkowym zapaleniem nerek. Naciekanie odbytnicy prowadzi do wytworzenia przetoki. Rak może też naciekać ścianę pęcherza moczowego oraz pochwę, rzadziej trzon macicy.

Często przerzutuje drogą naczyń chłonnych do węzłów chłonnych: biodrowych zewnętrznych, biodrowych wspólnych, pachwinowych, ale także do szyjnych, przeżuty drogą chłonną następują stosunkowo wcześnie. Rzadziej i później nowotwór przerzutuje drogą naczyń krwionośnych, przede wszystkim do płuc i kości.


Żeby skutecznie leczyć pacjentkę z rakiem szyjki macicy, powinna ona trafić do lekarza we wczesnym stadium rozwoju choroby. Objawy nowotworu występują jednak późno, a jeśli pojawią się wcześnie, zwykle są skąpe. Zaleca się by lekarz pierwszego kontaktu pytał pacjentkę podczas wywiadu chorobowego o ostatnią wizytę u ginekologa oraz wyniki badania cytologicznego.

W ocenie szans wyleczenia istnieją czynniki rokownicze szczególnie użyteczne w identyfikowaniu i wyodrębnianiu chorych z tzw. niskim i wysokim ryzykiem zagrożenia. Do takich parametrów mających wpływ na rokowanie i na wybór metody leczenia można zaliczyć: stan chorej osoby, stopień klinicznego zaawansowania raka, stan guza, jego mama i postać histologiczna, stan węzłów chłonnych, poziom wiedzy medycznej i możliwości techniczne ośrodka onkologicznego.

Wybór metody leczenia zależy od klinicznego zaawansowania stopnia raka. Spośród możliwości leczenia należy wymienić leczenie chirurgiczne, chemioterapię oraz leczenie chirurgiczne z radioterapią.

Jak go rozpoznać?

Większość kobiet ze zmianami przedrakowymi nie ma charakterystycznych objawów, ponieważ nie występują one w pierwszym etapie choroby. Jedyne występujące objawy mogą być związane z zapaleniem szyjki macicy.

Rak szyjki macicy na podłożu zmian przedrakowych rozwija się przeciętnie od 3 do 6 lat. Objawy zgłaszane przez chore kobiety są niespecyficzne: krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu, krwawienie międzymiesiączkowe oraz obfite krwawienie miesiączkowe, krwawienia po stosunku, bóle podbrzusza, ból w trakcie stosunku, bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej czy krwawienia po okresie menopauzy.

Każdy z tych objawów może także świadczyć o innej infekcji dróg rozrodczych, jednak wszelkie zmiany chorobowe okolic intymnych mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego zauważając którys z wymienionych powyżej niepokojących sygnałów, zgłoś się natychmiast do lekarza w celu wykonania szczegółowych badań.

Komentarze do: Rak szyjki macicy- nie pozwól mu się zaskoczyć! (3)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 18:14

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

3

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze