Szukaj

Quebec żąda odszkodowań za uszczerbki na zdrowiu związane z paleniem tytoniu

Podziel się
Komentarze0

Wiele kanadyjskich prowincji, w tym i Quebec, żąda 22 miliardy euro od producentów papierosów. Są to wydatki, które odpowiadają, według rządu, kosztom ponoszonym przez system opieki zdrowotnej, związanym z nikotynizmem.Podczas gdy kanadyjski minister zdrowia wdraża wszelkie możliwe działania, aby walczyć ze wzrostem poziomu nikotynizmu, cztery kanadyjskie prowincje, w tym i Quebec, zdecydowały się pójść nieco dalej. Życzą one sobie zwrotu kosztów ponoszonych przez system opieki zdrowotnej na leczenie związane z tytoniem, czyli zwrot wydatków określanych jako astronomiczne.

Pieniądze te mają być uzyskane od producentów papierosów. W sumie, prowincje te domagają się 30 000 000 dolarów od producentów tytoniu.

Początkowo przewidziane na styczeń 2010 rok, złożenie pozwu przed sądem zostało przełożone, mimo że w maju 2009 roku przegłosowano prawo pozwalające ministrowi na atakowanie przemysłu tytoniowego.


Ze swej strony, producenci się bronią, przypominając, że kanadyjskie prowincje odnosiły wielkie korzyści finansowe związane z przemysłem tytoniowym, znając jednocześnie zagrożenia wypływające z nadmiernej konsumpcji tytoniu. Jest to hipokryzja, zdaniem producentów, z której nie zdaje sobie sprawy Sąd Najwyższy.

Decyzja ta jest poważnym ciosem dla przemysłu, potwierdza w komunikacie mecenas Rob Cunningham, adwokat i główny analityk w Kanadyjskim Towarzystwie Raka, cytowany przez Cyberpresse.ca

Od dawna przemysł tytoniowy próbuje zrzucić na innych ciężką odpowiedzialność na koszty opieki zdrowotnej związanej z używaniem tytoniu, ale Sąd Najwyższy odrzucił argumenty przemysłu, kontynuuje mecenas Rob Cunningham.

Pozostaje jeszcze oczekiwanie na decyzję końcową Sądu Najwyższego, podczas gdy Kanadyjskie Towarzystwo Raka podkreśla, że produkty tytoniowe stanowią główną przyczynę chorób i zgonów w Kanadzie, przyczynę, której można uniknąć, a która zabija 37 000 Kandyjczyków każdego roku, i powoduje znaczące koszty, oceniane na blisko 1 000 000 000 dolarów każdego roku.

Komentarze do: Quebec żąda odszkodowań za uszczerbki na zdrowiu związane z paleniem tytoniu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz