Szukaj

Objawy uzależnienia u nastolatka

Podziel się
Komentarze0

Czy twój nastolatek jest uzależniony? Ma często czerwone oczy, godzinami przesiaduje sam, zamknięty w swoim pokoju, często się unosi i reaguje agresywnie w błahych sprawach... a wy się obawiacie uzależnienia? Jak można być pewnym? Najłatwiej i najprościej jest go o to zapytać. Zmiany nastroju albo zmiany zachowania, pogorszenie wyników w szkole… Istnieją pewne oznaki, które powinne sprawić, iż zaczniecie rozważać także tę możliwość. Ale nie ma co do tego pewności, oczywiście.Nie kojarzcie więc ich automatycznie z narkotykami, albo z innym uzależnieniem, wszystko jedno z jakim. Nie oznacza to jednak, że możecie nie przywiązywać do tego wagi. Brak uwagi, odizolowanie, zamknięcie się w sobie u nastolatka, to zawsze oznacza jakiś problem.

Szacunek i dialog


Jeśli obawiacie się niebezpiecznego i regularnego używania substancji uzależniających (alkohol, tytoń, konopie, narkotyki twarde), nie wyruszajcie od razu na poszukiwanie „dowodów”. Wasze dziecko, a szczególnie wtedy, jeśli chodzi o nastolatka, potrzebuje swojej prywatnej przestrzeni. Jeśli zaczniecie tę przestrzeń przeszukiwać, ryzykujecie tym, iż więcej zrobicie szkody niż pożytku, a wasza relacja na pewno na tym ucierpi. Następnie, te „dowody” z pewnością nigdy nie wystarczą: on lub ona zacznie wszystkiemu zaprzeczać i się upierać...


Ale, nigdy też nie zachowujcie się tak, jakbyście niczego nie zauważyli. Najpewniejszym środkiem, żeby się czegoś dowiedzieć, pozostaje naturalnie dialog, rozmowa. Jeśli sądzicie, że wasz 15-letni syn regularnie pali jointy, zapytajcie go o to wprost. Uwaga jednak na sposób, w jaki rozpoczynacie rozmowę. Nie poruszajcie tematu nagle, pod wpływem złości, ani też w obecności osób trzecich. Poświęćcie czas na rozmowę, podzielcie się z nastolatkiem swoimi niepokojami. Nie koncentrujcie dyskusji jedynie na ryzykach: dla nastolatka „zakazane” może stanowić dodatkową atrakcję.

Pomoc z zewnątrz

Jeśli więc wasze nastoletnie dziecko jest naprawdę uzależnione, niezależnie od tego, czy chodzi o gry wideo czy o konopie indyjskie, na pewno bardzo ciężko mu będzie z tym skończyć. Będzie potrzebowało pomocy z zewnątrz. Wy również, zresztą. Pomoc zewnętrzna pozwoli wam nabrać dystansu do sytuacji. A także, zdobędziecie informacje na temat różnych narkotyków oraz ich działania.

Komentarze do: Objawy uzależnienia u nastolatka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz