Szukaj

Rak szyjki macicy - genetyczna diagnostyka infekcji

Podziel się
Komentarze0

Centrum Badań DNA oferuje testy diagnostyczne na obecność wirusa HPV - najważniejszego czynnika chorobotwórczego odpowiedzialnego za rozwój raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym rozwijającym się z nabłonka pokrywającego szyjkę lub kanał szyjki macicy. Co roku około 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera, ponieważ zbyt późno została zdiagnozowana.Testy genetyczne na obecność HPV pozwalają na wykrycie infekcji na długo przed wystąpieniem zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy.

HPV tzw. wirus brodawczaka ludzkiego, charakteryzuje się ogromnym zróżnicowaniem genotypowym. Znanych jest ponad 100 typów tego wirusa, z których około 30 jest przenoszonych drogą płciową u ludzi. Pod względem ryzyka onkologicznego wirusy HPV można podzielić na 2 grupy: wysoko- i niskoonkogenne. Informacja o typie wirusa, który jest obecny u zainfekowanych pacjentów, ma ogromne znaczenie. Wiedza ta pozwala w odpowiednim czasie podjąć właściwe działania prewencyjne, zapobiec rozwojowi nowotworu oraz uniknąć przeniesienia infekcji na zdrowych ludzi. Grupa wysokoonkogennych wirusów HPV liczy kilkanaście typów, z pośród których zdecydowanie najgroźniejszy to genotyp HPV 16, który odpowiada za 55% przypadków raka szyjki macicy na całym świecie. Drugim w kolejności jest typ 18 powodujący od 15-20% zachorowań. Łącznie aż 70% przypadków raka szyjki macicy spowodowanych jest właśnie przez te dwa genotypy wirusa HPV.


Wymaz cytologiczny nie daje stuprocentowej pewności wykluczenia występowania zmian nowotworowych. Test DNA wykonany w połączeniu z badaniem cytologicznym podwyższa czułość skriningu niemal do 100 %. Testy tego typu posiadają wysoką wartość prognostyczną - wykrywają nie tylko zakażenia wirusem HPV, ale także pozwalają określić prawdopodobieństwo rozwoju raka szyjki macicy w przyszłości (poprzez ocenę udziału w zakażeniach wysokoonkogennych typów wirusa HPV).


Centrum Badań DNA oferuje testy wykrywające i identyfikujące 18 typów wirusa HPV (13 typów wysokoonkogennych i 5 typów niskoonkogennych). Warto także wykonać test wykrywający obecność wirusa HPV przed wykonaniem szczepienia, gdyż pozwala to na ocenę aktualnego stanu zdrowia i podjęcie właściwej decyzji odnośnie szczepienia. Dostępna na rynku szczepionka chroni jedynie przed 4 najpowszechniej występującymi typami wirusa HPV (6, 11, 16, 18) natomiast nie ma ona właściwości terapeutycznych.


Informacje o firmie:

Centrum Badań DNA to nowoczesny ośrodek badawczy założony przez dwóch biotechnologów: Michała Kaszubę i Jacka Wojciechowicza w 2006 roku. Z usług firmy korzystają indywidualni pacjenci, lekarze, kliniki i laboratoria. Badanie można zlecić również drogą korespondencyjną. Obecnie oferta firmy to ponad 130 różnych badań genetycznych. Jest to jedyne w Polsce laboratorium posiadające tak szerokie i unikatowe spektrum paneli diagnostycznych. Spółka jest laureatem wielu nagród m.in „Krajowy Lider Innowacji 2008" w kategorii „Innowacyjna usługa".

Dodatkowych informacji udziela:


Katarzyna Kuźnik
Rzecznik Prasowy
Tel.kom. 0 696 092 772
e-mail: Katarzyna.Kuznik@fortepr.pl
www.cbdna.pl

Komentarze do: Rak szyjki macicy - genetyczna diagnostyka infekcji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz